ناقلین خاموش کرونا

به گزارش بابا آب داد، وی، راه اصلی شیوع این بیماری را به وسیله قطرات تنفسی حاصل از سرفه و عطسه اعلام نمود و گفت: بسیاری از افراد علائم خفیف بیماری را تجربه می نمایند.

ناقلین خاموش کرونا

عضو مرکز تحقیقات طب پیشگیری و سلامت جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تحقیقات مبتنی بر شواهد، حاکی از آن است که افراد کم علامت یا فاقد علایم قادر به انتقال بیماری در دوران کمون (نهفتگی) هستند.

دکتر نصیر دهقان دوره کمون این بیماری را بین 3 روز تا 14 روز بیان کرد و گفت: این افراد باید از حضور در مکان های عمومی به شدت خودداری نمایند و در خانه قرنطینه باشند.

وی گفت: توصیه های سازمان بهداشت جهانی و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در زمینه چگونگی محافظت از خود در برابر ویروس کرونا ساده است که شامل، شستن دست ها با آب و صابون به تناوب، مصرف مایعات فراوان و البته رعایت فاصله اجتماعی است که این اقدامات در راستای شکستن زنجیره انتقال است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می نماید که تصور می شد بچه ها از بیماری زایی و انتقال بیماری مبرّا هستند و امکان درگیری آن ها وجود ندارد، اما نتایج تحقیقات اخیر همزمان با ایراد سخنرانی دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، نشان داد آنان هم به طور کلی مصون نیستند و موارد اندکی ابتلا به این ویروس نوپدید در بچه ها مشاهده شده است.

افراد مداوا یافته تا 2 هفته ناقل بیماری کرونا هستند

وی ادامه داد: نتایج یک مطالعه نشان داد که ویروس کرونا می تواند تا دو هفته پس از آنکه علائم بیماری ناپدید شد، همچنان در بدن فرد مبتلا باقی بماند و این مسأله سبب لزوم ادامه قرنطینه خانگی به مدت دو هفته پس از ترخیص و اتمام دوره دارویی، مطابق پروتکل وزارت بهداشت شده است.

عضو مرکز تحقیقات طب پیشگیری و سلامت جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: این افراد با یاری سامانه سیب و مراقبین سلامت، در این مدت مورد پایش قرار می گیرند تا آسیبی به دیگران نرسد.

وی، راه اصلی شیوع این بیماری را به وسیله قطرات تنفسی حاصل از سرفه و عطسه بیان کرد و گفت: بسیاری از افراد علائم خفیف بیماری را تجربه می نمایند.

دهقان گفت: هرچند تب بالا و تنگی نفس از مهم ترین علامت های بالینی در موارد ابتلا محسوب می گردد؛ اما موارد بسیاری از مبتلایان فاقد تب بالا بوده و صرفا از سرفه های گه گاه و پیشرونده شکایت داشتند که این مسأله نیز برای عموم ما از لحاظ رعایت فاصله اجتماعی بسیار مهم جلوه می نماید؛ چرا که این افراد نیز می توانند با جا به جایی های خود افراد بسیاری را مبتلا نمایند.

وی گفت: اخبار علمی (و نه شبه علم و انواع شایعات) در حدود ضروریات مورد جستجو و مطالعه قرار گیرند؛ چرا که وارد نمودن استرس و نگرانی بیشتر از واقعیت می تواند همانند خود این بیماری در میان مدت و بلند مدت آسیب رسان باشد که نیازمند مدیریت هیجان و خودمراقبتی مردم است.

منبع: فرادید

به "ناقلین خاموش کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناقلین خاموش کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید