ماجرای طرح بنزین برای همه چیست؟

به گزارش بابا آب داد، اگرچه یک ماه قبل وزیر اقتصاد از توقف طرح تغییر سهمیه بندی بنزین خبر داده بود اما امروز اعلام نموده که طرح بنزین برای همه روی میز رئیس جمهور است.

ماجرای طرح بنزین برای همه چیست؟

به گزارش تجارت نیوز، از ابتدای سال جاری بارها مساله افزایش قیمت بنزین مطرح شده است. وزیر اقتصاد امروز در سخنانی اعلام نمود که قیمت بنزین سال جاری افزایش نمی یابد.

همزمان با اعلام این خبر او گفته طرح بنزین برای همه بعد از گذشت 5 ماه قرار است در جلسه ای با رئیس جمهور آنالیز گردد. اما آنالیز و اجرای این طرح به معنای افزایش قیمت بنزین نیست.

این خبر در حالی است که خاندوزی پیش از این گفته بود این طرح جزو اولویت های دولت نیست و فعلا از دستور کار ما خارج شده است.

طرح بنزین برای همه چیست؟

طرح بنزین برای همه طرحی است که اسفند ماه سال گذشته به صورت آزمایشی اجرا شد. بر اساس این طرح، سهمیه بنزین همه خودروها حذف می گردد و بنزین به جای خودرو، به کد ملی تعلق می گیرد.

اگرچه جزئیات چندان زیادی درباره این طرح عنوان نشده بود اما وعده ها حاکی از این بود که هر کد ملی بین 15 تا 20 لیتر ماهانه سهمیه بنزین دریافت کند.

در این طرح افرادی که خودرو دارند می توانند این سهمیه را مصرف نمایند و افراد فاقد خودرو می توانند سهمیه بنزین خود را بفروشند.

اما هیچ جزئیاتی درباره سازوکار فروش بنزین مطرح نشده بود. تنها نکته مطرح شده این بود که اگر فردی مازاد این اندازه بخواهد بنزین مصرف کند، باید آن را با قیمت آزاد بخرد.

قیمت بنزین سهمیه ای همان قیمت 1500 تومان اعلام شده بود اما هیچ کدام از دولتمردان هیچ صحبتی درباره قیمت بنزین آزاد اعلام نکرده بودند. اگرچه بعضی از شایعات بحث بنزین 18 تا 20 هزار تومانی را پس کشیده بودند. اما این رقم از سوی دولت تایید نشد.

طرح بنزین برای همه ابتدا در کیش و سپس در قشم اجرا شد و قرار بود بعد از اجرا در این دو جزیره، ایرادات طرح آنالیز و برطرف گردد و این طرح در کل کشور اجرا گردد.

پنج ماه از اجرای این طرح در کیش گذشته اما هنوز تصمیم گیری مشخصی درباره این طرح نشده است. حالا گفته شده که این طرح برای آنالیز به پاستور رسیده و قرار است در جلسه ای با حضور رئیس دولت آنالیز گردد. باید دید آیا دولت رئیسی فرایند کنونی تخصیص بنزین را اصلاح می نماید یا نه؟

منبع: فرارو

به "ماجرای طرح بنزین برای همه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای طرح بنزین برای همه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید