خودداری وزارت بهداشت از پذیرش معتادان دارای زخم باز، بهزیستی تست ایدز نمی گیرد

به گزارش بابا آب داد، معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه معتادان مبتلا به ویروس ایدز در مراکز سازمان بهزیستی پذیرش می شوند گفت: این درحالیست که سازمان بهزستی امکان پذیرش معتادان دارای زخم باز را در این مراکز ندارد و وظیفه درمان این افراد به عهده وزارت بهداشت است.

خودداری وزارت بهداشت از پذیرش معتادان دارای زخم باز، بهزیستی تست ایدز نمی گیرد

فرید براتی سده گفت وگو با بابا آب داد، با اشاره به ادعای بعضی رسانه ها در این خصوص که در مرکز غربالگری بهمنیار بعد از اینکه معتادان متجاهر از سوی نیروی انتظامی دستگیر و انتقال داده شدند، در این مرکز به اجبار از آنها تست ایذر گرفته می گردد و درصورتی که تست ایدز این افراد مثبت باشد، آنها را بیرون از مرکز رها می نمایند، گفت: برخلاف گفته های مذکور، این درحالیست که این فرایند به این شکل نیست و از خردادماه تا الان هیچ آزمایش ایدزی از معتادان گرفته نشده است.

وی اضافه نمود: یکی از دلایل عدم اجرای تست ایدز معتادان متجاهر این استکه کیت آزمایش ایدزی که باید وزارت بهداشت برای این منظور و به مقدار کافی در اختیار بهزیستی قرار می داد، قرار نداده است. همچنین بخشی از این تست ها به وسیله یکی از برنامه های سازمان ملل و بخش دیگر نیز به وسیله وزارت بهداشت تامین می شد، اما متاسفانه سال جاری به اندازه کافی تست ایدز در اختیار بهزیستی قرار نگرفته است.

معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه از خرداد تا کنون هیچ تست ایدز اجباری یا داوطلبانه از معتادان جمع آوری شده، دریافت نشده است، اظهار کرد: به همین دلیل این موضوع که در بعضی رسانه ها مطرح شده، منتفی است و اگر افرادی قبل از پذیرش ترخیص شده اند، احتمالا زخم باز داشته اند.

براتی سده با تاکید بر اینکه براساس پروتکل ها سازمان بهزیستی وظیفه ندارد از افرادی که دارای زخم باز هستند نگهداری کند، توضیح داد: این افراد باید در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرند و وزارت بهداشت براساس پروتکل ها و تعهدی که در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر داده است، باید برای آنها مرکز یا مراکزی را مشخص کند و بعد از مدتی که زخم آنها درمان شد، این افراد را تحویل سازمان بهزستی دهد تا اعتیادشان درمان گردد.

وی با اشاره به اینکه به این ترتیب از معتادان جمع آوری شده از سوی نیروی انتظامی تست ایدزی اخذ نشده است، گفت: برای بحث مرکز درمان و نگهداری افراد مبتلا به زخم های باز هم جلساتی برگزار شده که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.

معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه نمود: معتادانی که ایدز دارند، اما زخم باز ندارند بدون هیچ مانعی در مراکز سازمان بهزیستی پذیرش می گردد.

براتی سده با اشاره به اینکه وزارت بهداشت مدعی است که 6 بیمارستان برای درمان بیماری های افراد معتاد مشخص نموده است، ادامه داد: بر اساس این ادعا نیروی انتظامی باید کسانیکه زخم باز دارند را به این مراکز تحویل دهند این درحالیست که براساس ادعای نیروی انتظامی که این معتادان را به این مراکز 6 گانه می برد، این مراکز هم معتادان را نمی پذیرند یا ضمانت نامه می خواهند؛ به این ترتیب حلقه مربوط به وزارت بهداشت در این فرایند تامین نشده و اگر زخم باز افراد ترمیم گردد ما در پذیرش بعد از بهبودی آنها هیچ مسئله ای نداریم.

به گزارش بابا آب داد، رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز روز گذشته درباره درمان و پذیرش معتادان متجاهر که منع پذیرش دارند اعلام نموده بود که مسئولیت درمان این معتادان با وزارت بهداشت است و موضوع درمان معتادان متجاهر دارای منع پذیرش، در کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح شده است و سازمان بهزیستی نیز مسئولیتی در درمان این افراد ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خودداری وزارت بهداشت از پذیرش معتادان دارای زخم باز، بهزیستی تست ایدز نمی گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودداری وزارت بهداشت از پذیرش معتادان دارای زخم باز، بهزیستی تست ایدز نمی گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید