شایع ترین دلایل بی حسی دست چپ

به گزارش بابا آب داد، تبیان/بی حسی دست چپ، یک احساس غیرمعمول است که گاهی ممکن است آن را تجربه کنید. بی حسی دست چپ، علامتی است که خیلی ها را نگران می نماید چون معمولاً به احتمال یک حمله قلبی ربط داده می گردد.

شایع ترین دلایل بی حسی دست چپ

بی حسی در یک یا هر دو دست در واقع یک احساس نسبتاً شایع است که می تواند ریشه در عوامل گوناگونی داشته باشد. در ضمنً، این عارضه می تواند قلبی و عروقی باشد. بنابراین باید به بی حسی دست چپتان توجه کنید چون ممکن است احتیاج به اقدامات اورژانسی داشته باشید.

چیزهایی که باید به آن ها توجه کنید این است که ببینید آیا علاوه بر بی حسی دست چپ، علائم دیگری هم دارید یا نه، مثلاً گردن درد، درد قفسه سینه، اضطراب، استفراغ و ... . بعلاوه باید ببینید آیا دردی که دارید با فعالیت بدنی بدتر می گردد یا آیا بعد از قرار گرفتن در شرایطی که راحت نیستید روی می دهد.

حالا علت بی حسی دست چپ چیست؟ با توجه به شایع بودن این مسئله، به جزئیاتی در خصوص علت های احتمالی بی حسی دست چپ می پردازیم و نکاتی در خصوص آن ارائه می دهیم. یادتان باشد که این مطلب فقط اطلاع رسانی می نماید و شما باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

علت های احتمالی بی حسی دست چپ

بی حسی دست چپ می تواند دلایل مرتبط با قلب یا نامرتبط با قلب داشته باشد. به همین علت مهم است که تفاوت علائم را بدانید تا اقدام پزشکی لازم را انجام دهید.

بی حسی دست چپ مرتبط با قلب

بیماری عروق کرونری اغلب یکی از دلایل بی حسی دست چپ است که حتی می تواند در هر دو دست هم خود را نشان دهد.

علاوه بر بی حسی یک یا هر دو دست، علائم زیر هم ممکن است وجود داشته باشند:

. درد توان فرسا یا درد پشت جناغ سینه، یا دردی شدید در قفسه سینه که محل آن مبهم است (آنژین پکتوریس)

. دردی که تا نواحی گردن یا بالای شکم، بین دو کتف، آرواره، دندان ها یا شانه ها منتشر می گردد

. احساس سنگینی و فشار

این علائم می توانند ناشی از فشار فیزیکی، استرس یا قرار گرفتن در معرض سرما باشند. به طور کلی، این درد تا چند دقیقه ادامه دارد (دو تا پنج دقیقه) و ممکن است با رفع شدن عامل محرکه اصلی، ناپدید گردد.

اما همواره هم اتفاق به این صورت نیست و ممکن است طی استراحت هم سراغ فرد بیاید. بعلاوه ممکن است علائم دیگری هم وجود داشته باشد، مانند:

. فرد احساس می نماید در حال مُردن است

. اضطراب

. تعریق

. تهوع و استفراغ

. شکم درد

. آروغ زدن

. تنگی نفس

. از حال رفتن

اگر مشکوک به حمله قلبی هستید فوراً با اورژانس تماس بگیرید یا خود را به نزدیک ترین مرکز درمانی برسانید. یادتان باشد که هر چه زودتر اقدام کنید، بهتر تشخیص داده خواهد شد و درنتیجه بهتر درمان می شوید.

بی حسی دست چپ نامرتبط با قلب

آرتروز گردن یک عارضه تحلیل برنده در ستون فقرات در قسمت گردن است که به آن اسپوندیلوز گردن هم می گویند. این بیماری معمولاً بعد از 40 سالگی ایجاد شده و با افزایش سن شدت می گیرد. در واقع، خیلی از افراد بالای 60 سال به آرتروز گردن دچارند.

تا امروز ما می دانیم که عواملی مانند سیگار کشیدن، زیاد جسم سنگین بلند کردن یا شرایط نادرست بدنی می توانند آرتروز گردن را بدتر نمایند. آرتروز گردن اغلب خود را به صورت گردن درد و شانه درد، سردرد و درد در ناحیه استخوان پس سری نشان می دهد و در ضمنً می تواند حرکت را محدود کند.

این نوع دردها می تواند با انجام فعالیت های خاص یا حرکات سر، ظاهر شده یا تشدید شوند. ضعف عضلانی هم در افراد دچار آرتروز گردن شایع می باشد. البته گفتنی است برخی از بیماران علی رغم داشتن علائم آرتروز در تست های تصویری، درد یا بی حسی در دست ها ندارند.

حتماً باید آنالیز گردد که آیا بی حسی، مرتبط با درد است یا نه (خصوصاً در قسمت سر و گردن و اینکه تحت چه شرایطی روی می دهد)، تا تشخیص درست داده گردد. در ضمنً اگر سابقه تصادف یا آسیبی وجود دارد باید به پزشک گفته گردد.

پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد اما به احتمال زیاد احتیاج به آزمایشات تصویری هم هست تا وجود آرتروز تائید گردد. به طور کلی، درمان شامل تجویز داروی مسکن، فیزیوتراپی (ورزش، ماساژ و تمرینات کششی)، تغییر و اصلاح شرایط بدن و ... می گردد. در موارد نادر ممکن است به درمان های تهاجمی احتیاج باشد.

دیگر علت های نامرتبط با قلب برای بی حسی دست چپ

. شرایط نادرست بدن هنگام خواب

. سندرم تونل کارپال

. بیماری تنیس البو یا آرنج تنیس بازان

. بیماری گلف البو یا آرنج گلف بازان

. نوروپاتی دیابتی

. سندرم تونل کوبیتال

. رادیکولوپاتی یا درگیری اعصاب گردن

. جریان خون ناکافی

اگر جریان خون کافی در بدن برقرار نباشد می تواند باعث بی حسی و گزگز در هر دو دست گردد. محدود شدن جریان خون در دست ها می تواند نتیجه آسیب یا یک بیماری مانند فشارخون بالا، دیابت و یا نارسایی کلیوی باشد. اگر علت بی حسی و گزگز دست هایتان جریان خون ناکافی باشد ممکن است درد و سردی دست ها و انگشتان را هم تجربه کنید.

. آسیب دیدگی عصب

آسیب هایی که به عصب های دست وارد می شوند می توانند در پیغام هایی که از مغز فرستاده می شوند اختلال ایجاد نموده و سبب بی حسی شوند. مثلاً Brachial plexus neuropathy نوروپاتی شبکه بازویی، نوعی آسیب عصبی است که در آن عصب هایی که از دست ها به ستون نخاعی می فرایند آسیب دیده اند. نوروپاتی شبکه بازویی می تواند سبب درد در شانه ها و دست ها و بی حسی و محدودیت در حرکت گردد. ورزش هایی که در آن ها برخورد وجود دارد، تصادفات اتومبیل و دیگر عوامل می توانند منجر به این نوع آسیب عصبی شوند.

. کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید می تواند علائمی ایجاد کند از جمله بی حسی، گزگز شدن، و احساس سوزن سوزن شدن های دردناک که می توانند روی دست ها اثر بگذارند. کم کاری تیروئید ناشی از کمبود فراوری هورمون تیروئید به وسیله غده تیروئید می باشد که می تواند علائمی مانند خستگی، حساسیت به سرما، افزایش وزن، خشکی پوست و ... هم ایجاد نماید.

. بیرون زدگی دیسک

بیرون زدن یک دیسک که در نزدیکی عصب هایی واقع شده است که به دست چپتان می رسند می تواند باعث بی حسی و گزگز در این دست گردد. ریسک فاکتورهای این عارضه شامل مکرراً قوز کردن یا دولا شدن و یا چرخاندن کمر، بلند کردن اجسام سنگین، سیگار کشیدن و نداشتن تحرک بدنی می گردد.

. کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 یک ماده مغذی بسیار مهم است که به عملکرد سیستم عصبی یاری می نماید، بنابراین عجیب نیست که کمبود آن منجر به بی حسی و گزگزی گردد که معمولاً دست ها و پاها را تحت تأثیر قرار می دهد.

. ام اس

احساس گزگز و کرختی در دست می تواند از علائم اولیه ام اس باشد. این بیماری که مربوط به سیستم عصبی است، به ماده اطراف سلول های عصبی که محافظ آن هاست آسیب می زند که باعث می گردد پیغام رسانی بین مغز و بدن، کُند شده یا مهار گردد. علائم ام اس شامل ضعف عضلانی، مسائلی در تعادل و هماهنگی بدن، مسائل ادراکی، اختلال در بینایی و بی حسی و گزگز که گاهی فقط در یک سمت بدن رخ می دهد می گردد.

از قلم نیاندازید که اگر علت بی حسی ناشی از یک عامل نامرتبط با قلب باشد (آرتروز، تنیس البو یا غیره)، بی حسی در هر دستی می تواند رخ دهد، یعنی یا دست چپ یا دست راست.

منبع: همگردی

به "شایع ترین دلایل بی حسی دست چپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین دلایل بی حسی دست چپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید