نکات ضروری برای خرید دستگاه تصفیه آب

به گزارش بابا آب داد، مدت هاست بخش عمده ای از مردم در خانه هایشان از دستگاه تصفیه آب استفاده می نمایند. هرچند آب موجود در لوله های آب شهری آشامیدنی است، اما به علت وجود املاح از یک سو و بعلاوه طعم شور آب در بعضی از استان های ایران، دستگاه تصفیه آب جزء جدانشدنی برای خیلی از خانه هاست. مثلاً در استان قم کمتر خانه ای پیدا می گردد که در آن دستگاه تصفیه آب نباشد. چون آب قم بسیار شور است و خوردن آن امکان پذیر نیست.

نکات ضروری برای خرید دستگاه تصفیه آب

هزینه خرید آب معدنی به صورت مداوم و بعلاوه فراوری زباله پلاستیکی یا همان بطری آب معدنی، خرید ن را به عنوان آب مصرفی خانگی تقریبا محال می نماید. برای همین اهالی بیشتر خانه ها اولویت اصلی شان، خرید یک دستگاه تصفیه آب است. دستگاهی که هم ماندگار باشد، هم بتواند آبی سالم و گوارا به خانواده تحویل دهد.

دستگاه تصفیه آب، مواد شیمیایی، باکتری ها و دیگر آلاینده های آب را ازبین می برد. افراد زیادی در پی خریدن یک دستگاه تصفیه آب مناسب و باکیفیت هستند، ولی تعداد اندکی می دانند که یک دستگاه تصفیه خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تنوع محصولات و قطعات به کاررفته در دستگاه های تصفیه آب به حدی زیاد است که گاهی خریداران را در انتخاب دستگاه مورد احتیاجشان سردرگم می نماید. ما در این راهنما سعی می کنیم، به شما یک راهنمای جامع درباره خرید دستگاه تصفیه آب بدهیم. در این مقاله به تمامی سوالات درباره دستگاه تصفیه آب پاسخ می دهیم؛

چرا باید دستگاه تصفیه آب بخریم؟

ناخالصی ها به ویژه ناخالصی های محلول در آب آشامیدنی در حال افزایش است، بعلاوه آب های زیرزمینی هم دارای آفت کش ها، حشره کش ها و مواد شیمیایی مضر مانند: آرسنیک، فلوراید و سرب هستند. استفاده بیش ازحد از آفت کش ها و بعلاوه آلودگی ناشی از زباله های صنعتی، بر آب مصرفی ما نیز تاثیرات خطرناکی می گذارد، زیرا این مواد شیمیایی محلول، منجر به بیماری های ناشی از آب می شوند.

در کجا احتیاج به دستگاه تصفیه آب داریم؟

یکی از عواملی که ما تمایل به نادیده گرفتن آن داریم، آزمایش کیفیت آب قبل از انتخاب دستگاه تصفیه است. فرمول یک اندازه ای برای همه دستگاه های تصفیه آب اعمال نمی گردد و از همین رو آنالیز کیفیت آب قبل از تصمیم گیری نهایی لازم است.

برای تست کیفیت آب و تصمیم گیری نهایی براساس انواع آلاینده های موجود در آب، می توانید از یک متخصص یاری بگیرید.بعلاوه می توانید کیفیت آب را در خانه به عنوان مرحله اولیه اندازه گیری کنید. در اینجا بعضی از مراحلی وجود دارد که از طریق آن ها می توانید کیفیت آب را در خانه اندازه گیری کنید:

 • آب را بو کنید.
 • طعم آب را آنالیز کنید.
 • به ذرات محلول در آب دقت کنید.
 • رنگ آب را آنالیز کنید.
 • به اثرات خرد شدن لوله ها توجه کنید.

آب را بو کنید

از حواس بویایی خود برای سنجش کیفیت آب بهره ببرید. اگر بوی سفیدنماینده در آب پیدا کردید، به علت کلری است که از طریق تصفیه خانه محلی به آب شما اضافه شده است. اگر بوی تخم مرغ گندیده حس کردید، نشان دهنده رشد باکتری در آب است. بوی کپک یا خاک، نشان دهنده پوسیدگی مواد آلی در آب است.

طعم را آنالیز کنید

کیفیت آب را با استفاده از جوانه های چشایی خود آنالیز کنید. اگر آب مزه بد یا طعم فلزی داشته باشد، سطح PH پایینی دارد یا محتوای موادمعدنی اضافی دارد. کلر اضافی در آب باعث ایجاد طعمی مانند سفیدنماینده می گردد.

به ذرات موجود در آب دقت کنید

ببینید آیا آب ذرات ریز قابل مشاهده، در آن وجود دارد یا خیر؟ به طور کلی، ذرات ریز زنگ می توانند در آب به علت زنگ زدگی در لوله ها و شیرها باشند. در غیراین صورت، اگر آب کدر به نظر برسد، نشان دهنده محتوای کلسیم و منیزیم بالای موجود در آب است.

رنگ آب را آنالیز کنید

اگر رنگ آب قهوه ای یا زرد کم رنگ است، نشان دهنده احتیاج فوری به دستگاه تصفیه آب است. رنگ قهوه ای و تیره تر آب، دوباره می تواند نتیجه زنگ زدگی لوله ها و شیرآلات باشد.

به اثرات خرد شدن لوله ها توجه کنید

لوله ها و شیرهای آب خانه را آنالیز کنید. در لوله ها می توانید رنگ های آبی، سفید یا زنگ زده را مشاهده کنید که نشان دهنده وجود ذرات خارجی در آب است.

چگونه فزونین دستگاه تصفیه را انتخاب کنیم؟

با وجود انبوهی از گزینه های موجود در بازار از دستگاه های مختلف تصفیه آب، مصرف نمایندگان اغلب هنگام خرید دستگاه تصفیه آب برای خانه خود دچار سردرگمی می شوند. یادتان باشد تصمیم به خرید یک دستگاه تصفیه، تصمیم مهمی است، چرا که شامل تضمین سلامت و رفاه خانواده می گردد. پس چگونه فزونین دستگاه تصفیه آب را برای خانه خود انتخاب می کنید؟ بیایید شما را از طریق 5 مرحله ساده هدایت کنیم:

آنالیز کیفیت آب

منبع آب لوله کشی خود را پیدا کنید و آن را از نظر سختی، شوری و سطوح TDS (کل مواد جامد محلول) آزمایش کنید. اگر سطح TDS کمتر از 500 ppm باشد، آب قابل مصرف است. اما اگر سطح جامدات محلول بیش از 1000 ppm باشد، آب خطرناک و ناسالم است. شناسایی منبع آب لوله کشی اولین قدم در انتخاب فزونین دستگاه تصفیه آب برای خانه شماست.

 • میانگین TDS آب شهرداری حدود 200 ppm است.
 • TDS آب زیرزمینی بین 200 تا 500 ppm است.
 • TDS آب Borewell معمولا بیش از 500 ppm است.

فناوری دستگاه تصفیه آب

بسته به کیفیت و منبع آب، می توانید از بین طیف وسیعی از دستگاه های تصفیه آب، دستگاه مورد احتیاج خود را انتخاب کنید. فناوری تصفیه RO (اسمز معکوس) برای آبی با سطوح TDS بالاتر بیش از 500 ppm فزونین کارایی را دارد. فناوری RO فلزات سنگین، ذرات، مواد معدنی را از طریق غشاهای نفوذپذیر انتخابی فیلتر می نماید و آب تصفیه شده را فراهم می نماید.

اگر TDS کمتر از 200 ppm باشد، می توانید فناوری فیلتراسیون UV (فرابنفش) را انتخاب کنید که ناخالصی ها را با حفظ موادمعدنی کلیدی، حذف کند. برای سطح TDS بین 200-500ppm، توصیه می کنیم از دستگاه Pureit Mineral RO + UV بهره ببرید که می تواند موادمعدنی ضروری، مانند: کلسیم و منیزیم را دوباره به آب تصفیه شده RO اضافه کند.

ظرفیت ذخیره سازی

مصرف روزانه آب خانواده خود را تجزیه و تحلیل کنید تا ظرفیت مورد احتیاج دستگاه تصفیه آب خود را درک کنید. در مکان هایی که نوسانات برق مکرر وجود دارد، دستگاه های تصفیه با ذخیره آب بالا به خوبی کار نمی نمایند.

 • برای 2-4 عضو، ظرفیت ذخیره سازی 5-8 لیتر را توصیه می کنیم.
 • برای 4-6 عضو، ظرفیت ذخیره سازی 8-10 لیتر را توصیه می کنیم.
 • برای بیش از 6 عضو، ظرفیت ذخیره سازی 10 لیتر توصیه می گردد.

ویژگی ها و عملکرد دستگاه

هنگام انتخاب یک دستگاه تصفیه آب، در پی ویژگی ها و عملنمودهای پیشرفته تر باشید. به عنوان مثال، فیلترها بخش مهمی از تصفیه آب هستند، اما ما اغلب از آنها بیش ازحد استفاده می کنیم و در نهایت آب ناخالص می نوشیم. از این رو، تغییر آن ها در زمان انقضا بسیار مهم است.

درنظر داشته باشید دستگاه های تصفیه آب آشامیدنی با بهره گیری از فیلتر ها و صافی هایی که در آن ها موجود است، آلودگی های مختلفی از قبیل میکروب ها، سرب، رسوب و رنگ، بو، املاح مضر، نیترات و نیتریت را از آب جدا نموده و در واقع آب را قابل آشامیدن می نمایند. در نتیجه ابتدا باید ببینید که آب محل سکونتتان چه مسئله ای دارد؟

اگر مشکل آب فقط املاح و ذرات اضافی است، می توانید از یک فیلتر یک مرحله ای یا سرشیری بهره ببرید؛ اما اگر آب غیراز این موارد، بو و طعم بدی هم داشته باشد، بهتر است از دستگاه هایی که فیلترهای چندمرحله ای دارند بهره ببرید.

هزینه نگهداری و سرویس

آب از طریق فیلترهای مختلفی که احتیاج به نگهداری در فواصل زمانی مشخص دارند، تصفیه می گردد. هنگام خرید یک دستگاه تصفیه آب، همواره باید سرعت سرویس و هزینه کلی نگهداری را در نظر بگیرید.

نکات مهم در خرید انواع دستگاه تصفیه آب

 • فیلترها را باید در فواصل زمانی مشخص تعویض کنید.
 • هزینه تعویض فیلتر را درنظر بگیرید.
 • اندازه آب مصرفی خانواده خود را درنظر بگیرید.
 • به فناوری به کاررفته در دستگاه توجه کنید.

فیلترها را باید در فواصل زمانی مشخص تعوض کنید

همه دستگاه های تصفیه آب احتیاجمند تعویض فیلتر هستند. آب از یک کارتریج قابل جابه جایی عبور می نماید که با فیلترهای مختلف، مانند: زغال چوب فعال پر شده است. از آنجایی که این فیلتر تمام کارهای سنگین را انجام می دهد، پس از مدت زمان مشخصی، مسدود می گردد. هنگامی که فیلترها مسدود می شوند، دستگاه تصفیه آب با کارایی آب را تصفیه نمی نماید. برای اطمینان از نوشیدن آب سالم، دستورالعمل های مربوط به تعویض فیلتر را که سازنده ذکر شده است، دنبال کنید.

هزینه تعویض فیلتر را درنظر بگیرید

قبل از تصمیم گیری نهایی درباره خرید دستگاه تصفیه آب، مطمئن شوید که هزینه تعویض فیلترها را درنظر گرفته اید. هزینه ممکن است بسته به نوع و مدل دستگاه تصفیه آب که استفاده می کنید، متفاوت باشد. برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی و ناراحتی در آینده، اطلاعات شفافی در خصوص هزینه تعمیر فیلترها دریافت کنید.

اندازه آب مصرفی خانواده خود را درنظر بگیرید

هنگامی که در پی خرید دستگاه تصفیه آب هستید، تعداد خانواده را از قلم نیاندازید. چون دستگاه های تصفیه آب دارای ظرفیت ذخیره سازی هستند تا اطمینان حاصل نمایند که آب تصفیه شده حتی در صورت عدم وجود برق دریافت می گردد. بنابراین، قبل از تصمیم گیری نهایی، اندازه آبی که خانواده مصرف می نماید را درنظر بگیرید و بعلاوه آب مصرفی برای پخت وپز را در هم در مصرف آب به حساب بیاورید. اگر خانواده پرجمعیتی دارید، بهتر است به سراغ دستگاه های تصفیه آب پیش خوان یا زیرنسخه ای بروید.

به فناوری به کاررفته در دستگاه توجه کنید

به طور کلی دستگاه های تصفیه آب برحسب فناوری به کار رفته در آن ها به دو دسته اسمز معکوس RO و اولترافیلتراسیون UF تقسیم می شوند. دستگاه های تصفیه آب مجهز به فیلتر ممبران اسمز معکوس RO به علت استفاده از فیلتر ممبران مجهز به پمپ هستند. این دستگاه با استفاده از فیلتر ممبرانی که در مرحله چهارم آن ها قرار گرفته است قادر هستند سختی آب، نیترات، نیتریت و سایر مواردی که برای سلامتی مضر هستند را به کلی از بین ببرند؛ ولی دستگاه های اولترافیلتراسیون UF به علت اینکه فاقد فیلتر ممبران هستند، پمپ مجهز ندارند. آب خروجی این دستگاه ها کیفیت مطلوبی دارد ولی این دستگاه توانایی حذف پارامترهایی که یک فیلتر ممبران قادر به حذف آن است را ندارد.انتخاب از بین این دو دسته کاملا وابسته به کیفیت آبی است که قرار است تصفیه گردد.

انواع دستگاه تصفیه آب

مدل های مختلفی از دستگاه تصفیه آب در بازار وجود دارد که زیرسینکی و رومیزی از معروفترین آن هاست. انواع ساده و دم دستی دستگاه تصفیه آب هم تازگی ها به بازار آمده، مثل دستگاه تصفیه آب پارچی که برای مصرف روزانه است. شما باید برای خرید دستگاه تصفیه آب به محل جانمایی آن فکر کنید. اگر کابینت هایتان کوچک است، ممکن است برای شما دستگاه کابینت رومیزی بهتر باشد. اما یادتان باشد هیچ فرقی بین دستگاه رومیزی تصفیه آب با زیر سینکی نیست.

محل نصب دستگاه تصفیه آب زیرسینکی همان طور که از نام آن پیداست، زیر سینک آشپزخانه است. این دستگاه در درون کابینت آشپزخانه نصب می گردد و آب تصفیه شده از طریق شیری که در کنار شیر آب آشپزخانه نصب شده است، قابل مصرف است. بین این دو نوع دستگاه هیچگونه تفاوتی در عملکرد وجود ندارد. فقط دستگاه تصفیه آب رومیزی به خاطر طراحی و ظاهر بهتر، از قیمت بالاتری برخوردار است.

از طرفی در بیشتر موارد، قطعات و فیلترهای مدل رومیزی به صورت اختصاصی برای همان مدل طراحی شده است و به همین علت در مواردی که احتیاج به تعویض فیلترها و یا قطعات موجود در دستگاه دارید شاید در تهیه آن ها با مشکل روبرو شوید. بنابراین اگر فقط به عملکرد دستگاه و کیفیت آب مصرفی تان اهمیت می دهید از بین این دو مدل اولویت و فزونی با دستگاه تصفیه آب زیرسینکی است.

دستگاه های تصفیه آب پارچی از نظر قیمت ارزان و دم دستی هستند و گنجایش آن ها دو و نیم لیتر است. این دستگاه برای کسانی که خانه شان گنجایش دستگاه تصفیه آب بزرگ را ندارد یا مجردی زندگی می نمایند، انتخاب مناسبی است.

نکاتی درباره فیلتر دستگاه تصفیه آب

بازار مملو از مدل های بسیاری از فیلترهای آب از برندهای مختلف است که از فناوری های مختلف فیلتر استفاده می نمایند. پنج مورد زیر به شما یاری می نماید تا یک ایده کلی در خصوص آنچه باید در فیلتر آب خود جستجو کنید به دست آورید.

 • برطرف آلودگی
 • اندازه فیلتراسیون
 • کیفیت آب تصفیه شده
 • هزینه نصب و راه اندازی
 • سهولت در نگهداری

برطرف آلودگی

علت اصلی نصب سیستم تصفیه آب، خلاص شدن از شر آلاینده های موجود در آب لوله کشی و دریافت آب سالم است. آبی که به خانه شما می آید، ممکن است حاوی چندین ناخالصی باشد که می تواند اثرات جدی بر سلامت داشته باشد.

ناخالصی های بیولوژیکی مانند: باکتری ها، کیست ها و سایر میکروانگل ها می توانند از طریق آب ناخالص به بدن راه پیدا نمایند. علاوه براین، مطالعات نشان داده اند که آب خانگی ممکن است حاوی آلاینده های شیمیایی مضر باشد که با کلسترول بالا، چاقی، سرکوب هورمون ها و غیره مرتبط هستند.

بنابراین، برای انتخاب فیلتر، مطمئن شوید که سازنده فیلتر تصفیه آب، آن را به درستی در یک آزمایشگاه معتبر آزمایش می نماید و می داند که چه آلاینده هایی ممکن است وجود داشته باشد و بر اساس آن به ساخت فیلتر اقدام می نماید. بیشتر فیلترها حدود 40 آلاینده را حذف می نمایند، در حالی که بعضی می توانند تا 60 آلاینده را فیلتر نمایند و بعضی دیگر فقط حدود 25 آلاینده را حذف می نمایند.

اگر آب خانه شما حاوی آلاینده های بیشتری است، از فیلتری بهره ببرید که آن ها را ازبین ببرد. فیلترهای کربن فعال می توانند ترکیبات آلی، کلر و THM و بسیاری از انگل ها را از آب خارج نمایند. اما برای نیترات ها، سولفات ها، آرسنیک و فلزات سنگین باید از سیستم های اسمز معکوس یا فیلتر UV بهره ببرید.

اندازه فیلتراسیون

بسیار احتمال دارد که بیشتر افراد وقتی در پی فیلتر هستند، اهمیت زیادی به حدبیشتر نرخ فیلتراسیون روزانه نخواهند داد. اما یک خریدار عاقل باید به آن توجه کند. حدبیشتر اندازه فیلتراسیون اندازه آب فیلتر شده ای است که یک فیلتر می تواند در روز فراوری کند. بنابراین، اگر مصرف روزانه آب شما بیش از حدبیشتر گالن آب فراوریشده از طریق فیلتر شما باشد، آن فیلتر برای شما مناسب نیست.

فیلترهای مختلف موجود در بازار به طور قابل توجهی در حدبیشتر نرخ فیلتراسیون متفاوت هستند. لازم است که موردی را تهیه کنید که اندازه استفاده شما را برآورده کند یا کمی بیشتر از آن باشد. از سوی دیگر، باید از خرید فیلترهایی که آب بسیار بیشتری نسبت به مصرف واقعی شما فیلتر می نمایند، خودداری کنید، زیرا معمولاً گران تر هستند. بنابراین ابتدا به اندازه آب تصفیه شده روزانه احتیاج دارید و فیلتر خود را بر اساس آن انتخاب کنید.

کیفیت آب تصفیه شده

فیلتر آب نه تنها باید آلاینده ها را حذف کند، بلکه کیفیت کلی آب را بهبود بخشد. این شامل خلاص شدن از شر مزه و بوی تند و حفظ تعادل pH مناسب و درعین حال، حفظ موادمعدنی طبیعی که برای بدن مفید است نیز می گردد. فیلترهایی که از اسمز معکوس استفاده می نمایند، ممکن است راهکار نهایی رای یافتن آب سالم به نظر برسند، اما همواره این طور نیست. در حالی که چندین ناخالصی ناخواسته را ازبین می برد، مواد معدنی سالم را نیز ازبین می برد.

در واقع، چندین ماده معدنی طبیعی که برای بدن ما ضروری هستند، مانند: کلسیم، منیزیم، سدیم، آهن، فلوراید و غیره را نیز حذف می نماید. کمبود این موادمعدنی ممکن است باعث مسائل گوارشی، مسائل تراکم استخوان، شرایط مفصلی و بیماری های قلبی عروقی گردد. کمبود موادمعدنی نیز باعث بی مزه شدن آب و افزایش اسیدیته می گردد.

در صورتی که آب حاوی آلاینده های بسیار مضر در مقادیر غیرقابل اغماض نیست، ممکن است بخواهید از فیلترهای کربن فعال بهره ببرید که موادمعدنی را حفظ می نماید. بعلاوه می توانید فیلترهایی با عناصر معدنی سازی مجدد دریافت کنید که موادمعدنی لازم را پس از تکمیل فرآیند فیلتراسیون، به آب اضافه می نمایند.

هزینه نصب و راه اندازی

بودجه تاثیر قابل توجهی بر نوع فیلتر آبی که خریداری می کنید خواهد داشت. هزینه یک فیلتر از طریق عوامل زیادی از جمله تعداد، مراحل اعمال شده برای پردازش آب، اندازه فیلتراسیون، ظرفیت ذخیره سازی و غیره مشخص می گردد.

به طورمشابه اگر فیلتری دارای کارتریج معدنی سازی مجدد باشد، هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. علاوه بر پولی که از قبل پرداخت می کنید، هزینه های اضافی نیز با داشتن فیلتر همراه است. شما باید کارتریج های خود را عوض کنید، بنابراین مطمئن شوید که قیمت آن ها چقدر است.

محاسبه کنید که فیلتر چقدر برق مصرف می نماید. به خاطر داشته باشید که ممکن است فیلترهایی در اولین خرید گران به نظر برسند، اما در درازمدت ارزان تر باشند. یادتان باشد برای لذت بردن از آب سالم، احتیاجی به داشتن گران ترین و پیچیده ترین سیستم ندارید. تحقیق کنید چه نوع آلاینده هایی را باید از آب لوله کشی خود حذف کنید و پولی که به سختی به دست آورده اید را برای چیزی که احتیاج ندارید، خرج نکنید.

سهولت در نگهداری

معمولاً کارتریج های فیلتر آب پس از مدتی احتیاج به تعویض دارند. برای مشخص اینکه چندوقت یکبار، احتیاج به تعویض کارتریج دارید، باید با راهنمای فیلتر آب خود را به دقت مطالعه کنید. ممکن است بخواهید از فیلترهایی که احتیاج به تعویض مکرر کارتریج دارند، اجتناب کنید. بسته به نوع آن ها، فیلترهای آب دارای احتیاجهای نگهداری متفاوتی هستند. بعضی از سطوح نظارت برای همه فیلترها لازم است، اما سیستم های پیچیده تر زمان و هزینه های بیشتری را می طلبد.

برای اطمینان از اینکه فیلتر شما به طور موثر کار می نماید، باید به درستی از آن مراقبت کنید. اطمینان از دریافت آب سالم و خالص، نگهداشتن فیلتر در شرایط کاری، لازم است. تهیه فیلتر آب یک کار جدی است، زیرا مستقیماً با سلامت شما در تماس است. بنابراین قبل از نصب باید اندازه قابل توجهی تحقیق کنید. به غیر از کارکرد اساسی در جستجوی یک فیلتر آب عالی باشید تا بعداً از انتخاب خود پشیمان نشوید.

برای تماشا آگهی های دستگاه تصفیه آب کلیک کنید

برندهای مطرح دستگاه تصفیه هوا در بازار

وقتی برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به بازار مراجعه می کنید، اولین چیزی که با آن روبرو می شوید و بیشتر فروشندگان به شدت روی آن مانور می دهند کشور سازنده دستگاه است. بگذارید اول خیالتان را راحت کنیم که بیش از 90 درصد این دستگاه ها ساخت کشور چین یا تایوان هستند.

اما می توان در بین آن ها دستگاه های خوب تصفیه آب هم پیدا کرد. علاوه بر برندهای ایرانی دستگاه های تصفیه آب، برندهایی نظیر سی سی کا، فلکس تک، تانک پک، ارگانیک، ایزی ول، شرکت کره ای هیوندای، آکواجوی، آکوا فلو، آکوا پرو، شرکت ایتالیایی آکوا، وونترون، کنت و کامتک، از برندهای تایوانی و چینی و ایتالیایی و آمریکایی و هندی در بازار ایران هستند. از برندهای ایرانی در بازار هم می توان به برند مادیران اشاره نمود.

منبع: بلاگ دیوار

به "نکات ضروری برای خرید دستگاه تصفیه آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات ضروری برای خرید دستگاه تصفیه آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید