در بازار تبریز این خوشمزه ها را از دست ندهید

به گزارش بابا آب داد، بازار تاریخی تبریز به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا شناخته می گردد. این بازار ثبت ملی شده و بسیاری از مشاغل قدیمی آن همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. بیشتر مسافران در سفر به تبریز بازدید از این بازار را از دست نمی دهند، اما گاها رستوران ها و مغازه های فروش اغذیه های لذیذ و سنتی این بازار را نمی شناسند. بازدید از بازار تبریز و گشت و گذرا در آن ممکن است ساعت ها زمان ببرد و لذت بردن از خوشمزه های این بازار می تواند برای گردشگران مجذوب کننده باشد.

در بازار تبریز این خوشمزه ها را از دست ندهید

در ادامه رستوران ها و مغازه های پرسابقه و معروف فروش اغذیه در بازار تاریخی تبریز معرفی می گردد.

چلوکبابی حاج علی

معروف ترین چلوکبابی بازار تبریز، چلوکبابی حاج علی است که بیش از یک قرن قدمت دارد. بسیاری از تبریزی ها معتقدند که باکیفیت ترین و خوشمزه ترین چلوکباب های تبریز در این رستوران قدیمی سرو می گردد. به همین علت در تمام ایام سال می توانید شاهد صف بستن مردم برای صرف غذا در رستوران حاج علی باشید.

این چلوکبابی در راسته کلاه دوزان بازار تبریز قرار گرفته است و فقط برای صرف ناهار می توانید به این رستوران مراجعه کنید. انواع کباب برگ، کباب کوبیده و جوجه کباب در این رستوران سرو می گردد. تابلوی بزرگ داخل این رستوران که قدمتی 100 ساله دارد و روی آن نوشته شده ناهار تقدیمی در مقابل وجه مصالحه می گردد نیز بسیار معروف است.

لبنیاتی حاج سلطانعلی

لبنیاتی حاج سلطانعلی در بازار گرجی ها قرار گرفته است و معروفیت آن به علت صبحانه های خوشمزه ای است که معمولا گردشگران را نیز به سوی خود می کشد. صبحانه های این لبنیاتی شامل صبحانه های سنتی مانند پنیر لیقوان و سرشیر و عسل می گردد.

اگر گذرتان به این لبنیاتی افتاد حتما شیربرنج های معروف حاج سلطانعلی را نیز امتحان کنید. شیربرنج نوعی دسر درست شده از شیر و برنج است که معمولا با مربا یا عسل سرو می گردد و جزو صبحانه های سنتی تبریزی ها است.

در طول روز می توانید به این لبنیاتی مراجعه نموده و از خوشمزه های آن بچشید. امکان خرید انواع لبنیات و عسل طبیعی نیز در این مغازه فراهم است.

آبگوشت برادران

غذاخوری های زیادی در بازار تبریز به آبگوشت های خوشمزه شان معروف هستند. شما می توانید یکی از خوشمزه ترین آبگوشت های تبریز را در رستوران برادران امتحان کنید. این رستوران که انواع آبگوشت ها را برای وعده ناهار عرضه می نماید، در سرای کچه چیلر بازار تبریز قرار گرفته است.

رستوران در طبقه دوم قرار گرفته و معمولا در تمام روزهای سال مملو از گردشگران و اهالی بازار تبریز برای صرف انواع آبگوشت و کباب با نان تازه است. البته باید توجه داشت که این رستوران معمولا روزهای آدینه باز نیست.

قنادی مشاور

اگر در پی قدیمی ترین قنادی بازار تبریز که شیرینی های سنتی این شهر را به برترین شکل ممکن آماده می نماید، بگردید، حتما به شما آدرس قنادی مشاور را می دهند. قنادی مشاور در راسته بازار قرار گرفته است و معمولا در تمام روز به صورت یکسره باز است.

این قنادی در سال 1298 شمسی افتتاح شده و روش کاری قنادی و شیرینی های پخته شده از آن موقع تا به امروز تغییر چندانی ننموده است.

قهوه خانه اسرافیل

قهوه خانه اسرافیل یک مکان برای استراحت و صرف چای در تبریز است و معروفیت خود را به علت پاتوق شدن برای هنرمندان تبریزی به دست آورده است. هنرمندانی که پای ثابت این کافه بوده اند معمولا یادگاری هایی چون نقاشی و عکس از خود به یادگار گذاشته اند تا این کافه را به یک مکان هنری تبدیل نمایند. معروفترین اثر هنری کافه اسرافیل، گرافیتی بزرگی است که به وسیله دو برادر گرافیتی کار تبریزی که هم اکنون در آمریکا زندگی می نمایند و آثار معروفی در نیویورک خلق نموده اند، بر روی دیوار کافه نقش بسته است.

اسرافیل معمولا در کنار چایی با شیرینی نوقا که شیرینی سنتی تبریز است از گردشگران پذیرایی می نماید.

منبع: همگردی

به "در بازار تبریز این خوشمزه ها را از دست ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بازار تبریز این خوشمزه ها را از دست ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید