خبرنگاران پاکستان آمادگی خود را برای مقابله با هر تهدیدی از سوی هند اظهار داشت

به گزارش بابا آب داد، اسلام آباد- خبرنگاران- وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به آنچه که وی تهدید وزیر کشور هند به عملیات هوایی علیه پاکستان خواند، اعلام نمود: دهلی نو دست از متهم شناختن اسلام آباد بردارد؛ در غیر این صورت پاکستان برای رویارویی با هرگونه سناریو آماده واکنش است.

خبرنگاران پاکستان آمادگی خود را برای مقابله با هر تهدیدی از سوی هند اظهار داشت

رسانه های پاکستان دوشنبه شب این اظهارات را به نقل از شاه محمود قریشی در واکنش وی به سخنان اخیر آمیت شاه وزیر کشور هند عنوان کردند.

قریشی، هند را از آنچه که وی حرکت نسجیده دانست، برحذر داشت و همزمان هشدار داد که پاکستان در صورت هرگونه اشتباه کشور همسایه خود (هند) آماده عکس العمل فوری و کوبنده خواهد بود.

جنگ لفظی میان پاکستان و هند به عنوان رقبای سنتی جنوب آسیا در حالی تشدید شده که این روزها علاوه بر تداوم درگیری های مرزی میان دو کشور، ارتش پاکستان چند فروند پهپاد جاسوسی هند در داخل خاک خود سرنگون نموده و هشدار داد که پیامدهای رویارویی نظامی با هند غیرقابل است.

بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه پاکستان گفت: این کشور خواهان صلح است اما در عین حال از توانایی لازم برای پاسخ به عملیات هوایی مانند سال روی داد، برخوردار است.

اشاره وی به نبرد هوایی پاکستان و هند در هشتم اسفند 97 است که پس از عملیات هوایی هند به بخشی از خاک پاکستان، نیروهای هوایی این کشور یک روز بعد از این ماجرا دو جنگنده هندی را سرنگون کرد و یک خلبان هندی نیز بازداشت شد.

وی اظهارات تهدیدآمیز وزیر کشور هند را غیرمسؤولانه دانست و از خواهان واکنش جامعه جهانی به این وضع شد.

شاه محمود قریشی اضافه کرد: چرا هند در پی اختلافات مرزی با چین در منطقه لاداخ دم از عملیات محدود (علیه چین) نمی زند و فقط پاکستان را مسبب ناکامی های خود می داند.

سخنگوی ارتش پاکستان هفته گذشته اوضاع در خط کنترل مرزی کشمیر را بسیار جدی توصیف کرد و گفت: از شروع سال 2020 تا به امروز، هند 1229 بار مرتکب نقض پیمان آتش بس مرزی شد و در جریان آتشباری مرزبانان هندی به خاک پاکستان، تا به امروز هفت غیرنظامی این کشور کشته و دست کم 90 نفر نیز زخمی شدند.

در مقابل، دهلی نو نیز همسایه غربی خود را به نقض پیمان آتش بس و آتشباری به خاک هند متهم نموده و مدعی است که شبه نظامیان با استفاده از گذرگاه های مخفی در خط مرزی کشمیر، از پاکستان به هند نفوذ نموده و دست به اقدامات خرابکارانه در کشمیر (تحت کنترل دولت دهلی نو) می زنند.

پس از استقلال پاکستان و هند از انگلیس در سال 1326 تا به امروز، منطقه کشمیر همیشه صحنه جنگ ها و درگیری های مرزی بوده است. مهاراجه کشمیر در آن موقع از پیوستن به پاکستان یا هند خودداری کرد. از آن دوره تا به امروز هر دو کشور کوشیده اند این منطقه را به خاک خود ملحق نمایند.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفندماه 97، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی بهمن ماه 97 در منطقه پولواما علیه نیروهای هندی، لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر از سوی دهلی و تصویب قانون اعطای شهروندی در هند از جمله تنش های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می رود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران پاکستان آمادگی خود را برای مقابله با هر تهدیدی از سوی هند اظهار داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پاکستان آمادگی خود را برای مقابله با هر تهدیدی از سوی هند اظهار داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید