حل مسائل صدور مجوز برای اقامتگاه های بوم گردی در بافت شهری

به گزارش بابا آب داد، مسائل اقامتگاه های بوم گردی که در بافت شهری قرار دارند، با تصمیم کمیته فنی گردشگری و محدود بودن اتاق ها تا 8 واحد حل می گردد.

حل مسائل صدور مجوز برای اقامتگاه های بوم گردی در بافت شهری

درحالی صحبت از اقامتگاه های بوم گردی می گردد که بیش از یک دهه از فعالیت آنها می گذرد اما تنها دو سال است که آیین نامه و ضوابط فعالیت آنها تدوین شده است .

شاید به همین علت است که در بسیاری از استان ها همچنان کارشناسان و مسئولان با مقوله بوم گردی و اقامتگاه بوم گردی آشنایی کاملی ندارند و همیشه با چالش هایی در این باره روبه رو هستند .

استان اصفهان با بیشترین اقامتگاه بوم گردی یکی از استان هایی است که با چالش های فراوانی در این خصوص همراه است. از چگونگی فعالیت و ضوابط آن گرفته تا ارائه مجوز ها و حتی فعالیت اقامتگاه های بوم گردی در بافت شهری و روستایی .

اکبر رضوانیان یکی از اعضای خوشه سار بوم گردی و مالک یکی از اقامتگاه های بوم گردی در کاشان دراین باره گفت :

سال هاست بر سر دریافت مجوز فعالیت های اقامتگاه های بومگردی در استان اصفهان با مسئولان استان با مشکلاتی روبه رو هستیم. از یک سو آنها می گویند اقامتگاه بومگردی باید در بافت روستایی باشد و مجوز فعالیت در بافت شهری را نمی دهند از دیگر سو شاهد آن هستیم که در سایر استان ها، مجوز فعالیت بوم گردی به واحدهایی که در بافت شهری فعال هستند داده شده است.

در نوروز 95 شاهد گشایش اقامتگاه های بوم گردی متعددی در یزد بودیم که بیشتر آنها در بافت شهری و حتی بافت تاریخی مصوب فعال شده اند .

مصطفی فاطمی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد دراین باره گفت که بر اساس آیین نامه اقامتگاه های بوم گردی گفته شده که این اقامتگاه ها واحدهایی هستند که به صورت سنتی و به وسیله خانواده ها اداره شوند و نکاتی از این دست در آن رعایت گردد و در محیط هایی دور از شهر باشد. اما در تبصره آن آمده که با تصمیم کمیته فنی گردشگری، این واحدها می توانند خارج از محیط های ذکر شده و در بافت های سنتی و محیط های بومی و در مراکز شهری نیز باشند. بنابراین مسئله ای برای فعالیت اقامتگاه های بوم گردی در محیط های شهری وجود ندارد .

او حتی به بخش دیگری از این آیین نامه اشاره نمود و گفت که با توجه به بندهای آیین نامه اقامتگاه های بوم گردی، در بافت تاریخی مصوب یزد مجوز اقامتگاه بوم گردی داده ایم اما تعریف نموده ایم که این واحدها باید با هتل های سنتی تفاوت داشته باشند و این تفاوت در تعداد اتاق هایشان تعریف شده است. به گونه ای که اقامتگاه های بومگردی باید کمتر از 8 اتاق داشته باشند و اگر بیش از 8 اتاق داشته باشند دیگر توجیه ندارد که اقامتگاه بوم گردی گردد چراکه باید پذیرش داشته باشند و آداب هتلی را رعایت کند از این رو در زمره هتل های سنتی قرار می گیرند. این در حالی است که اقامتگاه بوم گردی را یک خانواده می تواند اداره کند .

فاطمی بعلاوه تأکید کرد که هریک از معاونان گردشگری استان ها با این مسئله مشکل داشته باشد می تواند با من تماس بگیرد تا اطلاعات کاملی در این باره در اختیار او قرار دهم .

منبع: کجارو / chn.ir

به "حل مسائل صدور مجوز برای اقامتگاه های بوم گردی در بافت شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مسائل صدور مجوز برای اقامتگاه های بوم گردی در بافت شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید