خبرنگاران آتش سوزی مراتع قزوین را تهدید می نماید

به گزارش بابا آب داد، قزوین - خبرنگاران - خطر آتش سوزی با توجه به گرمتر شدن دمای هوا مزارع و منابع طبیعی استان قزوین را همانند سال های گذشته تهدید می نماید.

خبرنگاران آتش سوزی مراتع قزوین را تهدید می نماید

قدرت الله مهدیخانی، مدیرکل مدیریت بحران قزوین روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار بابا آب داد با هشدار نسبت به احتمال خطر وقوع آتش سوزی در مراتع استان، اضافه کرد: طی سال های گذشته و در پی بارش های فراوان بهاری ناشی از تغییرات اقلیمی منطقه و علی رغم بهبود کمی و کیفی منابع آبی و پرشدن ذخایر زیرزمینی و مخازن سدها، شاهد رشد بی رویه علف های هرز در مراتع و منابع طبیعی استان هستیم.

مهدیخانی گفت: علف های انبوه با گرمتر شدن هوا، خشک شده و همین مساله زمینه را برای ایجاد آتش سوزی مهیا نموده که با کوچکترین سهل انگاری و بی توجهی، منجر به بروز بحران و در ادامه نیز شاهد خسارت های سنگین به منابع طبیعی و محیط زیست خواهیم بود.

به گفته وی، طی 2 سال گذشته آمار وقوع آتش سوزی ها در منابع طبیعی و مزارع استان چند برابر شده و حجم عظیمی از امکانات و نیروی انسانی موجود در منطقه را نیز درگیر کنترل و مدیریت این بحران نموده است.

مهدیخانی با بیان اینکه متاسفانه بخش عمده ای از آتش سوزی های به وقوع پیوسته منشا انسانی داشته و براثر بی توجهی شهروندان صورت می گیرد، تاکید نمود: به همین لحاظ از مردم درخواست داریم تا در این موقع از سال و برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی، از انداختن ته سیگار در طبیعت خودداری نموده و در صورت روشن کردن آتش، در خاتمه به جامانده خاکستر را با آب یا خاک خاموش نمایند.

وی ادامه داد: شهروندان از رها کردن اشیایی مانند شیشه و پلاستیک های شفاف در طبیعت خودداری نموده، کشاورزان پس از برداشت محصولات خود مانند جو و گندم نسبت به معدوم کردن کاه و به جامانده محصولات خود اقدام نمایند و صاحبان باغات و اراضی کشاورزی عظیم نیز نسبت به وجین کردن علف های هرز زمین های خود اقدامات لازم را به عمل آورند.

940 هکتار از منابع طبیعی استان قزوین تا نیمه نخست سال گذشته طعمه حریق شد در حالی که این میزان آتش سوزی در سال 97 بالغ بر 130 هکتار بوده است.

منابع طبیعی استان قزوین شامل 850 هزار هکتار مرتع، 28 هزار هکتار جنگل و 29 هزار هکتار بیابان است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران آتش سوزی مراتع قزوین را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آتش سوزی مراتع قزوین را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید