مسافران هواپیما چه حقوقی دارند؟

به گزارش بابا آب داد، زندگی امروز /حالا که در آستانه عید نوروز هستیم و بازار سفرهای هوایی هم داغ است، بد نیست با حق و حقوقمان به اسم یک مسافر آشنا شویم و با هم آیین نامه ای را مرور کنیم که حقوق مسافر را در سه بعد حقوق مسافر هنگام پذیرش در فرودگاه، نرخ بلیت و حقوق مسافر در حین و بعد از پرواز پوشش می دهد.

مسافران هواپیما چه حقوقی دارند؟

به گزارش زندگی امروز به نقل از ایسنا،حقوق مسافر در واقع مجموعه ای از سیاست ها، دستورالعمل ها، استانداردها، ضوابط و مقرراتی است که الگوی رفتاری شرکت هواپیمایی و دست اندرکاران امور پروازی را تدوین می نماید و هدف آن تضمین حقوق مادی و معنوی و رعایت شأن و منزلت مسافران در فرآیند مسافرت های هوایی است. رعایت این مجموعه حمایتی بر اساس مفاد 5 قانون هواپیمایی کشوری و ماده 19 کنوانسیون ورشو مصوب 1354/3/31 مجلس شورای اسلامی برای همه شرکت های هواپیمایی الزامی است:

ـ همه مسافران به صورت یکسان از خدمات شرکت های هواپیمایی بهره مند هستند و در صورتی که به رغم داشتن بلیت تاییدشده شرکت هواپیمایی از پذیرش مسافر به لحاظ محدودیت های شرکت حمل نماینده اعم از بازرگانی، فنی یا حقیقی امتناع نمایند، شرکت حمل نماینده موظف به استرداد وجه و بعلاوه ارائه یک بلیت رایگان مشابه از لحاظ جهت و کلاس پروازی است.

ـ اگر ابطال پرواز از زمان خرید بلیت تا یک هفته قبل از انجام پرواز باشد در این صورت شرکت حمل نماینده موظف به پرداخت کامل وجه بلیت است.

ـ اگر ابطال پرواز از شش روز تا 24 ساعت قبل از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل نماینده موظف به پرداخت کامل وجه بلیت و ارائه یک بلیت مشابه با 30 درصد تخفیف از لحاظ جهت و کلاس پروازی به مسافر است.

ـ اگر ابطال از 24 ساعت مانده تا زمان انجام پرواز انجام پذیرد، در این صورت شرکت حمل نماینده موظف به پرداخت کامل وجه و ارائه یک فقره بلیت نیم بهای مشابه از لحاظ جهت و کلاس پروازی است. البته این تبصره هم وجود دارد که ارائه بلیت مشابه (از لحاظ جهت و کلاس پرواز) در اولین فرصت زمانی انجام می گیرد. بعلاوه در صورت انتقال مسافر به وسیله سایر خطوط هوایی این امر بدون پرداخت هزینه یا مابه التفاوت به وسیله مسافر یا خسارت به وسیله شرکت های هواپیمایی انجام خواهد پذیرفت.

بعلاوه شرکت های هواپیمایی در صورت بروز تاخیر در انجام پرواز بر اساس زمان درج شده در بلیت مسافر هم مسئولیت هایی بر عهده دارند:

ـ در صورت بروز تاخیر در پرواز نماینده شرکت هواپیمایی باید با حضور در میان مسافران با متانت و احترام نسبت به اطلاع رسانی صحیح در خصوص تاخیر پرواز اقدام کند.

ـ شرکت هواپیمایی باید نسبت به اطلاع رسانی به وسیله سیستم اطلاعات پرواز به صورت مستمر اقدام کند.

ـ در صورتی که تاخیر پرواز بیش از یک ساعت تا دو ساعت باشد باید از مسافران پذیرایی نوع اول گردد. پذیرایی نوع اول شامل میان وعده (اعم از نوشیدنی گرم یا سرد و شیرینی مناسب) است. البته ارائه این پذیرایی مشروط به وجود زمان کافی جهت پذیرایی و عدم ایجاد تاخیر بیشتر در پرواز است.

ـ در صورتی که تاخیر بیش از دو ساعت تا 4 ساعت باشد، انجام پذیرایی مناسب حداقل نوع اول با توجه به امکانات فرودگاهی، فراهم کردن امکان برقراری ارتباط تلفنی جهت اطلاع رسانی، تغییر پرواز در صورت درخواست مسافر و امکان انجام آن، انجام اقدامات لازم جهت اعزام با سایر شرکت های هواپیمایی (در صورت درخواست مسافر) و در صورت وجود پرواز از همان جهت یا انتقال به مقصد نهایی به وسیله جهتهای جایگزین (به غیر از جهت درج شده در بلیت) و پرداخت کامل وجه بلیت مسافر در صورت انصراف مسافر از ادامه پرواز از وظایف شرکت هواپیمایی محسوب می گردد.

ـ در صورتی که تاخیر در پرواز بیش از 4 ساعت باشد، شرکت حمل نماینده موظف به ارائه یک فقره بلیت مشابه با تخفیف 30 درصد از لحاظ جهت و کلاس پروازی است اما در خصوص پروازهایی که به علت شرایط جوی یا امنیتی فرودگاه مبداء، مقصد و در جهت دچار تاخیر یا ابطال می گردد، شرکت های هواپیمایی با رعایت مقررات پذیرایی از مسافرین صرفا موظف به استرداد کامل وجه به مسافرین هستند.

ـ در صورتی که هواپیما در مکانی به غیر از مقصد مسافر یا نقطه میانی (در پروازهای اتصالی مندرج در یک بلیت) توقف کند، شرکت هواپیمایی موظف است انتقال مسافر به مبداء به وسیله شرکت هواپیمایی حامل را پذیرفته و کل وجه بلیت بدون کسر جرایم به مسافر پرداخت گردد یا اینکه در صورت درخواست و انتقال مسافر به مقصد با هر وسیله نقلیه عمومی زمینی (اتوبوس، قطار، ...) این انتقال ضمن فراهم کردن شرایط لازم و پرداخت هزینه های آن به وسیله شرکت حامل صورت گیرد.

گم شدن یا آسیب تماشا چمدان مسافر یکی دیگر از مسائلی است که شرکت هواپیمایی نسبت به آن مسئول است. در صورت گم شدن یا آسیب دیدگی چمدان و بار همراه، شرکت حمل نماینده بر اساس دستورالعمل پیگیری، جست وجو یا جبران خسارت خود، موظف به تامین رضایت مسافران است:

ـ مسافر می تواند در صورت گم شدن یا آسیب دیدگی چمدان و بار همراه بلافاصله (قبل از ترک فرودگاه) لیست آن را به شرکت حمل نماینده ارائه کند.

ـ در صورت تاخیر در تحویل چمدان و بار همراه هم لازم است مسافر حداکثر ظرف مدت 21 روز نسبت به ارائه اعلام موضوع خود به شرکت حمل نماینده اقدام کند.

به منظور تامین تسهیلات، رفاه و ایمنی مسافر توانخواه (معلول) هم شرکت های حمل نماینده در چارچوب دستورالعمل های تخصصی ذیربط اقدامات لازم را در ارائه خدمات مناسب و رایگان انجام خواهند داد:

ـ شرایط خاص مسافر توانخواه باید در زمان خرید بلیت و حداکثر تا 48 ساعت قبل از پرواز به شرکت حمل نماینده اعلام گردد و لازم است مسافر جهت آگاهی از چگونگی این خدمات با دفتر شرکت حمل نماینده تماس بگیرد.

ـ مسافر بیمار در دوره پس از عمل جراحی یا دوره نقاهت از قاعده مسافران توانخواه مستثنی است و تابع مقررات حمل بیمار شرکت حمل نماینده خواهند بود.

در نهایت اینکه شرکت هواپیمایی و دفاتر نمایندگی فروش بلیت موظفند بلیت مسافر را با مشخصات کامل اعم از شرایط و ضوابط بلیت صادرشده، قیمت نهایی (بهای پایه، عوارض، قواعد ابطال و هزینه های اضافی) نام شرکت حمل نماینده و سایر اطلاعات ضروری به مسافر ارائه کند.

منبع: زندگی روز

به "مسافران هواپیما چه حقوقی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران هواپیما چه حقوقی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید