سرمایه گذار اصلی اوبر بر لبه پرتگاه!

به گزارش بابا آب داد، خبرنگاران : شرکت سافت بانک که معمولا به عنوان یکی از پیروز ترین سرمایه گذاران جسور و حامی کسب وکارهای نوپا در اکوسیستم استارت آپی شناخته می گردد، به تازگی گزارش اقتصادی خود را تا سرانجام ماه مارس سال 2020 منتشر نموده است که نشان می دهد درآمد این شرکت در سال 2019 حدود چهار درصد رشد نموده است.

سرمایه گذار اصلی اوبر بر لبه پرتگاه!

ضرر 13 میلیارد دلاری سافت بانک، ضرر 18 میلیاردی صندوق ویژن

به گزارش بابا آب داد در عین حال، بنا بر گزارش درآمدهای سافت بانک، در مجموع، این شرکت تقریبا 13 میلیارد دلار ضرر داشته است. در واقع، این نخستین ضرر این غول سرمایه گذاری جسورانه در 15 سال گذشته بود و این درحالی است که صندوق ویژن، که توسط سافت بانک تاسیس و در شرکت هایی مانند WeWork و اوبر سرمایه گذاری نموده ، هم نزدیک به 18 میلیارد دلار متضرر شده است. این شرکت تنها از سرمایه گذاری این بانک در WeWork متحمل 7/ 6 میلیارد دلار ضرر شده است.

شرکت سافت بانک در سال 1981 راه اندازی شد و در سال 2011 ارزش بازار آن معادل 52/ 43 میلیارد دلار برآورد شد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر توکیو، ژاپن واقع شده است و سهام آن در بورس نیویورک و بورس توکیو معامله می گردد. سافت بانک در زمینه ارائه خدمات خطوط تلفن ثابت، شبکه تلفن همراه، خدمات اینترنت و پهن باند، بازاریابی و تجارت الکترونیک، همچنین در حوزه رسانه های گروهی فعالیت می نماید. این شرکت یکی از پیشگامان سرمایه گذاری در شرکت علی بابا بود که با تامین اقتصادی 20 میلیون دلاری به جمع سهامداران آن پیوست تا یکی از برندگان سرمایه گذاری در این یونیکورن 100 میلیارد دلاری باشد.

آمارها حاکی از آن است که درآمد سافت بانک در سال 2019 معادل 7/ 44 میلیارد دلار بوده است. همچنین درآمد عملیاتی (درآمد ایجاد شده از منابع مربوط به عملیات تجاری روزانه شرکت) این شرکت در سال گذشته بالغ بر 4/ 8 میلیارد دلار بوده است که نسبت سال 2018 حدود 11 درصد افزایش یافته است. در گزارش اقتصادی شرکت سافت بانک آمده خالص فروش این شرکت در سال گذشته 5/ 1 درصد رشد نموده و به رقم 8/ 56 میلیارد دلار رسیده است. همچنین جریان نقدی آزاد سافت بانک در سال 2019 حدود 2درصد رشد نموده و 8/ 4 میلیارد دلار افزایش یافته است. یکی از بخش های مهم سافت بانک صندوق سرمایه گذاری آن یا صندوق ویژن (Vision Fund) است که یک صندوق 100 میلیارد دلاری است. این صندوق در سال 2017 بنیان قرار گرفت و اکنون عظیم ترین صندوق سرمایه گذاری تکنولوژی در دنیا به شمار می آید. در واقع صندوق ویژن قوانین سرمایه گذاری جسورانه و سرمایه گذاری در صنعت تکنولوژی را تغییر داد از جمله اینکه حداقل مبلغ چک ها در آن 100 میلیون دلار معین شد و بعد میلیاردها دلار در غول های تاکسی اینترنتی مثل اوبر و دیدی(غول تاکسی اینترنتی چین) سرمایه گذاری کرد. صندوق ویژن سرمایه خود را به طور عمده از سرمایه گذاران عربستان سعودی و اماراتی تامین کرد.

گزارش اقتصادی سافت بانک در سال گذشته سرمایه گذاری 75 میلیارد دلاری صندوق ویژن در 88 استارت آپ را نشان می دهد که در انتها مارس سال میلادی جاری این استارت آپ ها 6/ 69 میلیارد دلار ارزش گذاری شده اند. اوبر به عنوان یکی از شرکت های شناخته شده ویژن فاند که سهام آن در بورس نیویورک عرضه شد، 46/ 1 میلیارد دلار ضرر برای این گروه ایجاد کرد. در مقابل، Guardant Health سودی معادل 67/ 1 میلیارد دلار رقم زد، درحالی که Slack هم 605 میلیون دلار سود خوب داشته است. این دو شرکت برتر در پرتفوی صندوق ویژن بودند.

شش ضرر متوالی

استراتژی ماسایوشی سون، مدیرعامل سافت بانک، برای رشد و توسعه سریع تا اینجای کار به 6 ماه ضرر متوالی منجر شده و این ضرر پیش از آن بوده است که شیوع ویروس کرونا فعالیت صندوق ویژن را با اختلال روبرو کند. براساس پیش بینی وی، با وجود زیان های اقتصادی کرونا، یونیکورن هایی که این صندوق روی آنها سرمایه گذاری نموده می تواند آن را نجات دهد. به گفته وی، انتظار می رود حدود 15 استارت آپ تحت حمایت اقتصادی این شرکت سرمایه گذاری در ورطه ورشکستگی باشند؛ با این حال، ماسایوشی سان به رغم ضررها و کاهش چشمگیر در ارزیابی WeWork، نسبت به بقای آن خوش بین است.استارت آپ WeWork یکی از عظیم ترین امیدهای سافت بانک برای ورود به بورس بود اما درست درگام های آخر تعیین شد که بنیان گذار شرکت در ارائه شرایط اقتصادی آن شفاف نبوده و این به کنار رفتن او از مدیریت شرکت و به تعویق انداختن ورود به بورس انجامید.

این درحالی بوده که اوبر یکی از شرکت های دیگری است که تحت حمایت اقتصادی سافت بانک است، در عین حال که ورود امیدوارکننده ای به بورس نداشته این روزها نیز به خاطر شیوع ویروس کرونا حال و اوضاع خوبی ندارد. طوری که اوبر علاوه بر اخراج 3700 کارمند در ابتدای ماه جاری میلادی، به تازگی سه هزار کارمند دیگر خود را اخراج و 46 دفترش را نیز تعطیل نموده است. شرکت تاکسی آنلاین اوبر حدود یک چهارم کارمندانش را اخراج نموده و همزمان با کاهش 80 درصدی تقاضا روبه رو است. به هر حال، ماه گذشته، سافت بانک 41 میلیارد دلار از دارایی هایش را فروخت تا بتواند ذخایر نقدی خود را افزایش دهد و یک برنامه بلندپروازانه را برای خرید 23 میلیارد دلار از سهام خود باز پس گیرد و مانع از سقوط آن گردد.

به گفته ماسایوشی سان، مدیرعامل سافت بانک، برآورد ضرر اقتصادی کسب وکارها از کرونا سخت است. با این حال، همان طور که شرکت ها بحران های اقتصادی مانند رکود عظیم دهه 1920 را پشت سر گذاشتند و از میان آنها صنایعی مانند نفت، الکترونیک، خودروسازی و فرآوری غذایی توانستند دوباره رونق بگیرند و نجات دهنده اقتصاد کشورها باشند. در دوران کرونا نیز کسب وکارهایی از جنس آنلاین مانند تجارت آنلاین، آموزش آنلاین، پخش فیلم آنلاین، خدمات پزشکی آنلاین و... رونق گرفتند. هرچند در این میان، یونیکورن ها با چالش هایی مانند کمبود نقدینگی و کاهش تقاضا روبروند، با این حال، این کسب وکارهای میلیاردی می توانند ناجی سرمایه گذاران در دوران کرونا باشند تا کمتر از گزند این بیماری جدید آسیب ببینند.

منبع: اقتصادنیوز

به "سرمایه گذار اصلی اوبر بر لبه پرتگاه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذار اصلی اوبر بر لبه پرتگاه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید