سرماخوردگی محافظی در برابر آنفلوآنزا

به گزارش بابا آب داد، ویروس های سرماخوردگی منجر به تولید و ترشح اینترفرون، ماده پیام رسان سیستم ایمنی بدن می شوند. این امر توان دفاعی بدن در برابر ویروس آنفلوآنزا را افزایش می دهد.

سرماخوردگی محافظی در برابر آنفلوآنزا

به گزارش ایندین اکسپرس، رینوویروس ها به عنوان شایع ترین علل سرماخوردگی، می توانند از آلودگی دستگاه تنفسی به ویروس آنفلوآنزا جلوگیری کنند. دلیل این امر احتمالاً این است که ویروس سرماخوردگی باعث ایجاد دفاع طبیعی ضد ویروسی در بدن می شود.

در سال 2009 میلادی همه گیری آنفلوآنزا در اروپا متوقف شد، اما تا به امروز معلوم نبود چرا؟ محققان دانشگاه ییل اکنون دریافته اند که اگر شخصی قبلاً سرما خورده باشد، احتمال ابتلایش به آنفلوآنزا حتی در ماه هایی که هر دو ویروس فعال اند، بسیار کم است.

دانشمندان برای آزمایش چگونگی تعامل ویروس های آنفلوآنزا و سرماخوردگی، آزمایش هایی را بر روی بافت تنفسی انسان در آزمایشگاه انجام دادند. آن ها دریافتند که ویروس آنفلوآنزا اگر بافت تنفسی از قبل در معرض ویروس سرماخوردگی قرار گرفته باشد، نمی تواند آن را آلوده کند.

ویروس های سرماخوردگی منجر به تولید و ترشح اینترفرون، ماده پیام رسان سیستم ایمنی بدن می شوند. این امر توان دفاعی بدن در برابر ویروس آنفلوآنزا را افزایش می دهد.

اینترفرون ها مولکول هایی در بدن هستند که به خصوص در برابر عفونت های ویروسی مقاومت ایجاد می کنند و در واکنش های ایمنی طبیعی بدن، حتی در غیاب ویروس ها شرکت دارند.

این تیم تحقیقاتی در حال بررسی این موضوع است که آیا ویروس های سرماخوردگی محافظت مشابهی در برابر عفونت با ویروس سارس-کوو2 (کرونا) هم ایجاد می کنند یا نه. نتایج این تحقیق روز جمعه در مجله The Lancet Microbe منتشر شد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید

به "سرماخوردگی محافظی در برابر آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرماخوردگی محافظی در برابر آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید