آشنایی با گران ترین خانه دنیا در تهران، اشیاء این خانه قیمت ندارند

به گزارش بابا آب داد، یکی از گران ترین خانه های دنیا در ایران و شهر تهران واقع شده است. خانه ای که نه خیلی عظیم است و نه امکانات خاصی دارد. بلکه به خاطر اشیای باستانی که در معماری خانه به کار رفته، پروفسوری به نام پوپ در دهه 40 در مقاله ای که به آنالیز هنر های ایران پرداخته بود این خانه را ارزشمندترین خانه دنیا نامیده است.

آشنایی با گران ترین خانه دنیا در تهران، اشیاء این خانه قیمت ندارند

این خانه در اختیار یک استاد با ذوق دانشگاه تهران به نام استاد محسن مقدم پسر احتساب الملک، شهردار دوره ناصرالدین شاه بوده است و، چون به حوزه باستان شناسی و آثار تاریخی علاقه زیادی داشته، آثار باستانی که به غارت می رفته و یا فروخته می شده و در آستانه تخریب بوده، را جمع آوری می نموده و در خانه اش از آن ها نگهداری می نموده است و قصد داشته با حفظ آن ها بخشی از میراث فرهنگی در حال تخریب را برای همواره حفظ کند.

استاد مقدم جز اولین باستان شناسان ایرانی بود که به همراه اساتید باستان شناسی در محوطه های تاریخی فعالیت می کرد.

او و همسرش سال ها خانه ای را ساختند که از همه نظر منحصر به فرد بود. چون در جای جای خانه یک اثر باستانی و یک هنر می بینید. از هنر باغ های ایرانی و ژاپنی گرفته تا معماری فرنگی و قاجاری. از کنار هم گذاشتن کاشی ها تا جمع کردن آثار باستانی.

تا وقتی صاحبخانه در قید حیات بود، اگر کسی حلقه بر در می زد، غلام حسن، سرایدار پیر و وفادار خانه، در را به رویش باز می کرد او در این خانه باغبانی و آشپزی می کرد بعد از فوت اهالی خانه او این خانه را به رسم امانت نگه داشت و سپس به دانشگاه تهران سپرد تا از آن به بعد آن ها از خانه و وسایلش نگهداری نمایند. حالا در های این خانه به روی همه مردم باز است خانه ای که باید برای رسیدن به آن از صحن سرایدار گذشت.

آب زلال جاری شده در حوض و جوی ها بازتماشامایندگان را به سمت حیاط می کشاند حیاطی که در روز های بهار گل های زیادی دارد و همه را متعجب می نماید که چنین خانه ای در خیابان شلوغ امام خمینی قرار گرفته است. چون وقتی وارد خانه می شوی دیگر سر و صدای خیابان را نمی شنوی بلکه حیاطی را می بینی که ساکت است و می گردد یک جای دنج در گوشه ای به تماشا نشست. بخشی از این خانه را استاد مقدم با صدف های دریایی تزئین نموده. بخشی دیگر را از کاشی هایی که از گوشه و کنار پیدا نموده چنان نقش داده که در نگاه اول فکر می کنید اینجا باید یک عمارت باشد. اما خانه استاد مقدم از نظر زیبایی کم از یک عمارت ندارد.

این را وقتی به در و دیوار خانه و ویترین اشیا نگاه کنید هم متوجه می شوید. اگر به حوضخانه رفتید کاشی زرین فام را هم که استاد مقدم روی دیوار نصب نموده ببینید. اصلاً به خاطر همین کاشی است که به اینجا گران ترین خانه می گویند. چون اشیای باستانی این خانه مثل همین کاشی آنقدر با ارزش است که قیمت ندارد. مثل هدایایی که استاد از افراد مختلف گرفته است و یا مجموعه پارچه ها و قلمدان ها.

خانه موزه مقدم به تنهایی یک موزه باستان شناسی مهم است موزه ای که هنوز هم خیلی از دانشجویان را برای تحقیق به سمت خود می کشاند.

برای تماشا این خانه به خیابان امام خمینی بروید. بعد از میدان حسن آباد و خیابان شیخ هادی راهنمایان موزه در انتظارتان هستند یادتان باشد در این ایام تا ساعت 16 وقت دارید با پرداخت 5 هزار تومان از آن تماشا کنید.

منبع: گردشبان

به "آشنایی با گران ترین خانه دنیا در تهران، اشیاء این خانه قیمت ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با گران ترین خانه دنیا در تهران، اشیاء این خانه قیمت ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید