بیماری خاصی که علاقه عجیبی به عروق قلب دارد

به گزارش بابا آب داد، فاطمه تحقیقی فوق تخصص روماتولوژی اطفال با حضور در برنامه مادر، کودک و تندرستی شبکه سلامت گفت: بیماری کاوازاکی با شیوع کرونا بین مردم شناخته شد به طوری که در خانواده ها این تصور وجود دارد که کرونا باعث کاوازاکی شده است.

بیماری خاصی که علاقه عجیبی به عروق قلب دارد

او با اشاره به اینکه کاوازاکی نام یک پزشک و دانشمند ژاپنی است که برای اولین بار در سال 1967 این بیماری را تشخیص داد، اضافه کرد: این دانشمند ژاپنی بیمای موسوم کاوازاکی را به جهانی پزشکی معرفی کرد به طوری که به افتخار این فرد این بیماری کاوازاکی نامگذاری شد.

تحقیقی با اشاره به اینکه کاوازاکی بیش از 50 سال است که وجود دارد، ادامه داد: این بیماری رگ ها و عروق بدن را دچار التهاب می نماید به طوری که التهاب در جدار رگ های مختلف بدن ایجاد می گردد، کاوازاکی علاقه خاصی به عروق با سایز متوسط دارد لذا بیش از همه تمایل دارد تا رگ های قلب را گرفتار کند.

او با بیان اینکه عارضه مهم بیماری کاوازاکی درگیری در رگ های قلب است، گفت: این آسیب بالقوه خطرناک است، کاوازاکی اساساً در بچه ها ایجاد می گردد به طوری که بچه ها را از یک تا پنج سال درگیر می نماید، لذا بچه ها زیر یک سال و بالای پنج سال کمتر این بیماری در بچه ها مشاهده شده است.

این فوق تخصص روماتولوژی اطفال با اشاره به اینکه این بیماری در بزرگتر ها دیده نمی گردد، اعلام کرد: معمولاً کاوازاکی در نقاط خاصی از جهان بیشتر دیده می گردد و در ژاپن و آسیای شرقی بیشتر شاهد بیماری هستیم و این تفاوت به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی نیست بلکه بیشتر بحث نژاد و ژن در آن مطرح است.

او اظهار کرد: در مرحله حاد این بیماری که 2 تا 4 هفته طول می کشد علائم و نشانه های بالینی کاهش می یابد و نشانگر های آزمایشگاهی مشخصی را داراست.

تحقیقی با اشاره به اینکه کاوازاکی در پسران بیشتر از دختران دیده می گردد توضیح داد: این بیماری هیچ علامت شناخته شده ای ندارد، اما بعضی از عوامل میکروبی و ویروسی می توانند آغازگر بیماری باشند.

علت بیماری کاوازاکی ناشناخته است

این فوق تخصص روماتولوژی اطفال اظهار کرد: الان که در اپیدمی کرونا هستیم، خیلی ها معتقدند که کرونا آغازگر کاوازاکی است این در حالیست که تا به امروز برای این بیماری عامل عفونی تشخیص داده نشده است و علت بیماری ناشناخته است.

بیماری کاوازاکی مسری نیست

تحقیقی اضافه کرد: بیماری کاوازاکی ارثی محسوب نمی گردد، اما می تواند زمینه ژنتیک داشته باشد بنابراین به هیچ عنوان مسری نیست.

او با اشاره به اینکه شایع ترین علامت این بیماری تب است به طوری که به درمان های آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد، گفت: این بیماری حداقل بیش از 5 روز طول می کشد و علت تب عفونت نیست لذا قرمزی چشم، دانه های قرمز بر روی بدن، بی قراری، لب های خشک و ترک دیده از علائم کاوازاکی محسوب می شوند، این بیماری بعد از بیماری هنوخ شایع ترین بیماری عروق بچه ها است لذا بیماری کاوازاکی یک بیماری فراگیر التهاب عروق بدن است.

منبع: همگردی

به "بیماری خاصی که علاقه عجیبی به عروق قلب دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری خاصی که علاقه عجیبی به عروق قلب دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید