لحظه وحشتناک برخورد دو سیاه چاله ، عکس

به گزارش بابا آب داد، گجت نیوز نوشت: تصویر شکار شده از طریق تلکسوپ فضایی پرتو ایکس چاندرا، دو سیاه چاله در آستانه برخورد به یکدیگر را نشان می دهد؛ یک تصادف کیهانی که سرنوشت دو کهکشان را تغییر می دهد.

لحظه وحشتناک برخورد دو سیاه چاله ، عکس

ناسا با استفاده از رصدخانه پرتو ایکس چاندرا، رد دو جفت سیاه چاله موجود در کهکشان های کوتوله را گرفت که در حال برخورد به یکدیگر هستند.

یکی از این دو جفت سیاه چاله، ظاهرا در مراحل پایانی برخورد قرار گرفته است؛ فرایند ای که ادغام نامیده می گردد و در نهایت، یک سیاه چاله بزرگ و کهکشانی بزرگ تر را پدید می آورد. موقعیت آن، درون خوشه کهکشانی Abell 133، در فاصله 760 میلیون سال نوری از زمین است. دانشمندان به افتخار یک پرنده در معرض انقراض، این جفت را Mirabilis (منگوله دُم) نام نهاده اند.

دیگری، در خوشه کهکشانی Abell 1758S، فاصله 3.2 میلیارد سال نوری از زمین قرار گرفته است و به نظر می رسد مراحل ابتدایی ادغام را طی می نماید. البته از همین حالا، پلی از ستاره ها و مواد کیهانی، دو کهکشان حامل آن ها را به هم متصل نموده اند.

این نخستین باری نیست که سیاه چاله های در حال ادغام با یکدیگر کشف می شوند؛ ولی مشاهده چنین رفتاری از آن ها در مرکز کهکشان های کوتوله، تازگی دارد. به گفته مارکو میکیچ از دانشگاه آلاباما:

اخترشناسان به دفعات سیاه چاله های در حال برخورد به یکدیگر را درون کهکشان های بزرگ و نزدیک به هم، شناسایی نموده اند؛ ولی جستجوی آن ها در کهکشان های کوتوله، سخت تر و تا به امروز بی نتیجه بوده است.

موضوع این است که شاید چنین تصادف هایی در کهکشان های کوتوله، آن قدرها هم نادر نباشد؛ ولی این کهکشان ها نور کم تری دارند و مطالعه روی آن ها، کار ساده ای نیست. پس این یافته تازه، جلوه گر پیشرفت فناوری و تکنیک های کیهان شناسی است.

برای این مهم، دانشمندان قدرت تلسکوپ فضایی Chandra را برای کشف مواد پرحرارت در اطراف سیاه چاله ها به کار گرفتند؛ موادی که حجم زیادی پرتو ایکس فراوری می نمایند. آن ها در پی جفت سیاه چاله ها درون کهکشان های کوتوله در حال برخورد به هم می گشتند و پایان، به مراد خود رسیدند.

بیشتر بخوانید: برخورد سیاه چاله ها با یکدیگر، یکی از بزرگترین سوالات بشر را پاسخ خواهد داد

کهکشان های کوتوله از این جهت مورد توجه اخترفیزیکدان ها و کیهان شناسان هستند که می توانند پنجره ای رو به دوران جوانی راه شیری باشند.

آن طور که برنا ولس، از دانشگاه آلاباما شرح می دهد: می توان گفت کهکشان های کوتوله، جد کهکشانی ما هستند که طی میلیاردها سال در اثر ادغام، کهکشان های بزرگ تری نظیر راه شیری را پدید آوردند.

خوشبختانه، کهکشان ما فعلا خیال ادغام ندارد؛ ولی اگر 4 میلیارد سال دیگر گذرتان به این حوالی افتاد، مراقب برخورد به کهکشان آندرومدا باشید!

5858

منبع: خبرآنلاین

به "لحظه وحشتناک برخورد دو سیاه چاله ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لحظه وحشتناک برخورد دو سیاه چاله ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید