هرگز در این کار فضولی نکنید

به گزارش بابا آب داد، معامله فضولی یکی از نوع معاملاتی است که در آن فردی بدون اینکه رضایت صاحب مال را بگیرد، اقدام به فروش مال او می کند.

هرگز در این کار فضولی نکنید

معامله فضولی از جمله معاملاتی است که به وسیله فردی غیر از مالک انجام خواهد شد. با پیشرفت روزافزون جامعه و تکنولوژی امروزه میزان طرفدار معاملات بالا رفته و بیشتر افراد به این کار مشغول هستند. در واقع این معامله به این شکل است که مالک یا از آن آگاهی ندارد یا به انجام آن رضایت نداده است. این نوع معامله، معامله فضولی نام دارد که توانسته در مدت کمی توجه مردم بسیاری را به خود جلب کند. در این مطلب از بابا آب داد به موضوع عواقب معاملات فضولی می پردازیم.

معامله فضولی چند حالت دارد؟

معامله فضولی ممکن است 3 حالت داشته باشد: صحیح یا درست، غلط یا نادرست، غیرنافذ.

این نوع معامله به هیچ وجه صحیح نیست؛ زیرا این کار بدون اجازه صاحب مال اجرا شده و او از تمامی ماجرا بی خبر بوده است. پس در حقیقت این کار نادرست یا غلط خواهد بود.

این معامله تنها در 2 صورت باطل خواهد بود:

  • در صورتی که مالک پس از آگاه شدن از معامله، موافق نبودن خود را بیان کند.
  • در حالتی که وکالت وکیل بسته به هر دلیلی باطل شده باشد و پس از این اتفاق اقدام به انجام معامله کرده و آن را انجام دهد.

معامله نافذ نیز به این معناست که در این نوع معامله ایراد و نقصی وجود داشته باشد. در این صورت معامله اجرا شده نه درست و نه باطل خواهد بود، بلکه نافذ است. برای اینکه بتوانید این معامله را به شکل صحیحی درآورید، باید بتوانید مشکل و مسئله به وجود آمده را حل کنید که در این حالت سبب خواهید شد تا معامله غیر نافذ شود.

چه افرادی در این معامله نقش دارند؟

معامله فضولی، از جمله معاملاتی است که یکسری افراد در آن نقش مهمی دارند و باید بتوانند به وظایف خود به درستی عمل کنند. باید بدانید که تکلیف خریدار در این معامله مشخص نخواهد بود و برای مشخص شدن آن باید مالک به فروش ملک خود رضایت دهد. حال زمان آن است که بدانید چه کسانی در انجام این معامله دخالت دارند. در ادامه به بررسی افراد دخیل درون معامله می پردازیم:

فضول

فرد فضول کسی است که قصد دارد مال کسی را بدون اجازه و آگاهی او به فروش برساند. شخص فضول می خواهد بدون اینکه به صاحب مال اطلاع دهد یا حتی رضایت او را بگیرد، مال آن را بفروشد. باید بدانید که انجام این کار به هیچ وجه کار درستی نیست و حتی اگر شما بتوانید بفروشید هم در آینده ای نه چندان دور دردسر و مشکلاتی گریبان گیرتان خواهد شد؛ افراد به این کار، کلاهبرداری می گویند.

مالک

مالک کسی است که مالی دارد و سایر افراد قصد دارند بدون اطلاع و رضایت او، اموالش را به فروش برسانند. در این صورت اگر مالک از معامله خبر نداشته باشد یا رضایتی برای انجام آن ندهد، معامله صحیح نخواهد بود. رضایت مالک برای انجام معامله یک امر ضروری و مهم است.

نکته: مسئله مهمی که در مورد مالک وجود دارد، این است که اگر مالک از فروش مال خود اطلاع داشته و رضایتی برای فروش آن اعلام کرده باشد، معامله صحیح خواهد بود. درغیراین صورت این معامله درست و قانونی نیست و باطل خواهد شد.

اصیل

فرد اصیل کسی است که معامله ای با فرد فضول داشته و در واقع مالی را بدون اطلاع از شخصی دروغی خریده است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب هرگز به همسرتان تهمت رابطه نامشروع نزنید را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "هرگز در این کار فضولی نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز در این کار فضولی نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید