عکس ، اتفاقی بی سابقه در فضا؛ تصویر برخورد دو سیاهچاله با یکدیگر!

به گزارش بابا آب داد، امواج که در اثر برخورد سیاهچاله ها ایجاد می گردد، چیزهای زیادی در خصوص این اجرام مرموز به ما آموخته است.

عکس ، اتفاقی بی سابقه در فضا؛ تصویر برخورد دو سیاهچاله با یکدیگر!

به گزارش خبرگزاری بابا آب داد، این امواج گرانشی اطلاعات مربوط به سیاهچاله ها را رمزگذاری می نمایند؛ جرم آنها، شکل مارپیچ درونی آنها به سمت یکدیگر، چرخش آنها و جهت گیری آنها.

بیشتر بخوانید:

عکس | مردی که اتفاقی سنگی با ارزش تر از طلا را به خانه آورد!

عکس | بدشانس ترین دایناسور جهان طعمه این تمساح شد!

از این رو، دانشمندان دریافتند که بیشتر برخوردهایی که ما دیده ایم بین سیاهچاله های سیستم های دوتایی بوده است. این دو سیاهچاله به صورت دوتایی از ستارگان پرجرم آغاز شدند که با هم به سیاهچاله تبدیل شدند، سپس به صورت مارپیچی وارد شدند و با هم ادغام شدند.

با این حال، از حدود 90 ادغام شناسایی شده تا به امروز، یکی از آنها بسیار عجیب و غریب است. GW19052 که در ماه مه 2019 شناسایی شد، امواج فضا-زمان را بی مانند منتشر کرد.

Rossella Gamba اخترفیزیکدان از دانشگاه ینا در آلمان می گوید: مورفولوژی و ساختار انفجار مانند آن بسیار متفاوت از مشاهدات قبلی است.

او می افزاید: GW190521 در ابتدا به عنوان ادغام دو سیاهچاله سنگین که به سرعت در حال چرخش بودند که در امتداد مدارهای تقریباً دایره ای به یکدیگر نزدیک می شوند، تجزیه و تحلیل شد، اما ویژگی های خاص آن ما را بر آن داشت تا تفسیرهای ممکن دیگری را ارائه دهیم.

به ویژه، شرح سیگنال موج گرانشی چالش برانگیز بود.

امواج گرانشی از ادغام واقعی دو سیاهچاله ایجاد می شوند، مانند امواجی که از سنگی که به درون یک برکه افتاده است. اما آنها بعلاوه به وسیله الهام دوتایی ایجاد می شوند، و برهمکنش گرانشی شدید امواج ضعیف تری را با نزدیک تر شدن دو سیاه چاله به بیرون می فرستد.

الساندرو ناگار ستاره شناس از این رویداد شرح می دهد: شکل و کوتاهی سیگنال مرتبط با این رویداد - کمتر از یک دهم ثانیه - ما را به فرضیه ادغام آنی بین دو سیاهچاله سوق می دهد که در غیاب فاز مارپیچی اتفاق افتاده است.

بیش از یک راه برای سرانجام دادن به یک جفت سیاهچاله در تعامل گرانشی وجود دارد؛ اولین مورد این است که این دو برای مدت طولانی با هم بودند، شاید حتی از شکل گیری ستاره های کوچک از همان تکه ابر مولکولی در فضا.

مورد دیگر زمانی است که دو جسم در حال حرکت در فضا به مقدار کافی از یکدیگر عبور می نمایند تا از نظر گرانشی در برخوردی دینامیکی گیر نمایند.

این همان چیزی است که گامبا و همکارانش فکر می کردند ممکن است با GW190521 اتفاق بیفتد، بنابراین آنها شبیه سازی هایی را برای آزمایش فرضیه خود طراحی کردند. آنها جفت سیاهچاله را با هم شکستند و پارامترهایی مانند مسیر، اسپین و جرم را تغییر دادند تا سیگنال موج گرانشی عجیبی را که در سال 2019 شناسایی شده بود، بازتولید نمایند.

نتایج آن ها نشان می دهد که این دو سیاه چاله به صورت دوتایی آغاز نشده اند، بلکه در شبکه گرانشی یکدیگر گیر نموده اند، پیش از اینکه با هم برخورد نمایند و سیاهچاله ای بزرگ تر را تشکیل دهند، دو بار بر روی یک حلقه وحشی و غیرعادی از کنار یکدیگر غلت می زنند. و هیچ یک از سیاهچاله ها در این سناریو نمی چرخیدند.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "عکس ، اتفاقی بی سابقه در فضا؛ تصویر برخورد دو سیاهچاله با یکدیگر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، اتفاقی بی سابقه در فضا؛ تصویر برخورد دو سیاهچاله با یکدیگر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید