عرضه خودرو در بورس به کجا رسید؟

به گزارش بابا آب داد، روح الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به برنامه مجلس یازدهم برای ساماندهی بازار خودرو، گفت: طرح مجلس یازدهم برای ساماندهی بازار خودرو که یکی از بحث های اصلی آن عرضه خودرو در بورس کالاست، در یک سال اخیر در کمیسیون صنایع مورد آنالیز قرار گرفته و متن آن هم اکنون آماده ارائه به صحن است. مضاف بر اینکه بر خلاف وزیر سابق صمت که تمایلی به اجرایی شدن این طرح نداشت، طی صحبت هایی که با آقای فاطمی امین در این مدت داشتیم، ایشان آمادگی خود را برای همراهی با این طرح اعلام نموده است.

عرضه خودرو در بورس به کجا رسید؟

فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش تر در این مورد گفته بود: صنعت خودرو از جمله بخش های پیشران مالی است و برنامه ریزی برای ایجاد تحرک در پیشران های مالی موجب اشتغال زایی خواهد شد.

وی از هدف گذاری فراوری یک میلیون دستگاه خودرو تا سرانجام سال و سه میلیون خودرو تا سال 1404 اطلاع داد و گفت: ما باید این تعداد خودرو فراوری کنیم، چرا که فراوری تعداد کم خودرو صرفه مالی ندارد و اگر بخواهیم خودروساز باشیم یا باید بالای 2 میلیون دستگاه فراوری کنیم و یا اصلا فراوری نکنیم.

آزادسازی واردات خودرو منتفی شد؟

وی تاکید نمود: اگر بخواهیم قیمت و کیفیت در صنعت خودرو به حد قابل قبول برسد باید توجه به مقیاس فراوری، رقابتی کردن صنعت خودرو و در کنار آنها اصلاح ساختارهای مدیریتی و مالی به صورت همزمان انجام گردد تا اهداف صنعت خودرو محقق گردد.

فاطمی امین به ایده مجموعه سازها در ساختار مدیریتی حوزه خودرو اشاره نمود و با بیان اینکه در این طرح به جای کار با تعداد زیاد قطعه ساز با تعداد کمتری مجموعه سازگار می گردد، اصلاح ساختار مدیریتی را موجب کاهش شدید قیمت ها و ارتقاء کیفیت خودرو های فراوریی دانست.

در مقابل، علیرضا رزم حسینی، وزیر سابق صنعت یکی از مخالفان عرضه خودرو در بورس بود. وی در این مورد گفته بود: با اجرای طرح عرضه خودرو در بورس کالا موافق نیستم، زیرا اجرای این طرح کار کارشناسی شده ای نیست.

رزم حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای متعادل سازی قیمت خودرو وزارت صمت چه پیشنهادی بهتر از عرضه خودرو در بورس را دارد، گفته بود: همکاری خوبی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی وجود دارد، لذا طرحی وزارت صمت برای قیمت گذاری خودروها به مجلس ارائه داده است که کمیسیون مالی مجلس هم با آن طرح موافقت نموده است. بنابراین در انتظار فرصتی برای اجرای این طرح هستیم و امیدواریم با اجرای این طرح قیمت ها بهتر گردد.

منبع: بورسان

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو بابا آب داد بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "عرضه خودرو در بورس به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه خودرو در بورس به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید