5 ترفند برای افزایش سرعت مرورگر ها

به گزارش بابا آب داد، هنگامی که شروع به کار کردید، ممکن است از تعداد افزونه هایی که می توانید بدون آن زندگی کنید، شگفت زده شوید. اگر برای یک پاکسازی واقعا شدید آماده هستید، سعی کنید همه آن ها را به یکباره حذف کنید و سپس تنها مواردی را که ارزشمند می دانید دوباره نصب کنید.

5 ترفند برای افزایش سرعت مرورگر ها

سایت های امروزی می توانند حاوی ویدئو، صدا، عناصر تعاملی و پشته هایی از تصاویر باشند، و به مرور زمان مرورگر شما می تواند تحت سنگینی تمام آن محتوا کند شود. می توانید از 5 ترفند ساده که در این مطلب به آن پرداخته شده، برای افزایش سرعت مرورگر خود استفاده کنید.

از روز هایی که اینترنت مجموعه ای از صفحات متنی ساده بود، مدت ها گذشته است. سایت های امروزی می توانند حاوی ویدئو، صدا، عناصر تعاملی و پشته هایی از تصاویر باشند، و به مرور زمان مرورگر شما می تواند تحت سنگینی تمام آن محتوا کند شود.

اما لازم نیست اینگونه باشد: با کمی نگهداری و مرتب کردن به موقع، می توانید مطمئن شوید که مرور شما برای مدت طولانی تری سریع تر می ماند. این توصیه در تمام مرورگر های اصلی دسکتاپ از جمله گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اج، سافاری اپل و اپرا اعمال می شود.

1. پسوند های استفاده نشده را حذف کنید

همانطور که بسکمک از برنامه های غیر ضروری باعث کاهش سرعت رایانه شما می شود، افزونه های بسیار زیاد نیز می توانند همین کار را با مرورگر شما انجام دهند. آن ها منابع سیستم را اشغال کرده و حتی می توانند باعث ایجاد باگ و خرابی شوند.

برنامه های افزودنی ذاتا بد نیستند، آن ها می توانند ویژگی های واقعا مفیدی را به مرورگر شما اضافه کنند، اما ایده خوبی است که هر چند وقت یک بار ممیزی برنامه های افزودنی را اجرا کنید و مواردی را که دیگر به آن ها اعتماد ندارید یا نمی شناسید حذف کنید. واقعا نیاز دارید و باید قبل از هر چیزی از شر آن ها خلاص شوید.

این فرآیند در بیشتر مرورگر ها که دارای صفحه نمایش آسان برای منوی افزونه هستند، به میزان کافی ساده است. در کروم، برنامه های افزودنی در زیر ابزار های بیشتر در منوی اصلی قرار دارند. در فایرفاکس، افزونه ها را از منوی اصلی انتخاب کنید؛ و در مایکروسافت Edge و Opera، Extensions را از منوی اصلی انتخاب کنید. برنامه های افزودنی در سافاری کمتر رایج هستند، اما می توانید آن ها را در قسمت Preferences و Extensions از منوی Safari پیدا کنید.

هنگامی که شروع به کار کردید، ممکن است از تعداد افزونه هایی که می توانید بدون آن زندگی کنید، شگفت زده شوید. اگر برای یک پاکسازی واقعا شدید آماده هستید، سعی کنید همه آن ها را به یکباره حذف کنید و سپس تنها مواردی را که ارزشمند می دانید دوباره نصب کنید.

برای برنامه های افزودنی که نگه می دارید، مطمئن شوید که مرتبا به روزرسانی می شوند. مرورگر شما باید به طور اتوماتیک این کار را انجام دهد، اما ارزش آن را دارد که به صورت دستی بررسی شود، اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخه های افزودنی های خود را اجرا کرده و آن ها را بدون اشکال نگه می دارد و به راحتی کار می کند.

2. کش و کوکی ها را پاک کنید

همانطور که در وب سفر می کنید، مرورگر شما فایل های خاصی را جمع آوری یا ذخیره می کند، تا تجربه مرور شما را سرعت بخشد. اگر دوباره از یک سایت بازدید کنید، فایل های ذخیره شده در حافظه پنهان از قبل وجود دارند، بنابراین مرورگر شما تنها باید هر بیت تازه را از وب دانلود کند. این به معنای زمان کمتری برای انتظار است و به طور کلی، به جای کاهش سرعت مرور شما، سرعت آن افزایش می یابد.

با این حال، توصیه می کنیم گاهی اوقات حافظه پنهان خود را پاک کرده و از نو شروع کنید. مرورگر شما باید به طور اتوماتیک حافظه نهان را مدیریت کند، اما ممکن است سخت شود و گاه به گاه مشکلاتی ایجاد کند. اگر می خواهید سرعت مرور خود را در حد تازه نگه دارید، هر چند ماه یکبار صفحه را پاک کنید. پس از آن، هنگامی که مرورگر خود حافظه پنهان خود را بازسازی می کند، متوجه کاهش سرعت کمی خواهید شد، اما سرعت باید به سرعت به حالت عادی برشود.

در همان زمان که کش خود را پاک می کنید، بیشتر مرورگر ها به شما اجازه می دهند کوکی ها را نیز پاک کنید. کوکی ها بیت هایی از داده ها هستند که وب سایت ها به دستگاه شما پیوند می دهند تا شناسایی کنند که چه کسی هستید، از کجا هستید، تنظیمات برگزیده وب سایت شما و موارد دیگر. معمولا کوکی ها بی ضرر و مفید هستند، اما یک پاکسازی منظم به سرعت مرورگر شما را از شر هر مورد فاسد یا غیر ضروری خلاص می کند.

در کروم، از تنظیمات، پاک کردن داده های مرور را انتخاب کنید. در تنظیمات برگزیده فایرفاکس، می توانید تنظیمات را در قسمت Privacy & Security و Clear Data پیدا کنید. برای Opera، تنظیمات، سپس حریم خصوصی و امنیت و پاک کردن داده های مرور را باز کنید.

در تب تنظیمات برای Microsoft Edge، Privacy and Services را باز کنید، سپس روی Choose What to Clear کلیک کنید.

Safari کمی بیشتر درگیر است: Preferences را از منوی Safari باز کنید، سپس روی Advanced کلیک کرده و تیک Show Develop menu را در نوار منو بزنید. سپس می توانید منوی Develop را باز کرده و Empty Caches را انتخاب کنید. کوکی های سافاری را از طریق حریم خصوصی پاک کرده و داده های وب سایت را در تنظیمات برگزیده مدیریت کنید.

3. مرورگر خود را حذف و دوباره نصب کنید

ما در مورد پاکسازی برنامه های افزودنی و پاک کردن حافظه پنهان برای بازگرداندن مرورگر به حالت اولیه خود صحبت کرده ایم که بهترین روش برای جلوگیری از کندی مرورگر است. حالا حذف و نصب مجدد مرورگر یک میانبر سریع است که همین کار را انجام می دهد.

هنگامی که از شر نسخه قدیمی مرورگر مورد علاقه خود خلاص شدید، می توانید آخرین به روز رسانی آن را از وب دریافت کنید. با این کار هر گونه حافظه پنهان داده خراب و افزونه های غیرضروری پاک می شود، اما همچنین مطمئن می شوید که به روزترین نسخه نرم افزار را اجرا می کنید، این یکی دیگر از عوامل مهم در کارکرد روان مرورگر شماست.

به روز ماندن برای برطرف اشکالات و مسدود کردن تهدیدات امنیتی بسیار حیاتی است که مرورگر های مدرن معمولا به روزرسانی ها را به طور اتوماتیک دانلود می کنند، اما برای پوشش دادن همه پایه های خود، ارزش آن را دارد که آپدیت گاه به گاه را به صورت دستی اجرا کنید.

پس چگونه مرورگر خود را حذف می کنید؟ در ویندوز، برای حذف برنامه ها باید به بخش Apps در تنظیمات بروید. در macOS، فقط می توانید برنامه ها را از پوشه Applications در Finder به سطل زباله بکشید. با این حال حذف Microsoft Edge از ویندوز، یا Safari از macOS امکان پذیر نیست، زیرا این برنامه ها در سیستم عامل ها تعبیه شده اند.

حذف مرورگر به این روش نه تنها افزونه ها و کوکی ها را حذف می کند، بلکه معمولا نشانک ها و تاریخچه مرور شما را همزمان حذف می کند؛ بنابراین اگر می خواهید نشانک های خود را نگه دارید، ابتدا مطمئن شوید که از آن ها در جای دیگری نسخه پشتیبان تهیه کرده اید.

کروم، فایرفاکس، اج و اپرا نیز دارای ویژگی های مفیدی برای بازنشانی مرورگر ها هستند که از مشکل حذف و نصب مجدد کل برنامه جلوگیری می کند. در کروم، اج و اپرا، پیوند بازیابی تنظیمات به پیش فرض اصلی خود را در پایین لیست تنظیمات پیشرفته پیدا کنید.

در فایرفاکس، صفحه about:support را در یک تب باز کنید، سپس روی Refresh Firefox کلیک کنید. این بازنشانی ها بر سابقه مرور و نشانک های شما تاثیری نمی گذارند.

4. صفحات خود را مدیریت کنید

پاک کردن شلوغی های پشت صحنه تنها راه برای افزایش سرعت تجربه وب شما نیست. مدیریت کارآمدتر صفحات باز به شما کمک می کند سریع تر مرور کنید. هرچه صفحات بیشتری باز باشد، مرورگر شما کندتر اجرا می شود، اگرچه برنامه ها همیشه در مدیریت این خواسته ها بهتر می شوند، بنابراین آن ها را به روز نگه دارید.

انجام این کار می تواند به سادگی موجب کاهش تعداد صفحات باز شما به حداقل شود. این در عصر امروزی که برنامه های وب و بار اطلاعاتی زیاد هستند، آسان نیست، اما سعی کنید در برابر وسوسه باز نگه داشتن ده ها صفحه در آن واحد مقاومت کنید.

اگر نیاز دارید چندین سایت را پیگیری کنید تا بعدا به آن ها بازگردید، می توانید از یک سرویس خواندنی مانند Pocket یا Instapaper استفاده کنید. یا فقط لینک های سایت را در لیست نشانک های مرورگر خود ذخیره کنید، شما می توانید یک پوشه Temp را برای این منظور تنظیم کنید.

چند برنامه افزودنی مرورگر که به خوبی انتخاب شده اند نیز می توانند به مدیریت صفحات باز کمک کنند. اگرچه باید تا حد امکان تعداد کمی از افزونه های مرورگر را نصب کنید، افزونه هایی مانند این واقعا مفید هستند.

به عنوان مثال، Max Tabs برای فایرفاکس محدودیت سختی برای تعداد صفحاتی که می توانید به طور همزمان باز کنید در نظر می گیرد، وقتی به آن حد رسیدید، قبل از اینکه بتوانید معرفی کنید باید تصمیم بگیرید که کدام یک از تب های باز خود را حذف کنید.

xTab در کروم (و Edge که از افزونه های مشابه پشتیبانی می کند) کار مشابهی را انجام می دهد. در همین حال، The Great Suspender و Tab Wrangler هر دو در بستن یا تعلیق صفحات استفاده نشده عالی هستند و روی کروم و Edge کار می کنند. اگر در Safari هستید، Tab Suspender نسبتا ابتدایی است، اما آنچه را شما نیاز دارید، انجام می دهد.

5. کمک اضافی دریافت کنید

علاوه بر مدیریت صفحات، سایر افزونه ها و برنامه ها می توانند به شما کمک کنند تا مرورگر خود را با حدبیشتر سرعت اجرا کنید. بیشتر این ابزار ها اقدامات پاکسازی را که در بالا توضیح دادیم، انجام می دهند، مانند مرتب کردن فایل های کش که دیگر به آن ها نیاز ندارید. ارزش این را دارد که یکی دو مورد از این موارد را آزمایش کنید و ببینید آیا متوجه افزایش سرعت شده اید یا خیر.

به عنوان مثال، به افزونه Speed Tweaks برای فایرفاکس نگاهی بیندازید. برای مرورگر Google، Clean All یکی از مواردی است که می توان آن را امتحان کرد: می تواند از تاریخچه مرورگر، حافظه پنهان، کوکی ها و حتی برخی از فایل های پنهان تر در برنامه مراقبت کند.

بسکمک از برنامه های دسکتاپ نیز به هم ریختگی مرورگر را برطرف می کنند. این ها شامل CCleaner قابل اعتماد (و رایگان) برای ویندوز و macOS، CleanMyMac برای macOS، و System Mechanic برای ویندوز است. برنامه ها به شما امکان می دهند مرورگر خود را مرتبا از نظر فایل های به جای مانده مرتب کنید، و با مجموعه ای از گزینه ها برای بهینه سازی سایر برنامه هایی که نصب کرده اید نیز ارائه می شوند.

یکی از راه های نهایی برای سرعت بخشیدن به وبگردی، کاهش حجم داده هایی است که به رایانه شما می رسد. برنامه های افزودنی مانند Save-Data برای Chrome و Bandwidth Hero برای فایرفاکس می توانند به مقدار قابل توجهی داده هایی را که استفاده می کنید و زمان بارگذاری صفحات را کاهش دهند، هرچند تکنیک هایی مانند فشرده سازی تصویر و برش عناصر اضافی مانند انیمیشن ها که برای آن ها ضروری نیست.

منبع: فرادید

به "5 ترفند برای افزایش سرعت مرورگر ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ترفند برای افزایش سرعت مرورگر ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید