شورای امنیت قطعنامه توقف درگیری ها در شرایط کرونا را تصویب کرد

به گزارش بابا آب داد، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای را به تصویب رساند که خواهان توقف درگیری ها در بحبوحه شیوع بیماری کرونا است.

شورای امنیت قطعنامه توقف درگیری ها در شرایط کرونا را تصویب کرد

به گزارش گروه بین الملل بابا آب داد، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به اتفاق آرا قطعنامه ای را که خواهان توقف درگیری ها در شرایط همه گیری ویروس کرونا است به تصویب رساند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد شورای امنیت بعد از سه ماه مذاکره این قطعنامه را که خواهان توقف درگیری ها به منظور تسهیل مبارزه با کووید-19 (بیماری کروناویروس 2019) است به تصویب رساند.

خبرگزاری آناتولی گزارش داده این قطعنامه خواهان توقف 90 روزه درگیری ها برای مبارزه با بیماری همه گیر کرونا است.

روسیه ماه پیش از آمریکا بابت کارشکنی در تصویب این قطعنامه انتقاد نموده بود. واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد 26 خردادماه گفت مناقشه های موجود میان چین و ایالات متحده آمریکا باعث شده اعضای شورای امنیت نتوانند این قطعنامه را به تصویب برسانند.

دیپلمات روسیه در مصاحبه ای با کانال 1 تلویزیون روسیه گفت: حملات لفظی آمریکا به چین در مورد شیوع کرونا احتمالاً از ادعاهایی که ظرف دو سال گذشته علیه ما مطرح شده هم بیشتر بوده اند.

وی در ادامه گفت: گروگان نهایی در این مناقشات، قطعنامه شورای امنیت برای مبارزه با کرونا است که الان دو ماه است نتوانسته ایم بر سر آن به توافق برسیم.

نبنزیا اظهار داشت: اگر بخواهم دقیق تر صحبت کنم، سه هفته پیش بر سر آن توافق کردیم و آماده بودیم آن را به تصویب برسانیم ولی آمریکا درست در لحظات پایانی اظهار داشت نمی خواهد اشاره ای یا نشانه ای به سازمان جهانی بهداشت در این قطعنامه گردد، در حالی که خبری از چنین چیزی در قطعنامه نبود.

ایالات متحده روز 20 اردیبهشت ماه از رأی گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره قطعنامه ای با موضوع همه گیری ویروس کرونای جدید جلوگیری کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات ها گزارش داد آمریکا احتمالاً به دلیل اشاره ضمنی به سازمان جهانی بهداشت در متن این قطعنامه از رأی گیری بر سر آن جلوگیری نموده است.

طبق این گزارش متن این قطعنامه که از ماه مارس بر سر آن مذاکره شده خواهان توقف درگیری ها در مناطق درگیری شده تا دولت ها بتوانند به مقابله با این بیماری رسیدگی نمایند.

به گفته دیپلمات ها آمریکا در روندی که به رأی گیری بر سر این قطعنامه منجر می شده کارشکنی نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "شورای امنیت قطعنامه توقف درگیری ها در شرایط کرونا را تصویب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت قطعنامه توقف درگیری ها در شرایط کرونا را تصویب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید