بیماران مبتلا به سرطان، به دوز سوم واکسن کووید، 19 احتیاج دارند

به گزارش بابا آب داد، آنالیز نو پژوهشگران دانشگاه آریزونا نشان می دهد که بیماران مبتلا به سرطان، در صورت تزریق دوز سوم واکسن کووید-19 می توانند به ایمنی قابل قبول در برابر کروناویروس برسند.

بیماران مبتلا به سرطان، به دوز سوم واکسن کووید، 19 احتیاج دارند

به گزارش بابا آب داد و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه آریزونا، همه گیری کووید-19، شرایط استرس زایی برای بیماران مبتلا به سرطان پدید آورده است که تحت شیمی درمانی قرار دارند زیرا شیمی درمانی نه تنها به سرطان، بلکه به سلول های ایمنی مورد احتیاج بدن برای دفاع در برابر عفونت ها حمله می نماید. آنالیز نو پژوهشگران دانشگاه آریزونا(University of Arizona) نشان می دهد که بیماران تحت شیمی درمانی فعال، واکنش ایمنی کمتری نسبت به دو دوز واکسن کووید-19 داشته اند اما دوز سوم واکنش را افزایش داده است.

راچنا شروف(Rachna Shroff)، سرپرست این پژوهش گفت: ما می خواستیم مطمئن شویم که سطح حفاظتی ارائه شده به وسیله واکسن های کووید-19 به بیماران مبتلا به سرطان را درک نموده ایم؛ به ویژه در شرایطی که محدودیت ها در حال کاهش بود و توسعه انواع واگیردار بیشتری شروع شد.

دکتر شروف و گروهش برای پاسخ دادن به این سوال، 53 بیمار در حال شیمی درمانی را مورد آنالیز قرار دادند. آنها واکنش ایمنی این بیماران را نسبت به نخستین و دومین دوز واکسن فایزر مورد آنالیز قرار دادند و آن را با واکنش 50 بزرگسال سالم مقایسه کردند.

بیشتر بیماران مبتلا به سرطان پس از دو دوز واکسن، کمی واکنش ایمنی نسبت به آن نشان دادند؛ این بدان معناست که آنتی بادی های کروناویروس را داشتند.

دیپتا باتاچاریا(Deepta Bhattacharya)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما آنتی بادی ها، سلول های B و سلول های T که سیستم دفاعی بدن را تشکیل می دهند، آنالیز کردیم و دریافتیم که واکسن برای بیشتر افراد تحت شیمی درمانی، حداقل تا حدودی به اسم محافظ عمل می نماید.

در هر حال، واکنش ایمنی این بیماران، بسیار کمتر از واکنش ایمنی بزرگسالان سالم بود و تعداد کمی از بیماران، هیچ واکنشی نسبت به واکسن کووید-19 نداشتند. این به معنای حفاظت کمتر در برابر کروناویروس به ویژه سویه دلتا است.

20 نفر از بیماران برای تزریق دوز سوم بازگشتند و دوز سوم توانست واکنش ایمنی را در بیشتر افراد تقویت کند و واکنش کلی ایمنی بعد از تزریق دوز سوم، به سطح مشابه افرادی رسید که در حال شیمی درمانی نبودند.

نتایج این پژوهش، در مجله Nature Medicine به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بیماران مبتلا به سرطان، به دوز سوم واکسن کووید، 19 احتیاج دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران مبتلا به سرطان، به دوز سوم واکسن کووید، 19 احتیاج دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید