گزارش، شرایط آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا چگونه است؟

به گزارش بابا آب داد، دولت آمریکا از آمادگی کمی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا برخوردار است و به جای آماده شدن برای مقابله با مسئله ای که ممکن است هر لحظه فاجعه ای در حد جهانی ایجاد کند به کوچک نمایی مسئله روی آورده است.

گزارش، شرایط آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا چگونه است؟

گروه بین الملل بابا آب داد- دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بنا به گفته شمار زیادی از کننده های کنگره از کمترین آمادگی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا برخوردار بوده و به جای آماده شدن برای مقابله با مسئله ای که ممکن است هر لحظه فاجعه ای در حد جهانی ایجاد کند به کوچک نمایی مسئله و توجیه های ضد و نقیض روی آورده است.

کرونا در آمریکا

ترامپ در تازه ترین واکنش دیشب احتمال شیوع ویروس کرونا را فریبکاری تازه دموکرات ها توصیف نموده و گفته که آنها قصد دارند با گفتن این حرف های وحشتناک او را به شکست بکشانند. چند روز قبل تر، ترامپ از 60 نفری که در آمریکا به کرونا ویروس هستند 45 نفری که بر اثر سفر برون مرزی مبتلا شده بودند را فاکتور گرفته و ابتلای تنها 15 نفر را معجزه توصیف نموده بود.

ترامپ شب گذشته همچنین گفت رسانه هایی مانند سی ان ان در تلاشند خطر این ویروس را بزرگنمایی نموده و در مردم ترس ایجاد کنند و گفته بود که دولت عملکردی فوق العاده در این زمینه داشته است. او پنجشنبه شب هم گفت که این ویروس روزی به صورتی معجزه وار از بین خواهد رفت.

کنندگان کنگره، اما با این نظر ترامپ که دولت او عملکرد خوبی داشته موافق نیستند.در جلسه ای غیرعلنی که روز گذشته با حضور مقام های وزارت بهداشت دولت ترامپ در مجلس کنندگان آمریکا برگزار شد شماری از قانونگذاران به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردند.

پولیتیکو نوشته روزا دی لاورو، کننده دموکرات ایالت کانکتیکات در آن جلسه نقدها تندی به سیاست های دولت ترامپ وارد کرد. او رویکرد دولت ترامپ را بی نظم خواند و گفت دولت هنوز فوریت مسئله را درک ننموده است. دی لاورو گفت: احساس می کنم منابع و هزینه های ما کمتر از حد مکفی بوده اند و اینها برخی از سئوالاتی هستند که باید پاسخ داده شوند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس کنندگان آمریکا از جمله دیگر منتقدان سرسخت دولت ترامپ در این ماجرا است. او پاسخ دولت ترامپ به این پدیده را خجالت آور توصیف نموده و او را به بی توجهی به تهدیدات موجود جان مردم آمریکا متهم نموده است.

پلوسی دیروز در یک کنفرانس خبری گفت: جان آدم ها در خطر است. الان وقت اسم گذاشتن روی همدیگر یا سیاست بازی نیست. او چند روز قبل تر هم گفته بود: [پاسخ ترامپ به کرونا] خجالت آور است. او حالا پیشنهادی را مطرح نموده که برای مقابله با این ویروس بسیار ضعیت و کم رمق است. ما برای ایبولا 5 میلیارد دلار هزینه کردیم.

قبل از او میت رامنی، کننده هم حزبی ترامپ (جمهوری خواه) در مجلس سنا هم گفته بود که دولت ترامپ از آمادگی لازم برای مقابله با ویروس کرونا برخوردار نیست. رامنی گفت: اینکه آمادگی ما تا چه اندازه هم از لحاظ تجهیزات ایمنی و هم دستگاه های پزشکی برای مقابله با همه گیری این بیماری ضعیف است مرا مأیوس می کند.

رویکرد دولت ترامپ، فراتر از مسائل داخلی این کشور در سطح جهانی هم با انتقاد روبرو شده. زکی یل ایمانوئل، مشاور ویژه مدیر کل سازمان جهانی بهداشت هم سخنان ترامپ درباره کرونا و واکنش دولت او به این پدیده را غیرمنسجم خوانده است.

کاخ سفیدِ ترامپ از طرف دیگر مشی پنهان کاری درباره احتمال شیوع این ویروس در پیش گرفته و محدودیتهایی را برای ارائه اطلاعات مرتبط با ویروس کرونا در آمریکا وضع نموده و از متخصصان و دانشمندان پزشکی فعال در نهادهای زیرمجموعه دولت فدرال آمریکا خواسته است که بیانیه ها و برنامه های مرتبط با اطلاع رسانی درباره شیوع ویروس کرونا را صرفاً با هماهنگی مایک پنس معاون رئیس جمهور پیش ببرند. جو بایدن، یکی از رقبای انتخاباتی ترامپ، در واکنش به این اقدام گفته کاخ سفید به دنبال ساکت کردن صدای متخصصان و جلوگیری از اطلاع رسانی آنها درباره کرونا است.

مسائل مربوط به کرونا در آمریکا

یکی از دلایلی که احتمال شیوع کرونا در آمریکا را تا به این حد نگران کننده می کند نظام سلامت ناکارآمد این کشور است. طبق آمارها 28 میلیون نفر از مردم آمریکا فاقد خدمات بیمه هستند. این رقم در دوران ریاست جمهوری ترامپ سال به سال بیشتر شده و تا زمانی که سیاست های فعلی او ادامه داشته باشند سیر تصاعدی خواهد داشت.

علاوه بر جمعیتی که هیچ بیمه ای ندارند میلیون ها نفر هم از خدمات کافی بیمه برخوردار نیستند و به همین سبب جز در موارد بسیار ضروری به پزشک مراجعه نمی کنند.

علاوه بر این، گزارش های رسانه های آمریکا حاکی است درصد بالایی از مردم این کشور از عهده پرداخت هزینه های هنگفت درمان خودشان برنمی آیند. چندی پیش پایگاه پولیتیفکت با استناد به نتایج تحقیقات موثق نوشت: موثق ترین داده ها نشان می دهند حدود 10 درصد مردم می گویند تأمین بهای دارو دشواری زیادی به آنها وارد می کند. بین 20 تا 30 درصد می گویند آنها به دلیل هزینه های دارو از مصرف کردن داروهایی که پزشک ها توصیه نموده اند خودداری نموده اند. از هر سه نفر یک نفر گفته اند راهبردهایی برای کاستن از هزینه های دارو و درمان خودشان به کار گرفته اند، مثلا از پزشک خواسته اند داروی ارزان تری برایشان بنویسد.

در چنین دورنمایی، در صورتی که شمار زیادی از افراد به دلیل نداشتن بیمه یا به هر دلیل از مراجعه به مراکز درمانی خودداری کنند و درمان نشوند، این بیماری در سراسر جامعه منتشر خواهد شد. هر چه شمار افرادی که درمان نمی شوند بیشتر باشد، ویروس بیشتر منتشر خواهد شد و تبعات اقتصادی-بهداشتی و اجتماعی بیشتری خواهد داشت.

اما این مسئله تنها بخشی از یک پازل بزرگتر است. چندی پیش نشریه فورچون گزارش داده بود نزدیک به 40 درصد از مردم آمریکا تنها یک قبض عقب افتاده با فقر فاصله دارند. این نشریه نوشته بود این درصد از مردم آمریکا پس اندازی برای اینکه بتوانند قبض های ماهانه عقب مانده مختلف از جمله اجاره بها، رهن و غیره را پرداخت کنند ندارند.

بر همین اساس چندی پیش نشریه تروث آوت نوشت: اگر قرار باشد یکی از مناطق آمریکا به شکلی که شهرهای چین، کره جنوبی، ایتالیا و ایران تعطیل شده اند تعطیل شود، بخش اعظمی از ساکنان آن منطقه به سرعت ورشکست می شوند و بخش زیادی از شرکت های کوچکی که دوامشان به حضور مستمر مشتری ها وابسته است نابود می شود.

آمریکا و کرونا در ایران؛ موج سواری روی یک مسئله انسانی

علی رغم چنین دورنمایی از بحران، سیاستمداران آمریکایی از پیگیری و درشت نمایی اخبار کرونا در یک جا غافل نبوده اند: ایران!

مقام های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علی رغم آنکه خود در داخل کشور به اهمال درباره مقابله با کرونا، کوچک نمایی مشکل و عدم اختصاص منابع کافی متهم هستند به جای اقناع منتقدانشان چندین بار عین همین مسائل را به دولت ایران فرافکنی نموده اند.

به عنوان مثال، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در جلسه ای در مجلس کنندگان آمریکا مدعی شد که ایران از زیرساخت های مناسب برای تأمین سلامت شهروندانش برخوردار نیست و درباره همه جوانب مربوط به این بیماری اطلاع رسانی ننموده است. برایان هوک، کننده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم در اظهاراتی مشابه مدعی شد که ایران نتوانسته به درستی بحران را مدیریت کند.

عملکرد ضد بشری آمریکا در مسئله تحریم ها و فخرورزی همین دو مقام در گذشته به تلاش هایشان برای جلوگیری از مبادلات دارویی و غذایی با طرف های ایرانی شاخصی است که به استناد آن قطعاً می توان نتیجه گیری کرد که نگرانی این مقام های دولت ترامپ نه ابتلای افرادی به کرونا در ایران است و نه جان آنها.

پامپئو، برایان هوک و سایر مقام های دولت ترامپ با صحبت هایی که اندکی قبل تر، هنگام وقوع زمان زمین لرزه کرمانشاه یا سیل در ایران درباره لزوم رعایت تحریم ها توسط کسانی که قصد کمک به ایران را دارند مطرح نموده اند شکی درباره اینکه زیربنای دغدغه های ظاهراً بشردوستانه آنها ضدبشری ترین خواسته ها و تمایلات سیاسی است باقی نمی گذارند.

قبلاً رسانه های آمریکا و مقام های این کشور گفته اند بخش مهمی از سیاست فشار حداکثری را جنگ شناختی و تبلیغاتی، با هدف ایجاد نارضایتی در میان مردم ایران تشکیل می دهد. واشنگتن امیدوار است از طریق این جنگ رسانه ای-تبلیغاتی بتواند با القای ناکارآمدی حکومت ایران باعث ایجاد فضای یأس و نومیدی در جامعه شده و از این طریق میان حکومت و مردم شکاف ایجاد کند.

به نظر می رسد آمریکایی ها برای پیشبرد این سیاست حاضرند حتی روی گسترده ترین معضلات جهانی مانند شیوع کرونا که ممکن است به زودی دامن خود آنها را هم فرا بگیرد موج سواری کنند.

از همین روست که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران چند روز پیش در یک پیام توئیتری گفت که قرار است راهبرد فشار حداکثری علیه ایران با کلیدواژه کرونا تکمیل شود.

فارغ از آنکه دولت آمریکا در جایگاهی نیست که بخواهد درباره مسائل داخلی مربوط به کرونا در ایران اظهارنظر کند، مقام های جمهوری اسلامی ایران -بر خلاف آنچه دولت ترامپ به آن متهم است - در مسئله مربوط به کرونا شفاف عمل نموده و تدابیر لازم را برای جلوگیری از گسترش آن به کار بسته اند.

جمهوری اسلامی ایران بعد از شیوع ویروس کرونا در چین، اقدامات لازم اولیه برای بررسی راهکارهای مقابله با همه گیری آن در دستور کار خود قرار داد و به همین دلیل از تاریخ اول بهمن ماه سال 98 ستاد کنترل کرونا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شد. سفیر ایران در فرانسه گفته به همین دلیل جلسات منظم روزانه در این وزرات تشکیل و آخرین شرایط این اپیدمی بررسی و در ساعت مشخصی برای عموم اطلاع رسانی شده است.

ایران همچنین بعد از مشاهده اولین مورد ابتلا به ویروس در شهر قم، علی رغم آنکه کشور در مرحله انتخابات قرار داشت بدون هیچ ملاحظه ای و به صورت شفاف این مسئله را به اطلاع عموم رساند. تهران همچنین از مدیران و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت دعوت بعمل آورده است تا از امکانات بهداشتی و ظرفیت درمانی کشور بازدید نموده و مشاوره های لازم و تجربیات سایر کشورها را در جهت مبارزه با این ویروس در اختیار ایران قرار دهند.

اینها همه درست عکس رویه هایی است که دولت ترامپ در پیش گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، شرایط آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، شرایط آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید