شناسایی 18 موج بورسی در دوره حسن روحانی!

به گزارش بابا آب داد، خبرنگاران: یکی از الگوهای رفتاری غالب در تمامی بازارهای اقتصادی به ویژه بازارهای نوظهور و در حال توسعه، حرکت گروهی سرمایه گذاران است.

شناسایی 18 موج بورسی در دوره حسن روحانی!

به گزارش بابا آب دادبراساس این خطای رفتاری، سهامداران با نادیده دریافت پیش بینی ها، مولفه های بنیادی و عقاید خود در رابطه با شرایط سهام، تنها بر پایه رفتار کل بازار تصمیم گیری می نمایند. در این میان آنالیز های دنیای اقتصاد نشان می دهد طی هفت سال گذشته فعالان بازار سرمایه در 18 بازه زمانی رفتاری مشابه آنچه گفته شد، از خود بروز داده اند. دوره هایی که صنایع فرایندی یکسان و همسو را ثبت نموده اند.

یکی از الگوهای ثابتی که چه در دوره های صعودی و چه در زمان افت قیمت ها گریبانگیر بازار سهام می گردد، رفتار گروهی سرمایه گذاران بدون توجه به مولفه های اثرگذار است. الگویی که البته در بیشتر بازارهای نوظهور و در حال توسعه دیده می گردد. این خطای رفتاری سبب فاصله دریافت قیمت ها از ارزش بنیادی آنها شده و بسته به شرایط بازار، تشکیل حباب یا فرارسرمایه را به دنبال دارد. آنالیز های دنیای اقتصاد از رفتار بورس بازان در هفت سال گذشته نشان می دهد در بازه هایی که شاخص کل بورس تهران رشد یا افت پرشتابی را تجربه نموده، شاهد رفتار توده ای معامله گران بوده ایم به طوری که در دوره های صعودی شاخص سهام، بیشتر صنایع بورسی در راستا رشد شاخص نهاده شده و در دوره های کاهشی عکس این شرایط را مشاهده می کنیم.

شواهد رفتار گروهی در بورس تهران

آنالیز های دنیای اقتصاد از فرایند شاخص کل سهام از سال 92 تا به امروز نشان می دهد بورس تهران پس از هر رشد پرشتابی، شاهد دوره ای کاهشی بوده است. اما نکته قابل توجه، تایید رفتار گروهی سهامداران در هر دو دوره صعود و سقوط شاخص سهام بوده است. این رفتار با رشد حدبیشتر سهام بورسی در دوره های صعودی و عکس این شرایط در دوره های کاهشی بازار قابل اثبات است. به طور کل از ابتدای سال 92 تا به امروز 9 دوره صعود پرشتاب و 9 دوره نزول پرمقدار ثبت شده که در تمام این دوره ها رفتار توده وار به وضوح قابل مشاهده است.

سال 92 و توافق موقت ژنو: در بازه زمانی 18 شهریورماه تا 27 مهرماه سال 92، یعنی درست زمانی که توافق موقت ژنو روی برنامه هسته ای ایران در دستور کار قرار داشت، شاخص کل بورس تهران شاهد جهش 45/ 30درصدی بود. در این دوره بیش از 83 درصد صنایع بورسی در راستا رشد قرار دریافتد. پس از آن اما در 15دی ماه 92 شاهد قرار دریافت شاخص سهام در راستا نزولی بودیم. شرایطی که تا 7 بهمن ماه این سال ادامه پیدا کرد و اصلاحی حدود 10 درصدی در کارنامه این بازار ثبت شد. در این دوره نیز غلبه رفتار گروهی در میان سهامداران سبب شد تا حدود 83درصد از صنایع بورسی با افت شاخص خود روبرو شوند.

سه دوره خوش بینانه با مذاکرات هسته ای: بورس تهران در سال های 93 تا 94 تحت تاثیر مذاکرات هسته ای ایران نوسانات زیادی را تجربه کرد. در اولین دوره 19 مهرماه سال 93 تا 20 آبان ماه این سال، رشدی 7 درصدی در کارنامه این بازار ثبت شد. اواخر سال 93 تا اواسط فروردین ماه 94 نیز شاخص کل بورس تهران رشدی 14 درصدی را تجربه کرد. دوره سوم رشد بورس با خوش بینی به مذاکرات هسته ای اما رشد حدود 7 درصدی شاخص سهام در بازه 10 تیر 94 تا 22 تیرماه این سال بود. در تمامی این دوره ها نیز شاهد حرکت توده ای معامله گران و رشد غریب به اتفاق صنایع بورسی بودیم. پس از هر سه دوره افزایشی شاخص سهام اما فضایی اصلاحی بر بازار حاکم شد. در این دوره های کاهشی نیز غلبه رفتار گروهی بر تحلیل و عقلانیت سبب شد تا بیش از 80 درصد صنایع بورسی در راستا افت شاخص قرار گیرند.

برجام و رشد شاخص: برنامه جامع اقدام مشترک تحت عنوان برجام در اواخر تیرماه 94 منعقد شد. با اجرایی شدن برجام در مهرماه سال 94 اما شاخص سهام در راستا صعودی نهاده شد و افزایش حدود 33درصدی را تجربه کرد. در این بازه زمانی، 92 درصد از صنایع بورسی در مدار رشد قرار دریافتد. پس از فروکش هیجانات مثبت اما در اواسط فروردین 95 تا اواخر خردادماه این سال، کاهش 11 درصدی بر نماگر بورس تهران تحمیل شد. در این دوره نیز شاهد کاهش حدبیشتر صنایع بورسی (74 درصد) بودیم.

نوسان دلاری شاخص سهام: در 11 شهریور سال 97 اما رشد نرخ دلار از محدوده 11 هزار تومان به کانال 18 هزار تومانی، در کنار بعضی عوامل بنیادی سبب شد تا شاخص سهام بار دیگر در راستا صعودی قرار گیرد. رفته رفته اما این رشد، شکلی هیجانی به خود گرفت و با دنباله روی سهامداران از موج های مثبت، این رشد تمامی سهام و صنایع بورسی را در بر گرفت. شرایطی که به رشد 46درصدی نماگر اصلی بازار سهام انجامید و 100 درصد صنایع بورسی را منتفع کرد. در دهمین روز مهرماه این سال به دنبال کاهش یکباره نرخ دلار به محدوده 13 هزار تومان اما این نماگر در راستا کاهشی نهاده شد. این فرایند تا 28 بهمن ماه به درازا کشید و شاخص سهام حتی به فاز خرسی فرو رفت و افت بیش از 20 درصدی را ثبت کرد.

در این بازه زمانی بار دیگر سهامدارانی که پیش از این بدون تحلیل وارد گردونه معاملات شده بودند، با هراس از ریزش بیشتر قیمت ها سراسیمه در نقش فروشنده ظاهر شدند تا بیش از 84 درصد از گروه های بورسی شاهد کاهش قیمت سهام زیرمجموعه خود باشند.

رفتارهای گروهی بدون توقف از اواخر سال 98 تا به امروز: هجوم نقدینگی سرگردان به بازار سهام از اواخر سال 98 شکلی جدی به خود گرفت و ارزش دادوستد روزانه سهام که پیش تر به زحمت سطوح 500 میلیارد تومانی را تجربه می کرد، حتی به 30 هزار میلیارد تومان نیز در سال 99 رسید. در این بازه زمانی دوره های صعودی طولانی مدت در بازار سهام ثبت شد و نماگر سهام نیز رشدهای سه رقمی را تجربه می کرد. نکته قابل توجه اما رشد 100درصدی صنایع بورسی در این دوره های صعودی بود. هر چند در برهه هایی نیز شاهد اصلاح قیمت سهام بودیم که البته در این زمان نیز رفتار گروهی البته در راستا عکس قابل مشاهده بود. کم عمق بودن بازار سهام، سهام شناور پایین شرکت های سهامی، بی توجهی مقام ناظر به لزوم انجام عرضه های اولیه عظیم و جذاب، قوانین دست و پاگیر خودساخته ای همچون دامنه نوسان و حجم مبنا، کمبود سواد اقتصادی میان صاحبان نقدینگی حاضر در گردونه معاملات سهام، کوشش برای کسب سود حدبیشتری در کوتاه ترین زمان ممکن به سبب بالا بودن تب تورمی در کشور و غلبه ریسک های سیستماتیک بر عوامل غیرسیستماتیک همگی از دلایل عمده این خطای رفتاری در میان سرمایه گذاران است.

منبع: اقتصادنیوز

به "شناسایی 18 موج بورسی در دوره حسن روحانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 18 موج بورسی در دوره حسن روحانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید