واکنش ریاست جمهوری لبنان به نقدها نبیه بری

به گزارش بابا آب داد، ریاست جمهوری لبنان با انتشار بیانیه ای در واکنش به نقدها اخیر رئیس مجلس این کشور، اینگونه اظهارات را تأسف بار توصیف کرد.

واکنش ریاست جمهوری لبنان به نقدها نبیه بری

به گزارش گروه بین الملل بابا آب داد، دفتر ریاست جمهوری لبنان در بیانیه ای، سخنان اخیر نبیه بری رئیس مجلس این کشور علیه میشل عون را تأسف آور خواند.

براساس گزارش شبکه المیادین، در این بیانیه آمده است: بسیار تأسف آور است که رئیس مجلس بگوید رئیس جمهور حق ندارد وزیری را در دولت داشته باشد. بیانیه بری هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ ساختار، اسلوبی غیرعادی داشت.

دفتر ریاست جمهوری لبنان شرح داد: آنچه تعجب ما را برانگیخته این است که بیانیه ریاست جمهوری با واکنش غیرمنتظره بری روبرو شده است. گویی بیانیه نبیه بری می خواهد این موضوع را تأیید کند که هدف از هجمه هایی که علیه رئیس جمهور صورت می گیرد، مختل کردن نقش او در تشکیل قوه مجریه و نظارت بر همکاری آن با قوه مقننه و نیز دور کردن او از انجام وظایفی است که قانون برعهده اش گذاشته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: اینکه بری از بیانیه روز گذشته ریاست جمهوری اینگونه برداشت نموده که رئیس جمهور هیچ طرحی را نمی پذیرد و نمی خواهد که سعدالحریری نخست وزیر باشد، انکار واقعیت است. رئیس جمهور با خواسته مجلس همراه شد و با چشم پوشی بر بسیاری از اهانت ها که به او و اختیارات او شده بود، الحریری را به عنوان نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه معین کرد.

ریاست جمهوری لبنان همچنین اضافه کرد: تمام این اقدامات برای تسهیل فرایند تشکیل دولت جدید اجرا شده و رئیس جمهور هیچ وقت نخواسته تا دو وزیر دیگر را معین کند. وی با جدیت برای اجرای طرح فرانسه کوشش کرد و با کوشش های بری نیز تعامل داشته است. رئیس جمهور از نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه خواسته تا کابینه ای مبتنی بر شراکت و مورد اعتماد نمایندگان مجلس را تشکیل دهد.

در خاتمه این بیانیه آمده است: رئیس جمهور که درد و رنج مردم را به خوبی درک می نماید، می خواهد تا دولتی قوی و توانمند برای حل بحران های معیشتی و حیاتی که اکنون زندگی لبنانی ها را تهدید می نماید، تشکیل گردد.

نبیه بری، رئیس مجلس لبنان صبح امروز در بیانیه ای اعلام نموده بود که معین نخست وزیر در لبنان خارج از اختیارات رئیس جمهور و برآمده از تصمیم قوه مقننه است.

بری گفته بود: رئیس جمهور حقی برای معین وزیر ندارد؛ بلکه کسی که برای تشکیل کابینه، رایزنی مجلسی می نماید، نخست وزیر مأمور به تشکیل آن است.

وی خطاب به عون گفت: شما در بیانه خود گفته اید که نمی خواهید سعد الحریری نخست وزیر باشد؛ معین نخست وزیر در حیطه اختیارات شما نیست و مجلس جواب شما را داده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "واکنش ریاست جمهوری لبنان به نقدها نبیه بری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ریاست جمهوری لبنان به نقدها نبیه بری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید