سه نون دانش بنیانی

به گزارش بابا آب داد، کمیل خجسته نوشت: مهمترین سرمایۀ دانش بنیانی از اسمش هم پیداست. دانش است. دانش قابل تحریم نیست. محدود شونده نیست. تکثیرشونده است.

سه نون دانش بنیانی

به گزارش بابا آب داد کمیل خجسته در یادداشتی تحت عنوان سه نون دانش بنیانی نوشت: مهمترین سرمایۀ دانش بنیانی از اسمش هم پیداست. دانش است. دانش قابل تحریم نیست. محدود شونده نیست. تکثیرشونده است. اگر دانش از دانشگاه و آزمایشگاه خارج گردد و تبدیل به محصول تجاری گردد و تعداد این محصولات زیاد باشد به طوریکه اقتصاد کشور بر آن سوار گردد؛ دیگر آن اقتصاد تحریم نمی گردد، محدودیت ندارد و می تواند در پهنای جغرافیای ملی و حتی بزرگتر گسترده گردد.

سه نون مهم، سازنده و حافظ اقتصاد دانش بنیان است که سیاستگذار باید این سه را تامین کند:

1. نیروی انسانی دارای دانش و مهارت: پدیدۀ #مهاجرت علیه اقتصاد دانش بنیان است. دانش به نیروی انسانی متصل است. به همین دلیل دولت های غریبه کوشش می نمایند با انواع ترفندها و امتیازها مغزها و بازوها را منهای قلب ها به سمت خود بکشانند. نتیجه ویزای-استارتاپی ویزای-طلایی و... در خارج از کشور، افراد و سازمان هایی در داخل کشور که مهاجرفرستی گسترده را در دستور کار خود قرار داده اند حمله به این اقتصاد دانش بنیان است. افراد جهت زندگیشان را خودشان انتخاب می نمایند اما در مقابل این مکنده های قدرتمندِ مهاجرفرستی، دولت موظف است بدل این طرح ها را جایگزین کند.

2. نوآوری: در دنیای تازه فناورانه، همگرایی بین فناوری ها و دانش های متعدد از قبیل فناوری ارتباطاتی، نانو، زیست فناوری، علوم شناختی، علوم انسانی شکل تازهی از محصولات را می سازد. باید به این نگاه و رویکرد اهمیت داده بگردد تا محصولات نوین دانش پایه خلق شوند.

3. نفع ملی: زندگی در حباب استارت اپی را بعضی تجربه نموده اند و از مصائب آن مطلع هستند. تجربیات خوب اما کم اثر به طوریکه معروفست از هر ده استارت اپ، نه تای آن شکست می خورد. شکست های پیشین و تجربیات پیروز قبلی در این حوزه نشان می دهد ریل تازهی در حوزۀ دانش بنیانی باید ایجاد گردد. به همین منظور اولا شاید الگوی استارت اپ استودیویی و حل مسئله و

ثانیا محورشدن یک مجموعه بزرگ و توانمند که بر اقتصاد ملی موثر است یک الگوی خوب برای شکل دهی اکوسیستمی دانش بنیانی باشد.

ایران پنچ پیشران قدرتمند دارد: معدن، شیلات، کشاورزی، صنعت و خدمات اجتماعی که حول این پنج پیشران شرکت ها و هولدینگ های بزرگ و پیروزی هم وجود دارند.

درواقع استارت اپ ها و دانش بنیان ها ذیل یک سرشبکۀ قدرتمند که خودش تجاری است و به مردم متصل است می توانند سریع و ناظر به مسائل زندگی مردم و نظام-اقتصادی رشد می نمایند و زودتر به مخاطب انبوه می رسند و با هم افزایی ایجاد شده بر اقتصاد ملی اثر می گذارند.

نگاه به بشکه های نفتی جای خود را به پاسخگویی به مردم می دهد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "سه نون دانش بنیانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه نون دانش بنیانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید