طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه

به گزارش بابا آب داد، روزی روزگاری رویای ساختن یک رستوران از مزرعه تا میز را داشتم. مادرم همواره پنیر و ماست را خودش درست می کرد و همین بود که من هم عاشق درست کردن محصولات طبیعی شدم. اولین چیزی که در خانه فراوری کردم، پنیر خانگی با سرکه بود. کار ساده تر از چیزی بود که تصورش را می کردم و پیشنهاد می کنم شما هم امتحانش کنید. نه زمان بر است و نه سخت؛ کافی است شیر، سرکه و نمک را در خانه داشته باشید و دست بکار شوید.

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه

مواد لازم برای تهیه پنیر خانگی با سرکه

  • شیر یک لیتر
  • سرکه سه قاشق غذاخوری
  • نمک به مقدار دلخواه

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه

مرحله اول

برای تهیه پنیر با سرکه، ابتدا ضروری است شیر را خوب بجوشانید. بعد از به جوش آمدن شیر، حرارت گاز را کم کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه شیر قل بزند.

مرحله دوم

بعد از جوشیدن شیر، نمک و سرکه را رفته رفته به آن اضافه کنید و مخلوط شیر و سرکه را همزمان هم بزنید تا شیر ببرد. دقت کنید وقتی شیر برید نباید آن را زیاد هم بزنید.

مرحله سوم

بعد از آن مخلوط شیر را که خوب بریده بریده شده و آب آن به رنگ سبز متمایل شد، قابلمه را از روی اجاق بردارید و اجازه دهید سرد شود.

مرحله چهارم

وقتی به مقدار کافی مخلوط شیر و سرکه بریده شد، آن را در یک توری بریزید تا آب آن گرفته شود. سپس آن را در یک پارچه مناسب بریزید و آویزان کنید تا آب اضافه هم از آن جدا شود. پارچه یا کیسه پارچه ای را در این مرحله روی سطحی گذاشته و جسم سنگینی رویش بگذارید تا آب آن کامل خارج شود. بعد از گذشت چند ساعت، پنیر آماده خواهد شد. امیدواریم بتوانید با استفاده از این طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه خوشمزه ای تهیه کنید.

داستان تهیه پنیر؛ روایتی نامشخص

داستان تهیه پنیر داستانی است پر از شک و تردید. برای تهیه پنیر روش های مختلفی استفاده می شود و به طور کلی می توان گفت پنیر حاصل گرفتن آب شیر و فشردن مواد جامدش است.

فرایند گرفتن آب شیر به دو روش انجام می شود. یکی از روش ها که به بریدن شیر و دلمه شدن آن منجر می شود، با یاری مواد ترش مانند جوهر سرکه، آبلیمو، سرکه یا جوهر لیمو و همینطور مایه پنیر شیمیایی یا قرص و گرد پنیر است. اما روش دوم همان روش دلمه کردن با مایه پنیر طبیعی است که این مایه از آنزیم حاصل از معده چهارم گوساله نوزاد به دست آمده است. این روش به دوران باستان در خاورمیانه برمی شود.

تفاوت این دو روش این است که در روش براندن شیر بعد از آن که آب از مواد جامد جدا می شود در این مواد تغییر مهمی روی نمی دهد و در واقع این روش همان شیر آب رفته است که ثابت مانده و آنچه در واقع ما در ایران به نام پنیر سفید می شناسیم حاصل همین فرایند است. در روش دوم اما آنزیم باعث دلمه شدن شیر می شود و بعد از آن هم تغییراتی از نوع تخمیر و تجزیه در مدت زمانی که گاهی چندین ماه است در مواد روی می دهد.

تهیه پنیر تازه خانگی با سرکه به روایت کتاب مستطاب آشپزی

طرز تهیه پنیر سفید خانگی با سرکه را در کتاب مستطاب آشپزی نجف دریابندری هم آمده است. در این کتاب از پنیری که با سرکه درست می شود با عنوان پنیر تازه خانگی نام برده شده و تهیه آن را به داشتن چهار لیتر شیر با سه تا چهار قاشق سرکه و اندکی نمک که همگی در دیگچه ریخته می شوند و روی آتش ملایم هم زده می شوند، تا بجوشند و ببرند دانسته است و در ادامه گفته شده است که بعد از بریده بریده شدن مخلوط باید آن را در کیسه متقال ریخته و چهار تا پنج ساعت آویزان نموده تا آبش برود. درست مثل آنچه در ابتدای مطلب گفته شد، برای سفت شدن پنیر، باید یک وزنه 2-3 کیلویی روی کیسه بگذارید.

منبع: کتاب کاله

به "طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید