فراوری 150 هزارتن گندم در مازندران، افزایش 18 درصدی خرید گندم

به گزارش بابا آب داد، خبرگزاری خبرنگاران- مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران گفت: سال گذشته 149 هزار تن گندم در استان فراوری شد .

فراوری 150 هزارتن گندم در مازندران، افزایش 18 درصدی خرید گندم

به گزارش خبرنگاربابا آب داددفترمازندران درساری،خلیل حقیقی با بیان اینکه سال جاری با توجه به پراکنش بارندگی هایی که داشتیم نگرانی برای کشت محصولات پاییزه بوجود آمد، گفت: با توجه به اینکه عمده کشت محصولات پاییزه در شرق مازندران است متاسفانه بارش های مطلوبی را در منطقه ها دشت و بالادست شاهد نبودیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته 26 هزار و 475 هکتار مزارع مازندران به گندم آبی و 28 هزار هکتار به گندم دیم اختصاص یافت که از این مقدار سطح زیرکشت 149 هزار و 337 تن محصول در استان فراوری شد، ادامه داد: میانه عملکرد گندم آبی سه هزار و 700 کیلوگرم و میانه عملکرد گندم دیم یک هزار و 770 کیلوگرم در هکتار بود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه نمود: سال گذشته از 30 مرکز خرید در استان، 68 هزار و 975 تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شد که نسبت به سال گذشته 18 درصد رشد داشته است.

حقیقی اظهار کرد: 30 هزار و 315 هکتار مزارع استان به کشت جو اختصاص یافت که از این مقدار سطح زیرکشت هشت هزار هکتار آن جو آبی و 22 هزار و 315 هکتار به صورت دیم کشت شد.

وی اعلام کرد: برای سال زراعی تازه سطح ابلاغی گندم آبی و دیم به مازندران اعلام شد که بر این اساس 26 هزار هکتار گندم آبی و 28 هزار هکتار گندم دیم در مازندران به زیرکشت خواهد رفت.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: مقرر شد سال جاری 28 هزار هکتار مزارع مازندران به کشت کلزا اختصاص یابد که از این مقدار سطح زیرکشت، 19 هزار هکتار آبی و هشت هزار هکتار دیم است.

حقیقی اظهار کرد: کشت حبوبات دیم و نخود و عدس از دیگر زراعت های پاییزه است که می تواند به اسم تنوع بخشی در مزارع بالادست استان کشت گردد و کشاورزان بهره لازم را از اقتصاد آن خواهند برد چراکه نسبت به خشکسالی مقاوم تر است.

وی بیان نمود: احتیاج استان برای فراوری بذر گندم تامین شده است و سه هزار و 514 تن بذر گواهی شده، 761 تن بذر مادری و 800 تن بذر مرغوب گندم خریداری شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: در مجموع 5 هزار و 275 تن بذر گندم برای توزیع در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری آریا

به "فراوری 150 هزارتن گندم در مازندران، افزایش 18 درصدی خرید گندم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری 150 هزارتن گندم در مازندران، افزایش 18 درصدی خرید گندم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید