نظر مه لقا خانم درباره نون.خ2

به گزارش بابا آب داد، فریده سپاه منصور بازیگر نقش مه لقا خانم در فصل اول سریال نون. خ از دلایل غیبت خود در فصل دوم این سریال و همچنین تجربه ایفای نقش های کردی در کارنامه اش سخن گفت.

نظر مه لقا خانم درباره نون.خ2

به گزارش گروه فرهنگی بابا آب داد، مه لقا خانم!؛ این پاسخ خیلی از سوال هایی بود که در این فصل از سریال نون. خ وسط بحث های جدی و تحلیلی و زلزله و رویداد ها مطرح می شد و همه روستا همزبان یک اسم را می آوردند! مه لقایی که شب اول مراسم ختم و یادبودش برگزار گردید تا بدانیم در این فصل غایب است، ولی گویی این بار از هر زنده ای زنده تر بود و اینگونه مادرزن نورالدین در سریال اگرچه از دنیا رفته بود، اما بار ها و بار ها در سریال از او یاد شد و حتی بیش از کاراکتر های دیگر در ذهن مخاطب جا باز کرد.

مه لقا خانم، اما همان فریده سپاه منصور است که در فصل اول سریال شاهد حضور تحسین برانگیز و متفاوتش بودیم و حالا به بهانه سرانجام فصل دوم سریال و شوخی های جالبی که با این کاراکتر شد و نقش او را در این فصل همچنان پررنگ نگه داشت، به مصاحبه با او نشستیم که خیلی سرزنده و شوخ طبع به سوالات جواب داد.

کرد تقلبی بودم!

فریده سپاه منصور همان ابتدا در پاسخ به اینکه چرا در این فصل از سریال حضور نداشته است، گفت: شاید به این دلیل که در فصل قبل از من درباره کار در شهرستان پرسیده بودند و من گفتم نمی توانم به شهرستان بروم. کار در شهرستان برای من خیلی سخت است و من سنم برای آن مناسب نیست.

وی در ادامه با شوخی بیان نمود: شاید هم دلیلش این بود که من در میان آن ها که همه از کرد های شهرستان ها بودند، کرد تقلبی بودم! ولی شرایط کار در شهرستان خیلی سخت است مخصوصاً کار در کرمانشاه که هوای سردی دارد و من اکنون 73 ساله هستم. کار را هم باید جدی گرفت و نمی توان توقع داشت که مثلاً همه با یک نفر در شهرستان همکاری نمایند. در کل هم با مناطق سردسیر مشکل دارم و خاطرم می آید چند سال پیش برای پروژه ای به شهرستان رفته بودیم و بیمار شدم.

یادبودم از مراسم یادبود باباپنجعلی بهتر بود

بازیگر نقش مه لقا خانم در نون. خ که در این فصل و در قسمت اول برای او یادبود و ختم هم گرفته شد، درباره اینکه چقدر این فصل از سریال را دوست داشته است، گفت: هر شب سریال را می دیدم و قسمت اول برایم خیلی جالب بود، حتی فکر می کنم یادبود و ختمی که برای من گرفتند از یادبودی که برای بابا پنجعلی در پایتخت 6 گرفته شد جالب تر بود!

وی که اولین بار در فیلم سینمایی مهمان مامان نقش یک زن کرد را بازی نموده بود با مقایسه آن نقش با مه لقا خانم نون. خ، گفت: من آنجا بین عده ای فارس، نقش یک کرد را بازی کردم و اینجا بین یک عده کرد بودم و شاید تقلبی بودنم بیشتر به چشم آمد! (می خندد)

خاطره ای از مهمان مامان

سپاه منصور درباره کوشش هایش برای فیلم مهمان مامان نیز گفت: درست خاطرم هست که حدود یک ماه و 10 روز روی دیالوگ هایم برای فیلم مهمان مامان کار کردیم. یک نفر جمله های مرا به کردی کرمانشاهی می خواند و من هم تکرار می کردم. برخی روز ها صبح ساعت 5 یا 6 بیدار می شدم نوار های کردی را گوش می دادم و تا عصر تمرین می کردم. آنقدر این جملات را تکرار می کردم که یک روز وقتی به دخترم گفتم کی میای خانه؟ با تعجب پرسید چرا لحنم عوض شده است. بعد از نمایش فیلم هم خیلی ها فکر کردند اصالتاً کرد هستم و از این بابت خیلی راضی بودم، چون دوست نداشتم از نوع بیانم ناراحت شوند یا اعتراض نمایند و بگویند ما اینگونه حرف نمی زنیم.

وی در پاسخ به اینکه به شکل گزیده ای در سینما و تلویزیون بازی دارد، شرح داد: من نقش هر پیرزنی را بازی نمی کنم. گاهی نقش یک زن فلج و لال را پیشنهاد می دهند و می گویند این نقش برای خود شما نوشته است. نقش هایی می دهند که براساس حضور من در فیلم های قبلی ام مثل ساحره یا دیگر فیلم ها طراحی می گردد. این نقش ها بازیگر را در تله می اندازد و او را کلیشه می نماید. من برای اینکه نقشم را بدانم کل فیلمنامه را می خوانم، حتی اگر نقش من چهار سکانس باشد، اما باید همه فیلمنامه را بخوانم تا ببینم بودن و نبودن این نقش چه تأثیری در فرایند فیلمنامه دارد.

بیشتر از اینکه نقش قبول کنم، رد می کنم

سپاه منصور درباره این حساسیت روی کار و انتخاب نقش با بیان اینکه هنوز خود را بازیگر تئاتر می داند، گفت: این حساسیت ها مال یک بازیگر است. اگر بازیگر حوصله نداشته باشد پس نباید نقش بازی کند. من بیشتر از اینکه نقش قبول کنم نقش ها را رد می کنم، چون باید بدانم نقشی که بازی می کنم در کجای دنیا ایستاده است.

وی افزود: خیلی وقت ها هم وقتی پشت سر هم نقش های مشابه پیشنهاد می گردد و من رد می کنم همکارانم ایراد می گیرند و می گویند مگر فکر می کنی به دیگران چه پیشنهاد می گردد، اما من دوست دارم نقش هایی بازی کنم که بعد از آن، مردم به یادم باشند.

نمی توانم برای پول کار کنم

سپاه منصور درباره اینکه چقدر ممکن است به دلیل مسائل اقتصادی نقشی را بپذیرد، گفت: گاهی به خودم نهیب می زنم که نقشی را برای پولش بپذیرم تا پس اندازی برایم باشد، اما نمی توانم خودم را راضی کنم.

وی درباره اینکه چقدر علاقه دارد سریال هایی مثل پایتخت یا نون. خ که وجوه قومیتی در آن ها پررنگ است، ببیند، گفت: نون. خ از دل سازندگانش برآمد و به همین دلیل هم مردم با آن رابطه برقرار کردند. سریال هایی که قومیت ها در آن ها حضور دارند برای همگان جذاب است، خود من مثلاً دوست دارم بدانم در یزد مردم چه مناسکی دارند یا بلوچ ها چطور زندگی می نمایند. این قومیت ها را باید جدی بگیریم، چون ایران فقط به تهرانی ها تعلق ندارد.

این بازیگر که این روز ها بیشتر در منزل است و سعی می نماید به دلیل کرونا بیرون نرود، در سرانجام این مصاحبه درباره تحمل این دوران بیان نمود: واقعیت این است که من 12 سال است سیگار را ترک نموده ام، اما همچنان در سنی هستم که ممکن است آسیب پذیر باشم. به همین دلیل سعی می کنم در خانه بمانم و بیرون نروم که نه ناقل باشم و به کسی بیماری را انتقال دهم و نه خودم بیمار شوم. ممکن است دلمان بگیرد یا کلافه شویم، ولی وقتی فکر می کنم کاری که می کنیم حرکتی جمعی است به آدم لذت می بخشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نظر مه لقا خانم درباره نون.خ2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر مه لقا خانم درباره نون.خ2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید