فراوری پارچه های کیسه های خودرو توسط محققان دانش بنیانی

به گزارش بابا آب داد، محققان یک شرکت دانش بنیان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانستند پارچه کیسه هوا خودرو را داخلی سازی نمایند و احتیاج این شرکت ها را مرتفع سازند.

فراوری پارچه های کیسه های خودرو توسط محققان دانش بنیانی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی بابا آب داد به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد کریمی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیر عامل شرکت نیوساد آب تراوا گفت: کیسه های هوای خودرو ازجمله تجهیزات ایمنی هستند که همراه کمربندایمنی از تلفات و صدمات وارده به سرنشینان خودرو در هنگام تصادفات به میزان زیادی می کاهند.

وی اضافه کرد: پارچه کیسه هوای خودرو یک منسوج فنی محسوب می گردد که بافت و پوشش دهی آن احتیاج به دانش فنی و مهندسی دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: هنگام وقوع تصادف، تمام فرآیند تشخیص، بادکردن و تخلیه کیسه هوا در مدت زمان بسیار کوتاهی، کمتر از یک دهم ثانیه صورت می گیرد. در اثر انفجاری که رخ می دهد، کیسه هوای خودرو منبسط و از گازهای داغ با دمای بیش از 900 درجه سلسیوس پر می گردد. واضح است که پارچه تشکیل دهنده کیسه هوا باید دارای خواص منحصربفردی از لحاظ فیزیکی، مکانیکی و حرارتی باشد تا تحمل فشار و حرارت زیاد ناشی از گاز داغ و همچنین ضربه واردشده از طرف سرنشین را دارا باشد.

وی ادامه داد: شرکت دانش بنیان نیوساد آب تراوا با تکیه بر دانش فنی متخصصین خود و فناوری ها و امکانات فراوریی موجود در کشور توانسته است برای اولین بار فراوری این محصول را در مقیاس تجاری انجام دهد.

وی با بیان اینکه داخلی سازی این محصول علاوه بر کارآفرینی و اشتغال زایی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، باعث می گردد بخشی از ظرفیت خالی بافندگی و تکمیل صنایع نساجی بکار گرفته شده و بدون انجام سرمایه گذاری جدید، فراوری این محصول در داخل کشور امکان پذیر گردد، بیان نمود: در حال حاضر پارچه کیسه هوای خودرو کاملا وارداتی بوده و از کشورهایی همچون چین، ژاپن، کره جنوبی و آلمان تامین می گردد.

وی با اشاره به فراوریات خود در نیوساد آب تراوا گفت: پروژه طراحی، فراوری و بومی سازی پارچه کیسه هوای خودرو در سال 1392 طی قراردادی که بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت ساپکو منعقد شد، شروع و منجر به فراوری این محصول در مقیاس نیمه صنعتی شد.

به گفته کریمی، محصول فراوریی توسط آزمایشگاه های مرجع داخل و خارج از کشور ارزیابی شد و همچنین تمام آزمون های کیسه هوای دوخته شده نیز با موفقیت همراه شد. در نهایت این محصول توسط شرکت ساپکو مورد تایید نهاده شد.

وی با بیان اینکه طی سال های 1393 تا 1397، با وجود پیگیری های مکرر، شرکت های خودروساز حاضر به همکاری برای فراوری انبوه پارچه کیسه هوا نشدند، بیان نمود: در سال 1397 شرکت صنایع فراوریی کروز طی تفاهم نامه ای آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در فرایند فراوری محصول و خرید آن خاطرنشان کرد.

به گفته وی، طبق این تفاهم نامه، فراوری پارچه کیسه هوای خودرو با استفاده از ماشین آلات و فناوری های موجود در کشور شروع شد و تا به امروز پارچه مورداحتیاج برای تجهیز بیش از 3000 خودرو (کیسه هوای راننده و سرنشین) در اختیار این شرکت نهاده شده است.

قابلیت نفوذپذیری هوا و گازها از پارچه کیسه هوا

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزیت های این پارچه ها خاطر نشان کرد: قابلیت کنترل نفوذپذیری هوا و گازها از پارچه کیسه هوا عامل مهمی است که باید در طراحی ساختار پارچه کیسه هوا مدنظر قرار گیرد. پس از پرشدن کیسه، گاز نیتروژن باید در مدت زمان مشخصی از سوراخ های تعبیه شده روی کیسه خارج گردد.

وی ادامه داد: خروج کنترل نشده گاز، باعث صدمه دیدن سرنشین می گردد؛ از اینرو وقت زیاد و دانش تخصصی فراوان برای بهینه سازی مرحله پوشش دهی پارچه در مقیاس صنعتی صرف گشت و بدین ترتیب نفوذپذیری پارچه در برابر گازها به حد صفر کاهش داده شد. ایجاد پوشش بسیار نازک و یکنواخت بر روی پارچه علاوه بر افزایش کارایی محصول، صرفه جویی ارزی و کاهش قیمت تمام شده محصول را به همراه دارد.

کریمی مطرح کرد: درحال حاضر عمده خودروهای فراوریی در کشورهای پیشرفته، علاوه بر کیسه های هوای جلویی مجهز به کیسه های هوای جانبی، کیسه های هوای محافظ زانو، کیسه های هوای محافظ سر، کیسه هوای محافظ عابرین پیاده و سایر کیسه های هوا برای سرنشینان عقب هستند. بنابراین احتیاج به این محصول در آینده گسترش می یابد و فراوری اقتصادی محصول حمایتهای اقتصادی و توجه وزارتخانه صمت و سایر نهادهای مرتبط را می طلبد.

به گفته وی، توسعه این محصول از خروج ارز از کشور جلوگیری می نماید.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "فراوری پارچه های کیسه های خودرو توسط محققان دانش بنیانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پارچه های کیسه های خودرو توسط محققان دانش بنیانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید