آزمایش یک داروی جدید برای کرونا، کارآزمایی بالینی گاز اکسید نیتریک در کووید-19

به گزارش بابا آب داد، پژوهشگران در حال آغاز یک کارآزمایی بالینی بین المللی برای آنالیز سودمندی استنشاق گاز اکسید نیتریک برای درمان بیماران کووید-19 دچار آسیب شدید ریوی هستند.

آزمایش یک داروی جدید برای کرونا، کارآزمایی بالینی گاز اکسید نیتریک در کووید-19

به گزارش بابا آب داد به نقل از هلث دی نیوز در حال حاضر هیچ درمان تاییدشده ای برای بیماری کووید-19 ناشی از ویروس کرونای جدید وجود ندارد. شکل شدید نارسایی ریه ناشی از این بیماری که نشانگان زجر تنفسی حاد (ARDS) نام دارد.

هنگامی که ریه های این بیماران از کار می افتد، هوا به بعضی از بخش های ریه وارد می گردد و بخش های دیگر که از مایع پر شده اند، ظرفیت دریافت هوا را ندارند. اکسید نیتریک گازی است که جریان خون در نواحی از ریه را که هوا را دریافت می نماید، بهبود می بخشد و به این ترتیب در نهایت میزان اکسیژن در جریان خون را بالا می برد.

اکسید نیتریک همچنین بارکاری طرف راست قلب را کاهش می دهند که هنگام نارسایی ریوی تحت فشار زیادی قرار می گیرد.

اکسید نیتریک علاوه بر یاری به درمان نارسایی ریه در بیماران کووید-19، نشان داده شده است که دارای خواص ضد ویروسی بر ضد کروناویروس هم هست. این خاصیت ضد ویروسی در زمان شیوع کروناویروس عامل سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) در سال های 2002 تا 2003 نشان داده شده است.

پزشکان در دانشگاه آلباما در برمینگتون (UAB) آمریکا که سرپرستی این کارآزمایی بالینی را به عهده دارند، هر بیماری را در بخش مراقبت های ویژه که از دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) استفاده می نماید، ممکن است وارد این آنالیز کننند.

پژوهشگران این دانشگاه می گویند این کارآزمایی بدحال ترین بیماران کووید-19 امکان دسترسی به درمانی می دهد که ممکن است جانشان را نجات دهد، چرا که هم خواص ضد ویروسی دارد و هم ممکن است کارکرد ریه ها را بهبود بخشد.

اکسید نیتریک که درون رگ های خونی هم فراوری می گردد، فشار خون را تنظیم می نماید، مانع تشکیل لخته های خون می گردد و سموم بالقوه را خنثی می نماید.

این پژوهشگران قصد دارند اثرات قلبی-عروقی دوز بالای اکسید نیتریک استنشاقی را به هم عنوان بخشی از این کارآزمایی بالینی اولیه آنالیز نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آزمایش یک داروی جدید برای کرونا، کارآزمایی بالینی گاز اکسید نیتریک در کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش یک داروی جدید برای کرونا، کارآزمایی بالینی گاز اکسید نیتریک در کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید