نهمین جشنواره ملی پسته دامغان برگزار می گردد

به گزارش بابا آب داد، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، نهمین جشنواره ملی پسته دامغان برگزار می گردد.

نهمین جشنواره ملی پسته دامغان برگزار می گردد

رضا زارع زاده در ملاقات با مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از برگزاری این جشنواره در مهر سال جاری اطلاع داد و اضافه کرد: این جشنواره با هدف ایجاد شور و نشاط در مردم، معرفی دامغان و پسته دامغان، سپاسگزاری از لطف خداوند و ... برگزار می گردد.

دبیر نهمین جشنواره ملی پسته ایران با اشاره به دستاوردهای برگزاری جشنواره پسته در سالهای گذشته گفت: علاوه بر معرفی دامغان و سوغات این شهرستان، دستاوردهای علمی شایان توجهی در رابطه با موضوع پسته احصا و بیش از صد ایده، نظر و ابداع در رابطه با پسته دریافت شده است.

زارع زاده فراهم شدن شرایط نگهداری پسته تازه به مدت دو ماه را از جمله دستاوردهای علمی این جشنواره اعلام کرد و اضافه کرد: این روش یاری بزرگی به صادرات پسته می نماید.

او با اشاره به اینکه فراوری مواد غذایی از پسته، پماد روغن پسته و ... از جمله دستاوردهای کمیته علمی این جشنواره است، گفت: سال جاری هم نمایشگاه بزرگی از صنایع دستی و صنایع کشاورزی با حضور سایر استان ها هم زمان با برگزاری جشنواره برپا می گردد و فرصت مناسبی برای فراوری کنندگان و مصرف کنندگان است.

او از دیگر برنامه های سال جاری نهمین جشنواره ملی پسته را برگزاری همایش سرمایه گذاران، فراخوان ایده های بزرگ، تجلیل از باغداران و سرمایه گذاران نمونه، اجرای برنامه های هنری، همایش ملی پسته و کشاورزی و ... با حضور سفرای پنج کشور، مدیران کشوری و استانی و مردم علاقمند مطرح نمود.

زارع زاده از برگزاری بخش هایی از جشنواره ملی پسته در روستاها و محله های مختلف دامغان برای نخستین بار اطلاع داد و اضافه کرد: رشد و توسعه گردشگری و معرفی جاذبه های تاریخی و تفریحی دامغان در جشنواره سال جاری با قوت بیشتری ادامه می یابد تا از برکات این جشنواره بهتر استفاده کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان نیز گفت: پسته و آیین های مرتبط با این محصول، میراث معنوی شهرستان دامغان است و وقف پسته باعث شده، افراد بسیار زیادی از عواید پسته بهره مند شوند.

امیر کرم زاده با تأکید بر اینکه پسته میراثی است که احتیاج به حفظ دارد، اضافه کرد: یکی از الزامات برگزاری جشنواره پسته، برخورداری شهرستان دامغان از فضای اقامتی مناسب است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان بر معرفی صنایع و خوارک های وابسته به پسته در این جشنواره تأکید کرد و گفت: با همکاری اتاق بازرگانی، از تجار و سرمایه گذاران برای حضور در این جشنواره دعوت گردد.

منبع: همگردی

به "نهمین جشنواره ملی پسته دامغان برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهمین جشنواره ملی پسته دامغان برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید