محصولی دانش بنیان راه را بر خروج 80 میلیون دلار ارز بست

به گزارش بابا آب داد، فناوران کشور با فراوری محصولی دانش بنیان در حوزه کشاورزی از خروج 80 میلیون دلار ارز جلوگیری کردند. کودهای فسفاته ایران ساخت محصولی است که جایگزین نمونه های خارجی شده است.

محصولی دانش بنیان راه را بر خروج 80 میلیون دلار ارز بست

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی بابا آب داد به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراوری و تامین محصولات سالم راهی برای ارتقای سلامت جامعه است. بی شک نیروی انسانی خلاق و نوآور در این زنجیره نقشی بر جسته دارد. یکی از شرکت های دانش بنیان با تکیه بر همین دارایی خود پیروز به فراوری 46 محصول در حوزه های زیست فناوری، کشاورزی، دامی و پروبیوتیک های انسانی شده است.

همایون مرادی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: فرآورده های بیولوژیک گوناگون سازگار با محیط زیست و سلامت انسان با توجه به فناوری های روز جهان در این شرکت فراوری می گردد.

مرادی ادامه داد: فراوری یکی از محصولات دانش بنیان این شرکت به ریشه کن کردن مالاریا در کشور یاری کرد. لارو کش مالاریا نام این محصول است که در سازمان بهداشت جهانی نیز ثبت شده است. پیش از فراوری این محصول برای از بین بردن این لاروها از سم استفاده می شد که اثرات زیان بار خود را به دنبال داشت. اما فراوری این محصول با دانشی کاملا بومی یاری بسیاری در این عرصه بود.

وی در ادامه به محصول دانش بنیان دیگر در بخش کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: این محصول برای از بین بردن بیماری های پروانه ای و آفات کشاورزی کاربرد دارد و 70 درصد بیماری ها را شامل می گردد که جایگزینی مناسب برای سم است . از مزیت آن می توان ارزان تر و تاثیرگذاری بیشتر را نام برد. همچنین قدرت فراوری 4 میلیون لیتر آفت کش پروانه ای را داریم که برای برطرف احتیاج کشور کافی است.

مرادی همچنین گفت: در حوزه کودهای فسفاته نیز با فراوری محصولی ایران ساخت از خروج 80 میلیون دلار ارز جلوگیری کردیم. در گذشته حدود 400 هزار تن کود فسفاته وارد کشور می شد اما با فراوری این محصول این فرایند کاهشی شد.

به گفته وی، این شرکت دانش بنیان با فراوری پروبیوتیک های گیاهی به رشد گیاه و جلوگیری از بیماری های ریشه یاری نموده است. همچنین با فراوری پروبیوتیک های حیوانی نیز از مصرف آنتی بیوتیک های دامی جلوگیری شد. با تزریق این آنتی بیوتیک ها به مرغ و خوردن آن توسط انسان باعث ضعف سیستم ایمنی می گردد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "محصولی دانش بنیان راه را بر خروج 80 میلیون دلار ارز بست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصولی دانش بنیان راه را بر خروج 80 میلیون دلار ارز بست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید