تورهای ماجراجویی چای و سوالاتی که در آنها مطرح می شوند

به گزارش بابا آب داد، ایسنا/ این خبر پیرامون تورهای ماجراجویی چای و سوالاتی که در آنها مطرح می شوند، برای شما مخاطبان نگارش شد.

تورهای ماجراجویی چای و سوالاتی که در آنها مطرح می شوند

سفر چای

سالهاست که هند، چین، سریلانکا، انگلستان، تایوان، ترکیه و به تازگی کنیا و کانادا توسعه گردشگری چای را شروع نموده اند. چای که پس از آب، دومین نوشیدنی پرمصرف جهان است، حالا فقط یک محصول ساده کشاورزی بشمار نمی آید، مفاهیم قوی اجتماعی- فرهنگی و مالی یک ملت را نشان می دهد، تاریخ دارد و میراثی ارزشمند است. گردشگری با همین نگاه وارد مزارع چای شده و به ماجراجویان این فرصت را می دهد تا طعم های جدید، چگونگی تهیه چای و مهمتر از آن، روش زندگی قومیت ها را کشف نمایند.

در سفرنامه ها آمد هند و چین با قدیمی ترین مزارع می توانند به کشف راز چای خوش طعم و معطر یاری نمایند و حتی تجربه شما را بهبود بخشند. اما کشورهای دیگر در این رقابت سعی نموده اند مسیرهای متفاوتی را پیش روی ماجراجویان قرار دهند؛ فرصت کشف طعم های جدید و فریبنده را می دهند و عشق به چای را تعمیق می بخشند.

آنطور که گردشگران روایت می نمایند با کیفیت ترین و خوش طعم ترین چای را می توان در همان مزارع قدیمی هند و چین پیدا کرد، در مناطقی به اسم آسام و دارجلینگ در هند یا در لونگ جینگ، کوه ووی، ژجیانگ و آنهویی در چین که هر سال شاهد برپایی جشنواره های چای با حضور گردشگرانی از سراسر جهان هستند. در میان این مزارع حتما موزه هایی را به نام چای می توان پیدا کرد و در فروشگاه های محلی با روش تهیه چای سبز و سیاه آشنا شد.

در ترکیه نیز گردشگری چای به شکلی دیگری بروز نموده است. چای محبوب ترین نوشیندی ترک هاست که در حقیقت، روش زندگی و گوشه ای از فرهنگ مردم این کشور را نشان می دهد. ترک ها معتقدند چای را باید با اصالت برای گردشگران سرو کرد. روش تهیه چای ترکی نزدیک به ایران است اما چای ترکیه نزد گردشگران، محبوب تر، شناخته شده تر و معروفتر است.

ترک ها چای تیره و شیرین را در استکانی کمر باریک که بخشی از هویت و جاذبه گردشگری این کشور است، سرو می نمایند. چایخانه ها به وفور در دسترس قرار دارند و این تجربه را به سادگی در اختیار گردشگران قرار می دهند، حتی کارگاه های آموزشی در زمینه دم کردن چای برای توریستی که چند لحظه قرار است در آن چایخانه یا کافه استراحت نمایند، برگزار می نمایند.

در ایران اما کارخانه های چای رو به تعطیلی رفته اند و از بیشتر باغ ها و مزارغ چای، ویلا سبز شده است. در بیشتر کافه ها و رستوران ها معمولا یک استکان چای دم نموده، قیمت بالایی دارد، در نتیجه مصرف چای کیسه ای خارجی رایج تر و آسان تر شده است. گردشگری که به ایران می آید تصویر روشنی از فرهنگ و میراث چای در ایران ندارد، آنچه می داند بیشتر به چین و یا ترکیه مربوط می شود.

البته که گردشگران خارجی در سفر به ایران چای و نبات و چای قندپهلو را با عنوان روشی از زندگی مردم تجربه می نمایند و گاهی تورهایی در باغهای چای برگزار می شود اما نه مثل چین و هند برنامه ای برای گردشگری چای وجود دارد و نه مثل ترکیه قرار است با یک استکان چای، تصویر فرهنگ مردم یک کشور در نظر گردشگران جاودانه شود.

اما چای چه زمان به ایران رسید و چگونه به چنین سرنوشتی دچار شد؟ مسعود اصفهانی، محقق و پژوهشگر چای و دانش آموخته انجمن جهانی استادان چای است که در گفت وگویی مجازی با انجمن خوراک و نوشیدنی ایران به این تورهای ماجراجویی چای و سوالاتی که در آنها مطرح می شوند، پاسخ می دهد.

اصفهانی اشاره کوتای به تاریخچه چای دارد و می گوید: کشف چای به قبل از میلاد مسیح برمی شود. در اسناد تاریخی آمد که برای اولین بار امپراطور چین شن نونگ، خیلی اتفاقی متوجه این گیاه می شود. در آن دوره چای، گیاهی دارویی به شمار می آمد. کمی بعد از میلاد مسیح، چای نوشیدنی رایج و روزمره مردم چین می شود. بعدها با گسترش تبادلات تجاری، توجه اروپایی ها به چای جلب می شود، ابتدا هم به دربار انگلیس راه پیدا می نماید و بعد به نوشیدنی روزمره مردم جامعه تبدیل می شود. چای همین حالا هم نوشیدنی محبوب انگلیسی ها است.

این محقق از تاریخچه چای در ایران می گوید: در اسناد تاریخی آمده که در دهه 1270 خورشیدی، اولین باغهای چای زیر کشت رفته است. محمدمیرزا کاشف السلطنه شخصی بوده که چای را از هند به ایران آود. او کنسول وقت ایران در هند بود. چایکاری و شیوه تهیه آن را همانجا یاد گرفت. چای تا پیش از آن، کالایی وارداتی بود. کاشف السلطنه در نامه هایی به شاه ایران به حجم بالای مصرف چای و خروج ارز از کشور اشاره می نماید و پیشنهاد می دهد چایکاری را یاد بگیریم و در ایران کشت کنیم. او بعدها چهار هزار نهال را که شامل چای، ادویه، انوع دم نوش ها و قهوه بود از هند به ایران آورد. در کشت قهوه پیروز نبودند، اما چای به دومین محصول پرکشت بعد از برنج در ایران تبدیل شد.

اصفهانی اضافه می نماید که داستان پنهان کردن بذر چای در عصای کاشف السلطنه و واردات بذر چای به این شکل به ایران سندیت تاریخی ندارد.

او درباره نقاط پرکشت چای در ایران می گوید: لاهیجان معروفترین و متمرکزترین محل کشت چای است، ولی در تنکابن هم کشت چای صورت می گیرد، هرچند که بیشتر باغ های چای در این منطقه به ویلا تبدیل شده است. در گیلان نسبت به دیگر مازندران، باغهای چای وسعت بیشتری دارند. چای در سه فصل بهار، تابستان و پاییز برداشت می شود. کارخانه های فرآوری نیز در شهرها و نزدیک باغ ها هستند.

این پژوهشگر درباره اینکه چرا بیشتر کارخانه های چای حتی در منطقه لاهیجان تعطیل شده اند، شرح می دهد: برای باغدار مقرون بصرفه است که کارخانه چای نزدیک باغ و مزارع باشد ولی متاسفانه به علت سیستم بد مدیریت دولتی در صنعت چای و تغییر ذائقه مصرف مردم، بیشتر باغ ها تغییر کاربری داده اند و کارخانه های چای نیز تعطیل شده اند. چای در ایران، صنعتی نوپا، کم تجربه، بروز نشده و دور از تکنولوژی است.

او ادامه می دهد: تقریبا تا سه دهه پیش، ایران چهارمین تولیدنماینده چای در جهان بود ولی حالا یک سوم یا یک چهارم سرانه مصرفی چای، در داخل تولید می شود. آمارها نیز نشان می دهد ایرانی ها سالانه130 هزار تن چای مصرف می نمایند، در حالی که بین 20 تا 30 هزار تن فقط در داخل کشور تولید می شود. این اطلاعات نشان می دهد از یک تولیدنماینده عظیم به یک واردنماینده تبدیل شده ایم.

اصفهانی، عظیمترین ایراد در صنعت چای ایران را سیستم مدیریت ناکارآمد دولتی می داند و می گوید: در جهان تعاونی ها بازار چای را مدیریت می نمایند. قیمت گذاری روی برگ سبز و چای سیاه تولیدشده توسط تعاونی ها با عرضه و تقاضا و کیفیت همخوانی دارد. حراجی هایی که برگزار می شود مشخص نماینده قیمت چای هستند. اما در ایران، دولت برای خرید برگ سبز از باغدار نرخ مصوب می نماید و باغدار مجبور است به همان قیمت، محصول را به کارخانه دار بفروشد. قیمت مصوب در سال 99 حدود 4 هزار تومان برای هر کیلو برگ سبز است. هر 10 کیلو برگ سبز حدود دو کیلو چای سیاه خشک می دهد. باغدار وقتی با این سیستم نرخ گذاری و اولیت بندی روبرو می شود، ترجیح می دهد کمیت را بالا ببرد. بهترین برگ چای که برای تولید باید استفاده شود سه برگ اول بوته است که با آن شرایط، بعضی باغدارها این اصول را رعایت نمی نمایند و برگ و ساقه را هم می چینند تا وزن محصول بالا برود و مبلغ بیشتری بدست آورند. این پله اول برای کاهش کیفیت است و باعث می شود سلیقه مصرف نماینده از چای ایرانی فاصله بگیرد. در واقع، سیاست غلط دولتی، کیفیت چای ایرانی را پایین آورده است.

باور بعضی بر این است که چای ایرانی کیفت ندارد و چای خارجی انتخاب بهتری است، آیا کافه دارها و رستوران داران می توانند در تغییر این سلیقه، تفکر، ذائقه و فرهنگ اثر بگذارند؟ این محقق چای در پاسخ به این سوال انجمن خوراک و نوشیدنی ایران می گوید: کافه دارها، باریستاها و صاحبان رستوران ها خیلی می توانند روی این موضوع اثر مثبت داشته باشند. مثلا، پنج شش سال پیش قهوه در خانه ایرانی صندلی پررنگی نداشت و در فرهنگ مصرف روزمره مردم نبود. اما امروزه هم مصرف قهوه بیشتر شده و هم اطلاعات مردم درباره آن افزایش پیدا نموده، این تاثیر کافه ها و رستوران ها است. پس درباره چای هم می توانند نقش موثری داشته باشند. وقتی چای ایرانیِ باکیفیت در فهرست پیشنهادی کافه ها و رستوران ها باشد نوعی فرهنگ سازی اتفاق می افتد. یکی از دغدغه های ما همواره این بوده که در فرهنگ مصرف مردم تاثیرگذار باشیم. وقتی میزبان کافه و رستوران شرحات مفیدی درباره فرآوری و کیفیت چای بدهد برای مخاطب جذاب می شود و این حساسیت و اهمیت درباره انتخاب چای با کیفیت ایجاد خواهد شد. این کار هم به جذابیت رستوران و کافه اضافه می نماید و هم جنبه سودآوری دارد.

چای ایرانی بهتر است بنوشیم یا چای خارجی؟ اصفهانی پاسخ می دهد: نمی توان همه مردم را مجبور کرد چای ایرانی بنوشند، چون میزان تولید چای ایرانی جوابگوی جمعیت این کشور نیست، بنابراین تنها توصیه ای که می توان داشت این است که روی کیفیت چای، نداشتن رنگ و اسانس و دم آوری آن، حساس باشند. آنچه اهمیت دارد، کیفیت چای است. حتما هنگام خرید چای با گزینه عطری یا ساده، روبرو شده اید. در واقع فروشندگان از همان ابتدا مردم را در برابر گزینه ای قرار می دهند که روی سلامتی اثر منفی دارد، چای نباید حاوی افزودنی های خوراکی و رنگی باشد.

منبع: همگردی

به "تورهای ماجراجویی چای و سوالاتی که در آنها مطرح می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای ماجراجویی چای و سوالاتی که در آنها مطرح می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید