ارزش مواد معدنی برجای کشور حدود 39 میلیارد دلار است

به گزارش بابا آب داد، تهران (پانا) - معاون وزیر صمت و رئیس هیأت عامل ایمیدرو با بیان این که ارزش مواد معدنی برجای کشور حدود 39 میلیارد دلار است، می گوید این در حالی است که اکتشافات معدنی کامل نشده و احتیاج به اکتشافات تازه و در عمق وجود دارد و در چند سال اخیر هم به این عدد، حدود 7 میلیارد دلار اضافه شده است.

ارزش مواد معدنی برجای کشور حدود 39 میلیارد دلار است

وجیه اله جعفری معاون وزیر صمت و رئیس هیأت عامل ایمیدرو در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه که با حضور علی نبوی دستیار ویژه وزیر صمت و رئیس هیأت مدیره شرکت فولاد مبارکه، پروین صالحی نماینده مردم شریف شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل، معاونین و مدیران گروه فولاد مبارکه در محل سالن اجتماعات مرکز تحقیقات این شرکت برگزار گردید، اظهار کرد: مسئولیت ها رفتنی و آزمونی برای همه ماست که چگونه از عهده مسئولیت خود بر آمده ایم.

وی گفت: تحقق توسعه در کنار تأمین مواد اولیه، یاری به زیرساخت ها و استفاده از توانمندی کارکنان باید سرلوحه کار مدیران فولاد مبارکه قرار گیرد تا در برهه زمانی کوتاه، موانع موجود حل و فصل شوند.

وی ضمن تقدیر از بنیان گذار شرکت فولاد مبارکه و مدیرانی که مسئولیت اداره فولاد مبارکه را از ابتدای راه اندازی قبول نموده اند، افزود: امروز فولاد مبارکه همانند نگینی در خاورمیانه و شمال آفریقا می درخشد و با تأمین 30 درصدی فولاد و 70 درصدی ورق کشور، می تواند توسعه جدّی تری پیدا کند.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو ضمن تقدیر از کسانی که همواره کوشش نموده اند تا فولاد مبارکه به اسم یک صنعت ملّی در جای جای کشور یاری رسان باشد، گفت: شرکت فولاد مبارکه اکنون اثر خود را بر اقتصاد ملّی گذاشته است؛ از وزیر محترم صمت که با قبول پیشنهاد ما برای انتخاب آقای طیب نیا به اسم مدیرعامل نو فولاد مبارکه و فردی از داخل این مجموعه است، قدردانی می کنم چراکه قرار است با حضور ایشان توسعه های جدّی در فولاد مبارکه محقق شوند.

وی با بیان این که مسائل زیادی را پشت سر گذاشته ایم و می توانیم با شرایط نو تحولات جدّی را رقم بزنیم، ادامه داد: فولاد مبارکه صندلی خاص خود را دارد و قطعاً می تواند با همتی که در همه فعّالان آن وجود دارد، تحولات بنیادینی در فولاد، زنجیره های بعدی و ایجاد ارزش افزوده بالا رقم بزند و افتخارات نوی را هم به دست آورد.

جعفری با اشاره به این که بخش معدن و صنایع معدنی از بخش های مهم کشور است و نقش مهمی در حوزه مالی کشور ایفا نموده، توضیح داد: شرکت های بزرگی همانند فولاد مبارکه توانسته اند به خوبی این نقش را در ابعاد مختلف و با وجود تحریم ها و همه مسائل موجود، ایفا نموده و به اقتصاد کشور یاری نمایند.

احتیاجمند اکتشافات نو معدنی هستیم

وی با بیان این که ارزش مواد معدنی برجای کشور حدود 39 میلیارد دلار است، اذعان داشت: این در حالی است که اکتشافات معدنی کامل نشده و احتیاجمند اکتشافات نو و در عمق هستیم و در چند سال اخیر هم به این عدد، حدود 7 میلیارد دلار اضافه شده است.

معاون وزیر صمت تأکید کرد: اگر بخش معدن و صنایع معدنی را با شرایط موجود در نظر بگیریم و آن را به سرمایه گذاری تبدیل کنیم، در سال های آینده بیش از هزار و 500 میلیارد دلار ارزش ایجاد خواهد نمود.

جعفری ادامه داد: سهم ارزش افزوده معدن و صنایع معدنی کشور حدود 30درصد صنعت بوده و سهم اشتغال آن 26 درصد است؛ سازمان ایمیدرو هم در این مدت کوشش نموده تا با شرکت های وابسته به خود و همکاری آن ها، سرمایه گذاری های زیادی انجام دهد، به طوری که تا خاتمه سال 99 به اندازه 23.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی به وسیله سازمان ایمیدرو و شرکت های تابعه آن انجام گشت و تا سال 1404 هم 12 میلیارد دلار به این عدد اضافه خواهد شد.

وی افزود: سال گذشته در حوزه صنعت و معدن حدود 3.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته و طرح های آن تکمیل شده است؛ در سال 1400 هم حدود 2 میلیارد دلار طرح تکمیل و افتتاح خواهد شد که 1.2 میلیارد دلار آغاز اجرای این پروژه ها خواهد بود و ادامه این کار اشتغال زایی و رونق فراوری را به همراه خواهد داشت و به اقتصاد کشور یاری خواهد نمود.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو اسم داشت: شرکت فولاد مبارکه از جمله واحدهای بزرگ صنعتی است که نقش به سزایی در ایجاد زیرساخت ها داشته است؛ البته همه واحدهای صنایع معدنی در تأمین آب و برق کشور در حال کوشش هستند و این به نفع خود آن ها خواهد بود تا زیرساخت پایداری در آینده داشته باشند.

فولاد مبارکه نباید نگران تأمین مواد اولیه باشد

وی تأکید کرد: تأمین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن و کنسانتره از معضلات فولاد مبارکه است که مدیرعامل نو این مجموعه باید به آن توجه داشته باشد؛ ایمیدرو هم قطعاً در برنامه های خود به این موضوع توجه داشته تا با حمایت وزارت صمت بسته تأمین مواد اولیه دنبال و به نتایج مثبتی برسد و فولاد مبارکه هم برای تأمین احتیاج مواد اولیه خود نگرانی نداشته و در پی ایجاد ارزش افزوده بیشتر در صنعت باشد.

جعفری با بیان این که سهم سنگ آهن در فولاد حدود 98 درصد است، یادآور شد: سهم فولاد در زیربناها و مجموعه شهرسازی حدود 52 درصد، در حمل و نقل 17 درصد و در ماشین آلات هم 27 درصد است؛ قطعاً توسعه فولاد کشور را باید به سمتی ببریم که اثر وضعی و اصلی خود را در اقتصاد داشته باشد.

وی با بیان این که توسعه در فولاد مبارکه امری مهم است که باید محقق گردد، افزود: آنچه انتظار می رود این است که فولاد مبارکه با تیم نو و کاری خود بتواند رکوردهای نو را همانند مدیران قبلی به ثبت برساند.

معاون وزیر صمت اذعان داشت: همدلی کارکنان فولاد مبارکه با مدیرعامل و تیم او، بعلاوه توجه مدیران برای استفاده از توان تخصصی مدیران و کارکنان مجموعه و دقت به معیشت آن ها، همگامی و هماهنگی را بیشتر خواهد نمود؛ انتظار می رود با حضور مهندس نبوی به اسم رئیس هیأت مدیره شرکت فولاد مبارکه این مهم هم بیش از پیش تحقق یابد.

وی تأکید کرد: مواردی مانند افزایش سرمایه که در مجمع عمومی به تصویب رسید و طرح های توسعه ای باید مشخص تکلیف شوند، زمانبندی طرح ها اعلام گردد و مسائلی که برای طرح ها وجود دارد در بازه زمانی کوتاهی به وسیله مدیرعامل نو شرکت فولاد مبارکه رفع شوند.

جعفری ادامه داد: در حوزه زیرساخت ها، شرکت فولاد مبارکه برنامه های مدونی داشته و نقش آفرین بوده است؛ ضروری است که مدیریت این مجموعه برنامه های جدی تری را پیشنهاد دهد تا با حمایت از سوی ایمیدرو و وزارت صمت به نتیجه برسد.

ضرورت تحقق توسعه در کنار تأمین مواد اولیه، یاری به زیرساخت ها و استفاده از توانمندی کارکنان

وی توضیح داد: آنچه که در توان ایمیدرو است، از مباحث تخصصی گرفته تا پشتیبانی، می تواند توسعه فولاد مبارکه را رقم بزند، مثل همواره در کنار شما خواهد بود و وزارت صمت هم بر آن است تا فولاد مبارکه را به نقطه اوج خود برساند.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو اسم داشت: فولاد مبارکه باید زنجیره فولاد را تا جایی که ممکن است ادامه داده و در کشور ارزش افزوده ایجاد کند؛ در واقع این شرکت باید سرمایه و نقدینگی خود را راهنمایی کند تا بتواند توسعه را محقق کند

وی در خاتمه تأکید کرد: تحقق توسعه در کنار تأمین مواد اولیه، یاری به زیرساخت ها و استفاده از توانمندی کارکنان باید سرلوحه کار مدیران فولاد مبارکه قرار گیرد تا در برهه زمانی کوتاه موانع موجود حل و فصل شوند.

حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل پیشین شرکت فولاد مبارکه هم در این مراسم با اشاره به تحریم های آمریکا علیه کشور ما و شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: این تحریم های ویژه چالشهای زیادی ایجاد کرد و منجر به قطع ارتباط ما در حوزه تکنولوژیک با کشورهای برتر صنعت فولاد گشت.

وی در ادامه افزود: شرکت فولاد مبارکه با مدیریت و شرایط مناسب و حمایت ایمیدرو، در آستانه پرواز در اوج بوده و جهش خواهد یافت.

مدیرعامل پیشین شرکت فولاد مبارکه ضمن تقدیر از همه کارکنان این مجموعه در خاتمه گفت: امیدوارم به وعده ای که برای تأمین معشیت و حفظ ایمنی به کارکنان دادم عمل نموده باشم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "ارزش مواد معدنی برجای کشور حدود 39 میلیارد دلار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش مواد معدنی برجای کشور حدود 39 میلیارد دلار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید