قاضی پور: حذف 4 صفر از پول ملی فقط یک نمایش است، بازی با صفر ها ارزش را به پول ملی برنمی گرداند

به گزارش بابا آب داد، نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه بازی با صفر ها ارزش را به پول ملی برنمی گرداند، گفت: اگر بنا بود با جابجایی صفر ها ارزش پول ملی برگردد، همه دانشگاه های مالی دنیا را تعطیل و بازی با صفر ها را به جریان می انداختند.

قاضی پور: حذف 4 صفر از پول ملی فقط یک نمایش است، بازی با صفر ها ارزش را به پول ملی برنمی گرداند

به گزارش گروه سیاسی بابا آب داد، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در نشست علنی امروز دوشنبه (15 اردیبهشت 99)، در جریان آنالیز گزارش کمیسیون اقتصادی درباره لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف 4 صفر)، گفت: دولت امروز در مورد ارزش پولی ملی لایحه آورده که قصدآن تقویت ارزش پولی ملی است، اما نه حقیقتاً و عمیقاً بلکه اسماً و عنواناً.

*حذف 4 صفر از پول ملی یک نمایش برای حفظ ارزش پولی ملی است

وی با بیان اینکه لایحه قانون پولی و اقتصادی کشور یک نمایش برای حفظ ارزش پولی ملی است، گفت: در عمل هیچ اتفاق جدیدی نمی افتد و سیر کاهش ارزش پول ملی اجرا شده است و ثروتمندان با حرص و ولع بیشتری اموال کارگران، کشاورزان و طبقات ضعیف جامعه را به غارت می برند.

*حذف صفر ها پاس گل دولت به ثروتمندان است

قاضی پور گفت: ثروتمندان از این فرصت طلایی که دولت به شکل پاس گل به آن ها می دهد، همه چیز را به مالکیت درمی آورند و ایران را مفت صاحب می شوند. آیا دولت می تواند قول بدهد در طول سه سال آینده تورم را در حد 15 تا 20 درصد نگه دارد؟ این را نه دولت قبلی که اولین بار این موضوع را عنوان نمود هم نتوانست نگه دارد و در سال آخر دولتش با تورم 40 درصد کارش را سرانجام داد؛ بنابراین دولت آقای روحانی هم که تعهد تورم یک رقمی داده بود نیز نمی تواند تضمین کند.

* بازی با اعداد نمی تواند مشکل تورم را حل کرد

وی با اشاره به گزارش تورم از سوی بانک مرکزی مبنی بر 41.3 درصد گفت: آزموده را آزمودن خطاست. کاهش صفر ها از پول ملی، نه ثروت ملی را اضافه می نماید و نه کمکی به تورم خواهد نمود. با بازی با اعداد نمی توان مشکل تورم را حل کرد.

وی گفت: به جای این نمایش مضحک، دست به اقدام عملی برای ارزش پول ملی کنید. اگر بنا بود با جابجایی صفر ها ارزش پول ملی برگردد، همه دانشگاه های اقتصادی دنیا را تعطیل و بازی با صفر ها را به جریان می انداختند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه من نه اقتصاددان هستم و نه مدعی این علم، توضیح داد: استدلال هایی که در ماده واحده توسط اقتصاددانان دولت در تبصره های نپج گانه مطرح شده، هریک کار را بدتر از پیش می نماید.

قاضی پور اضافه نمود: به جای واحد ریال واحد تومان را پارسه و به جای آن می گذارند. مطالعات اثبات می نماید که صرف ماده چقدر نامربوط است. در تبصره یک از برابری پول خارجی با تومان یاد شده است، آیا تغییر یک ریال به پارسه و 10 هزار ریال به تومان چه تناسبی دارد؟

وی در انتها از نمایندگان مجلس درخواست کرد که اجازه ندهند که یک برنامه تاریخی برای مجلس دهم بماند و با قاطعیت به کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور رأی منفی بدهند تا مجلس آینده با کارشناسی زیاد این مسئله را آنالیز کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "قاضی پور: حذف 4 صفر از پول ملی فقط یک نمایش است، بازی با صفر ها ارزش را به پول ملی برنمی گرداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاضی پور: حذف 4 صفر از پول ملی فقط یک نمایش است، بازی با صفر ها ارزش را به پول ملی برنمی گرداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید