اوپک زودتر از موعد قرارداد، کاهش فراوری را شروع می نماید

به گزارش بابا آب داد، عربستان سعودی و سایر اعضای گروه اوپک قصد دارند فراوری نفت خود را هر چه زودتر پایین بیاورند و منتظر ماه آینده و شروع قرارداد اخیر کاهش فراوری با آمریکا و روسیه نمانند.

اوپک زودتر از موعد قرارداد، کاهش فراوری را شروع می نماید

به گزارش خبرنگار گروه مالی خبرگزاری بابا آب داد به نقل از وال استریت ژورنال، عربستان سعودی و سایر اعضای گروه اوپک قصد دارند فراوری نفت خود را هر چه زودتر پایین بیاورند و منتظر ماه آینده و شروع قرارداد اخیر کاهش فراوری با آمریکا و روسیه نمانند.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که قیمت نفت آمریکا در روز دوشنبه برای اولین بار در تاریخ به محدوده منفی رسید.

عربستان سعودی طبق یک قرارداد چند ملیتی که بیش از یک هفته گذشته بسته شد، توافق کرد فراوری خود را در کوشش برای تقویت قیمت در حال سقوط نفت کاهش دهد. شرکت آرامکوی عربستان گفت از اول ماه مه 8.5 میلیون بشکه در روز به بازار می فرستاد که بسیار پایین تر از 12.3 میلیون بشکه نفتی است که در اوایل آوریل فراوری می کرد.

عربستان سعودی احتمالاً این کاهش فراوری را فوراً شروع خواهد نمود. ولی دریافت چنین تصمیمی بستگی به الزامات قانونی عربستان و قراردادهایی دارد که با خریداران بسته شده است. پیشنهاد کاهش زودتر از موعد فراوری احتمالاً برای کل اعضای سازمان کشورهای صادر نماینده نفت اعمال خواهد شد.

پس از سقوط قیمت نفت به خاطر کاهش تقاضا در اثر شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت بین عربستان و روسیه، عربستان سعودی، روسیه و آمریکا توافق کردند فراوری نفت را تا حد زیادی کاهش دهند. طبق این قرارداد، 23 کشور متعهد شده اند 9.7 میلیون بشکه در روز عرضه دنیای نفت را از اول ماه مه پایین بیاورند.

علیرغم کوشش های بی سابقه برای ثبات قیمت نفت، قراردادهای آینده نفت آمریکا که شاخص تجارت نفت خام است، کل ارزش خود را از دست داد و در روز دوشنبه به محدوده منفی سقوط کرد.

هر بشکه از نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه که در روز آدینه 18.27 دلار قیمت گذاری شده بود، در روز دوشنبه به 37.63 دلار رسید. این بدان معناست که فروشندگان باید به خریداران پولی برای تحویل بشکه هایشان بدهند.

این قیمت پایین نشان می دهد سرمایه گذاران نمی دانند در کوتاه مدت با بشکه های نفت چه نمایند. در دنیایی که به خاطر شیوع ویروس کرونا ساکن مانده، مقدار زیادی نفت وجود دارد و فضای کافی برای ذخیره آنها نیست.

پالایشگاهها، تاسیسات ذخیره سازی، خط لوله ها و حتی نفتکش های روی اقیانوس به سرعت پر شده اند چون میلیاردها نفر در سراسر دنیا برای کند کردن فرایند شیوع ویروس کرونا در خانه نشسته اند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "اوپک زودتر از موعد قرارداد، کاهش فراوری را شروع می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوپک زودتر از موعد قرارداد، کاهش فراوری را شروع می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید