یخ های اقیانوس شمالگان سریع تر از همیشه در حال ذوب شدن است

به گزارش بابا آب داد، مطالعه جدید محققان مرکز ملی تحقیقات قطبی و اقیانوسی(NCPOR) هند نشان داده است که یخ های اقیانوس منجمد شمالی به خصوص در بخش اقلیم زیرشمالگانی با سرعت نگران کننده ای در حال ذوب شدن هستند.

یخ های اقیانوس شمالگان سریع تر از همیشه در حال ذوب شدن است

به گزارش بابا آب داد و به نقل از تک اکسپلوریست، یافته های این مطالعه که درمجله Heliyon منتشر شده است، حاکی از کاهش فزاینده یخ های اقیانوس منجمد شمالی به دلیل تغییرات آب و هوایی است.

بنابر گزارش ها میزان یخ این اقیانوس در ماه سپتامبر سال 2018 به 4.71 میلیون کیلومتر مربع کاهش یافته است و اکنون میزان یخ های آن به کمترین میزان خود طی چهار دهه گذشته رسیده است.

این مطالعه برای اندازه گیری میزان یخ از بین رفته اقیانوس منجمد شمالی و توسط دکتر آویناش کومار(Avinash Kumar) دیگر محققان همانند دکتر جوهی یاداو(Juhi Yadav) و دکتر راحول موهان(Rahul Mohan) انجام شد.

کومار گفت: میزان یخ های فصلی دریا در 19 تا 23 سپتامبر 2018 به پایین ترین حد خود رسیده است. قبل از 19 سپتامبر 2018، میزان یخ دریا با سرعت تقریبی 14 هزار کیلومترمربع در روز کاهش یافته است که این میزان به طور قابل توجهی سریع تر از سال های گذشته است. این مطالعه همچنین نشان داد که سپتامبر سال 2018 سومین سال گرم ثبت شده برای اقیانوس منجمد شمالی بود. کاهش یخ دریا می تواند به تسریع در گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی منجر شود.

دکتر کومار اضافه نمود: از بین رفتن سریع یخ های اقیانوس منجمد شمالی در ماه سپتامبر نشان می دهد که تغییرات قابل توجهی در دمای هوا رخ داده است و نوساناتی بین دمای هوای مناطق مختلف وجود دارد. شمالگان دو برابر سریع تر از سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است. شمالگان به ناحیه پیرامون قطب شمال، گفته می شود. شمالگان بخش هایی از روسیه، آلاسکا، کانادا، گرینلند، لاپلند و سوالبارد و نیز اقیانوس شمالگانی(اقیانوس منجمد شمالی) را در بر می گیرد.

ذوب شدن یخ های دریای منجمد شمالی به عوامل مختلفی از جمله افزایش دمای جهانی مرتبط است. این مطالعه نشان می دهد که به دلیل افزایش دریاهای آزاد در زمستان ها، رشد یخ دریا به تأخیر می افتد و به از بین رفتن نامتناسب یخ های دریا در تابستان منجر می شود.

محققان طی این مطالعه داده هایی مانند میزان یخ و حجم و ضخامت یخ های اقیانوس منجمد شمالی بین سال های 1979تا 2018 را از داده های ماهواره ای وتکنیک های مدل سازی کاربردی بدست آوردند و سپس ارتباط آنها با دمای جوی و دمای سطح و فشار دریا را مورد بررسی قرار دادند. در نتیجه آنها توانستند دریابند که چه میزان یخ های منطقه شمالگان طی چهار دهه گذشته تغییر کرده است. همچنین این موضوع به محققان کمک کرد تا سناریوی احتمالی میزان یخ دریا در سال های آینده را نیز پیش بینی کنند. محققان اکنون قصد دارند به بررسی چگونگی ارتباط ذوب یخ دریا و نفوذ آب های گرم اقیانوس بپردازند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یخ های اقیانوس شمالگان سریع تر از همیشه در حال ذوب شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یخ های اقیانوس شمالگان سریع تر از همیشه در حال ذوب شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید