رشته های ورزشی المپیک؛ دو و میدانی

به گزارش بابا آب داد، ورزش دو از زیبا ترین و قدیمی ترین رشته های المپیک به شمار میرود و تاریخچه آن به زمان خلقت انسان برمی شود. البته جالب است که بدانید این ورزش مهیج، جزو اولین مسابقات المپیک یونان بوده است. با خبرنگاران همراه باشید.

رشته های ورزشی المپیک؛ دو و میدانی

تاریخچه رشته ورزشی دو و میدانی

دو و میدانى ورزشی است که پیشینه آن مربوط به زمان انسان های نخستین است. در آن دوران مردم برای امرار معاش و حفظ امنیت منطقه خود، از دویدن، پرش و پرتاب کردن استفاده می کردند. به مرور زمان زندگی انسان ها رونق پیدا کرد و از این حرکات بیشتر برای جنگ ها استفاده می کردند .

باستان شناسان تصاویری از انسان های اولیه را رو تعدادی جام که از دوران قدیم برجای مانده، مشاهده می نمایند و به این نتیجه می رسند که آن ها مشغول پرتاب کردن، دویدن و پرش هستند. جالب است بدانید قبلاً از اینکه المپیک یونان به وجود آید، این حرکات از ورزش های محبوب مردن کشور یونان بوده است .

مسابقات دو و میدانی جزو اولین ورزش های المپیک یونان بوده است و بر اساس مدارک برجای مانده، شخصی به نام کوروبوس در سال 884 میلادی، مقام اول را در مسابقات المپیک در رشته ورزشی دو بنام خود ثبت نموده است. روایات حاکی از آن است که المپیک یونان در سال 776 میلادی با برگزاری این رشته ورزشی تا کنون افراد زیادی را تربیت نموده و به معروفیت دنیای رسانده است .

محققان بر این باورند که در گذشته های بسیار دور، مسابقات دو به طول 182 متر انجام گرفته است. با تعطیلی بازی های المپیک به وسیله فرمانروای کشور روم، ورزش دو هم روز به روز رنگ و بوی خود را از دست داد. در فاصله زمانی توقف تا احیای مجدد مسابقات المپیک، بیشتر دولت مردان دنیا جوانان خود را در زمینه های ورزشی مانند پرتاب نیزه، پرش از مانع و دو برای حفظ و امنیت کشورشان تعلیم داده اند .

باستان شناسان معتقدند حاکم کشور انگلستان که به هنری هشتم معروف بوده در زمینه پرتاب چکش قدرت و شگرد بی نظیری داشته است و به همین دلیل این مسابقات در سده 12 میلادی، به طور گسترده در کشور انگلستان انجام گرفته است. بعلاوه این ورزش مجذوب کننده را در مدرسه ها و دانشگاه های این کشور برگزار می کردند و در سال 1820 تا 1860 دانشجوهای زیادی جذب آن شده اند .

کشور انگلستان در سال 1894 میلادی برای ارتش خود یک مسابقه دو ترتیب می دهد و نیز این ورزش با اهمیت را به درس های دانشکده افسری انگلستان اضافه می نماید .

برای اولین بار در سال 1866 میلادی در شهر لندن یک باشگاه مخصوص دو ایجاد شد .

این ورزش زیبا و با ارزش، روز به روز در سرتاسر دنیا رواج یافت و علاقه مندان بسیاری به سوی آن روی آوردند .

در سال 1896 میلادی که المپیک مدرن به وجود آمد مسابقات دو و میدانی به عنوان قلب مسابقات معرفی گردید و افراد زیادی از اقصا نقاط دنیا در این ورزش با اهمیت و مهیج شرکت کردند .

بر اساس مدارک موجود،کنگره ای در سال 1912 میلادی در کشور سوئد برگزار می شود و نمایندگانی از اورگان دو و میدانی کشورهای مصر، اتریش، شوروی، شیلی، بلژیک، کانادا، دانمارک، آمریکا، فنلاند، سوئد، آلمان، استرالیا، یونان، مجارستان، انگلستان و نروژ در آن شرکت می نمایند. موضوع این جلسه این بوده که یک سازمان بین المللی دومیدانی تأسیس شود. یک سال بعد یعنی در سال 1913 میلادی این سازمان ایجاد می شود. کوشش ها و زحمت های فراوان این ارگان باعث شد که ورزش دو و میدانی جزو برترین و ارزشمند ترین رشته ها قلمداد شود .

المپیک سال 1928 میلادی که در شهر آمستردام برگزار گردید بانوان بسیاری در رشته ورزشی دو و میدانی شرکت کردند .

اکنون رقابت خاصی بین این رشته با ورزش هایی مانند تنیس، فوتبال، والیبال و بسکتبال وجود دارد .

در گردآوری این مقاله، سعی شد تا جامع ترین اطلاعات در خصوص ورزش دو را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. منتظر نظرات سازنده شما دوستان بابا آب دادیی هستیم.

منبع: کجارو / همشهری آنلاین / tebyan.net / بیتوته

به "رشته های ورزشی المپیک؛ دو و میدانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشته های ورزشی المپیک؛ دو و میدانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید