نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس جلفا مرمت شد

به گزارش بابا آب داد، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از مرمت تزئینات و نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس جلفا خبر داد.

نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس جلفا مرمت شد

به گزارش بابا آب داد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار ضمن اعلام این خبر گفت: کلیسای سنت استپانوس واقع در قلب کوه های منطقه بین مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان و در کناره رودخانه ارس قرار گرفته است که مطابق با اسناد تاریخی موجود، این کلیسا دومین کلیسای مهم ارامنه بعد از قره کلیسا در آذربایجان غربی، در ایران محسوب می شود.

آبدار در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ و صیانت از چنین اثر تاریخی مهمی که سالانه پذیرای گردشگران بسیار از ادیان مختلف است، اضافه کرد: بازسازی آثاری که در سده های تاریخی تحت تأثیر بلاهای طبیعی دچار آسیب شده اند، باید به صورت متداول انجام گیرد، مرمت و سامان دهی کلیسای سنت استپانوس نیز همواره توسط کارشناسان زبده میراث فرهنگی در حال انجام است.

او اضافه کرد: بازسازی نقش و نگارهای این کلیسا از تیرماه سال 97 آغاز و اکنون این مرحله از مرمت به صورت کامل به اتمام رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اضافه کرد: طی مرمت این کلیسا مراحلی از قبیل استحکام بخشی و تثبیت بتونه زنی و بوم سازی، غبارزدایی و پاک سازی، فن شناسی و بررسی آزمایشگاهی رنگ دانه ها، موزون سازی رنگی و تثبیت نهایی، اجراشده است.

او ادامه داد: مرمت و بازسازی نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس جلفا بااعتباری قریب بر 2 میلیارد ریال انجام شد.

آبدار در ادامه به احداث یک مجتمع بین راهی در جهت گردشگری این کلیسا اشاره کرد و گفت: این مجتمع برای ارتقای زیرساخت های گردشگری و رفاه گردشگران بازدیدکننده از کلیسا بااعتباری بالغ بر 990 میلیون ریال احداث شده است.

منبع: میراث آریا

به "نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس جلفا مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس جلفا مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید