کم وکاست طرح های مشاغل خانگی

به گزارش بابا آب داد، طرح های کسب وکار خانگی، باوجود فرصت مغتنمی که برای کاهش درصد بیکاری در جامعه به وجود می آورند، اغلب با کاستی هایی روبرو هستند. محققان کشور با تمرکز بر طرح های ارائه شده در کمیته امداد، به آنالیز این کاستی ها پرداخته اند.

کم وکاست طرح های مشاغل خانگی

به گزارش بابا آب داد، ایران با وجود داشتن جمعیتی هوشمند و مستعد درکنار منابع طبیعی فراوان، فراوری ناخالص پایینی دارد و نسبت قابل توجهی از نیروهای جوان و تحصیل نموده اش از نعمت اشتغال محروم اند. یکی از راه های مقابله با بیکاری و کاهش آن، خوداشتغالی است. خوداشتغالی فعالیت بخش خصوصی و غیررسمی اقتصاد است که می تواند تأثیر زیادی در کاهش بیکاری داشته باشد.

به منظور تحقق این امر، دستگاه های حمایتی سعی دارند تا با فراهم آوردن زمینه اشتغال برای افراد تحت پوشش، امکان خودکفایی آن ها را فراهم نمایند که در این میان کمیته امداد به عنوان گسترده ترین دستگاه حمایتی در چارچوب طرح اشتغال و خودکفایی این هدف را دنبال می نماید.

ازجمله فعالیت های این نهاد، تشویق به ایجاد کسب وکارهای خرد و خانگی است که مجموعه فعالیت های فراوریی، خدماتی و یا اقتصادی را در برمی گیرد و با شرایط و ضوابط معین به صورت انفرادی، خانوادگی و جمعی برای ایجاد یا توسعه اشتغال و خودکفایی مددجویان به وسیله پرداخت تسهیلات اقتصادی اجرا می گردد. در ایران به رغم تمام مزیت ها و قابلیت های متنوعی که برای طرح های اشتغال زای کمیته امداد در نظر گرفته شده اما این طرح ها در رسیدن به اهداف معین شده با مشکلاتی از قبیل دگرگونی سیاست های دولت و به کارگیری سیاست های سلیقه ای، ناسالم بودن محیط کسب وکار، بی ثباتی مدیران و کارفرمایان دولتی و وجود قوانین نامناسب و غیرحمایتی، روبرو هستند که بایستی به دقت مورد توجه قرار گیرند.

برای آنالیز بیشتر این موضوع، گروهی از محققان کشور از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان یک مطالعه علمی پژوهشی را انجام داده اند که در آن به آسیب شناسی طرح کسب وکارهای خرد و خانگی کمیته امداد پرداخته شده است.

در این پژوهش کاربردی، 321 نفر از مددجویان کمیته امداد در طرح های اشتغال زای کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی استان گلستان مشارکت داشته و با استفاده از پرسشنامه، داده های مورد احتیاج پژوهشگران را فراهم آورده اند.

آنالیز های این پژوهش نشان می دهند که طرح های اشتغال زای کمیته امداد، دارای نقاط ضعف، نقاط قوت و فرصت های خاص خود هستند. ازاین رو باید راهبردهایی را برگزید که به دنبال چیره شدن بر نقاط ضعف طرح ها و یافتن فرصت های جدید باشند.

آن گونه که محمدرضا محبوبی، محقق و دانشیار گروه ترویج و آموزش کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و همکارانش در این تحقیق می گویند: مهم ترین نقطه قوت چنین طرح هایی، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه کار خانوادگی است. در مقابل، مهم ترین نقطه ضعف آن ها، ناکافی بودن اطلاعات و مهارت های فنی و تخصصی مددجویان جهت راه اندازی کسب وکار است.

به گفته این متخصصان، مهم ترین فرصت درخصوص چنین طرح های کسب وکاری شامل فراهم بودن زمینه برخورداری از آموزش های رایگان فنی و حرفه ای است و مهم ترین تهدید نیز به واردات بی رویه محصولات مشابه با قیمت کمتر مربوط می گردد.

در این تحقیق، به منظور بهبود شرایط طرح های کسب وکار کمیته امداد، پیشنهاداتی نیز به توضیح زیر ارائه شده اند:

- تأمین و تدارک حمایت های اقتصادی و اعتباری کمیته امداد به وسیله وام های کم بهره در مراحل اولیه ایجاد کسب وکار و حل مشکل کمبود نقدینگی برای توسعه کسب وکار

- ساماندهی بازارهای محلی توسط کمیته امداد و حمایت از فراوریات کسب وکارهای خانگی و حذف دلالان در چرخه بازارسانی محصول

- برنامه ریزی برای شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های هر یک از مناطق استان درباره ساماندهی کسب وکارهای خانگی

- پیش بینی و اجرای برنامه های ترویجی و آموزشی با هدف ارتقای دانش، بینش و مهارت اعضای خانواده های روستایی و افزایش روحیه کارآفرینی در بین مددجویان

- برندسازی محصولات فراوریی مددجویان و فراهم کردن زمینه مؤثر برای حضور کارآفرینان مشاغل خانگی در نمایشگاه ها برای عرضه محصولات فراوریی خود

- توسعه انواع پوشش های بیمه ای برای مددجویان فعال در واحدهای اقتصادی با هدف حمایت و بقای آن ها در زمان رکود بازار

- توسعه حمایت های دولتی در زمینه بازاریابی و بازاررسانی برای عرضه محصولات مشاغل خانگی

این یافته ها که اهمیت زیادی در بهبود شرایط طرح های کسب وکار ارائه شده در کمیته امداد دارند، در قالب یک مقاله علمی پژوهشی در فصل نامه مددکاری اجتماعی منتشر شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کم وکاست طرح های مشاغل خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم وکاست طرح های مشاغل خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید