قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه غذایی بخوریم؟

به گزارش بابا آب داد، مطالعات متعدد نشان می دهد که تغذیه تاثیری ارزان و قابل توجهی بر نتایج واکسیناسیون دارد و می تواند کارایی واکسن را بهبود بخشد.

قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه غذایی بخوریم؟

به گزارش ایرنا، درمان و آموزش پزشکی، زمان واکسیناسیون نباید ناشتا باشید، مصرف گروه های مختلف غذایی در طول روز نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی و افزایش اثربخشی واکسن دارد.

با توجه به نقش تغذیه در حفظ سلامت و افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن، ضروری است در هنگام واکسیناسیون صبحانه یا میان وعده ساده ای مصرف و با رعایت تغذیه صحیح به عملکرد بهتر بدن در واکسیناسیون یاری کنید.

بر اساس این گزارش، آب و مایعات فراوان بنوشید، چون کم آبی بدن موجب اختلال در سیستم ایمنی و عدم پاسخ مناسب بدن به واکسن می گردد، قبل و پس از واکسیناسیون مصرف روزانه مقادیر کافی از انواع سبزی ها و میوه ها، شیر و لبنیات، تخم مرغ، حبوبات، گوشت ها، و نان و غلات سبوس دار به سیستم ایمنی بدن و پاسخ مناسب به واکسن یاری می نمایند.

مصرف حداقل پنج وعده در روز (سه وعده از انواع سبزی ها) و دو عدد میانه از انواع میوه ها در میان وعده ها برای تقویت سیستم ایمنی و پاسخ مناسب بدن به واکسن ضروری است.

بر اساس گزارش دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مطالعه ای که در خصوص اثربخشی واکسن ها بر روی افراد چاق صورت گرفته، نشان می دهد که پاسخ ضعیف به واکسن ها در افراد چاق، آن ها را در معرض خطر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن قرار می دهد، از سوی دیگر، تضعیف ایمنی ناشی از سوءتغذیه به کاهش پاسخ موثر به واکسن ها منجر می گردد.

سوءتغذیه و چاقی باعث افزایش مرگ و میر در طول همه گیری کووید19 می شوند و در دراز مدت، هر دو به طور بالقوه کارایی واکسن ها را تضعیف می نمایند.

به گزارش ایرنا، تا کنون 59 میلیون و 958 هزار و 950 نفر دُز اول، 52 میلیون و 260 هزار و 276 نفر دُز دوم و 8 میلیون و 752 هزار و 18 نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 120 میلیون و 971 هزار و 244 دُز رسیده است.

منبع: فرارو

به "قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه غذایی بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه غذایی بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید