زیباترین کتابخانه های دنیا

به گزارش بابا آب داد، کتابخانه ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و به عنوان تکیه گاه جامعه و محل اشتراک اطلاعات و منابع شناخته می گردد. جدای از این موارد، بعضی از کتابخانه ها دارای طراحی های منحصربه فرد و زیبایی هستند که بیننده را به حیرت وا می دارند. در ادامه به معرفی زیباترین کتابخانه های دنیا می پردازیم. همراه با ما باشید.

زیباترین کتابخانه های دنیا

1. کتابخانه کلیسای سنت مانگ

Library of St. Mangs Abbey

کتابخانه کلیسای سنت مانگ (St. Mangs Abbey) در فوسن آلمان واقع شده است. در حال حاضر از محتویات ابتدایی این کتابخانه تعداد اندکی به جای مانده اند اما معماری داخلی آن به مقدار کافی مجذوب کننده و زیبا است. کتاب ها همچنان در قفسه هایی بر روی دیوارهای اتاقی بیضی شکل با نقاشی های دیواری خیره کننده قرار گرفته اند و چشم انداز ای زیبا را تشکیل داده اند. قدمت کلیسای سنت مانگ به قرن نهم میلادی باز می گردد و در ابتدا یک صومعه بوده است. این مکان در ابتدای قرن هجدهم میلادی به کلیسایی به سبک باروک تغییر پیدا کرد.

2. کتابخانه تیانجین بینهای

Tianjin Binhai Library

کتابخانه تیانجین بینهای (Tianjin Binhai Library) یکی از جوان ترین و مدرن ترین کتابخانه های مشهور دنیای محسوب می گردد. این کتابخانه در سال 2017 میلادی در مرکز فرهنگی بخش بینهای تیانجین چین افتتاح شد. برجسته ترین ویژگی آن نیز سالن بزرگ کروی شکلی در مرکز آن است که با ردیف هایی از قفسه های کتاب احاطه شده و در آن قفسه ها حدود 1.2 میلیون جلد کتاب جای گرفته اند.

3. کتابخانه معبد هائینسا

Haeinsa Temple

معبد هائینسا (Haeinsa Temple) در کوه گایا در هائینسای کره جنوبی واقع شده است و در کتابخانه آن نیز مجموعه کاملی از متون بودایی موجود است و به همین علت نیز به عنوان میراثی دنیای در یونسکو به ثبت رسیده است. این متون در قرن سیزدهم میلادی بر روی هشتاد هزار تکه چوپ حکاکی شدند و در بین 6568 جلد آن هیچ گونه اشتباهی دیده نمی گردد. این معبد در قرن پانزدهم میلادی مخصوص نگهداری این متون ساخته شده بود.

4. کتابخانه مالاتستا

Malatesta Library

کتابخانه مالاتستا (Malatesta Library) با طراحی هندسی خود که در اوایل دوره رنسانس ایتالیا رایج بوده، محیطی غیرمعمول دارد. در داخل کتابخانه، 58 میز نیمکت مانند وجود دارند که در میان آن ها می توان کتاب ها زیادی را مشاهده کرد. در این کتابخانه در کشور ایتالیا بیش از 400 هزار اقلام وجود دارد که شامل 287 نسخه کتب قدیمی و 3200 کتاب از قرن شانزدهم میلادی است. کتابخانه شخصی پاپ پیوس هفتم نیز درون این کتابخانه نگهداری می شوند. ساختمان کتابخانه در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده و یکی از قدیمی ترین کتابخانه های دست نخورده دنیا به شمار می رود.

5. کتابخانه استراهوف

Strahov Library

تالار الهیات در کتابخانه استراهوف (Strahov Library) شهر پراگ در سال 1679 میلادی تاسیس شد و نمونه بارزی از شکوه و عظمت خاص طراحی باروک به شمار می رود. علاوه بر 18 هزار کتابی که در این تالار نگهداری می شوند، جزییات معماری نفیس این کتابخانه و بعلاوه حکاکی ها و کنده کاری های چوبی روی قفسه کتاب ها و نقاشی دیواری در سقف آن که در قرن هجدهم میلادی اجرا شده، از دیگر ویژگی ها برجسته این کتابخانه محسوب می شوند.

6. کتابخانه کاخ ملی مافرا

Mafra National Palace Library

کتابخانه کاخ ملی مافرا (Mafra National Palace Library) در کشور پرتغال، کتابخانه ای به سبک قدیمی و شاهکاری در سبک معماری باروک به شمار می رود که در قرن هجدهم میلادی به وسیله شاه ژائوی پنجم ساخته شده بود. این فضای تماشایی و خارق العاده مجموعه ای از بیش از 35 هزار کتاب را از قرن چهاردم تا نوزدهم میلادی را در خود جای داده است. جدا از کتاب های نفیس و ظاهری تماشایی، این کتابخانه دارای ویژگی برجسته دیگری است و آن، وجود کلونی ای از خفاش ها در کتابخانه است که آفت کشی طبیعی علیه حشرات به شمار می فرایند.

7. کتابخانه جوانینا

Joanina Library

کتابخانه جوانینا (Joanina Library) یکی دیگر از کتابخانه های زیبا و تماشایی پرتغال به شمار می رود که در آنجا نیز از خفاش ها به عنوان آفت کشی طبیعی استفاده می گردد. این کتابخانه به سبک باروک قرن هجدهم ساخته شده و در دانشگاه کویمبرا در پرتغال واقع شده است. در اینجا طاق ها به زیبایی تزیین شده اند و سقف های آن نیز دارای نقاشی هایی بسیار زیبا و خیره کننده است. قفسه کتاب ها نیز از چوب های طلاکاری شده یا رنگ آمیزی شده ساخته شده اند. در داخل کتابخانه بیش از 250 هزار کتاب نگه داری می گردد که عمدتا مربوط به پزشکی، جغرافی، تاریخ و … است. برای حدود 200 سال است که از خفاش های برای کنترل حشرات و آفات در این کتابخانه استفاده می گردد.

8. کتابخانه کالج ترینیتی

Trinity College Library

کتابخانه کالج ترینیتی (Trinity College Library) در سال 1732 میلادی کامل شد و در شهر دوبلین ایرلند افتتاح گشت. البته همانطور که کتاب های کتابخانه بیشتر می شدند، لازم بود تا فضای آن نیز افزایش پیدا کند. در سال 1860 میلادی، سقف بالاتر برده شد تا قفسه های بیشتری ساخته شوند. هزاران کتاب نادر و نسخه های اولیه در این کتابخانه نگهداری می شوند که هر علاقه مندی را به خود جذب می کند.

9. کتابخانه صومعه سنت گال

Abbey Library of Saint Gall

کتابخانه صومعه سنت گال (Abbey Library of Saint Gall) به عنوان یکی از مهم ترین کتابخانه های درون صومعه ها در دنیا شناخته می گردد و به عنوان میراث یونسکو نیز به ثبت دنیای رسیده است. این کتابخانه در شهر سنت گالن سوئیس واقع شده است و از لحاظ معماری نیز خارق العاده است. سقف کتابخانه دارای نقاشی های مختلف است که در قالب هایی زینتی و منحنی قرار گرفته اند. طبقه دوم ساختمان نیز دارای بالکون هایی چوبی است که فضایی خارق العاده و باستانی را خلق نموده است. در این کتابخانه نسخه هایی خطی وجود دارند که قدمت آن ها به قرن هشتم میلادی باز می گردند و حدود 160 هزار کتاب آن نیز قبل از قرن بیستم میلادی به چاپ رسیده اند.

10. کتابخانه کالج آل سولز

Library at All Souls College

کالج آل سولز در آکسفورد به وسیله هنری ششم و اسقف اعظم کانتربری در سال 1438 میلادی تاسیس شد اما تا سال 1710 میلادی کتابخانه کالج آل سولز (Library at All Souls College) کتاب های برجسته ای را دریافت نکرد. در سال 1710 میلادی بود که میراث کریستوفر کودرینگتون به ارزش هزاران پوند به این کتابخانه اهدا شد تا صرف بازسازی ساختمان گردد. علاوه بر آن، 12 هزار جلد کتاب از مجموعه شخصی وی نیز به کتابخانه اهدا شده بود.

منبع: فوت و فن / tripsavvy

به "زیباترین کتابخانه های دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین کتابخانه های دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید