خبرنگاران هورمون استرس احتمال مرگ ناشی از کووید 19 را افزایش می دهد

به گزارش بابا آب داد، تهران- خبرنگاران- مطالعات جدید نشان می دهد افرادی که در خونشان سطح بالایی از هورمون استرس وجود دارد، بیشتر در معرض مرگ ناشی از کووید 19 قرار دارند.

خبرنگاران هورمون استرس احتمال مرگ ناشی از کووید 19 را افزایش می دهد

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، این مطالعه که توسط محققان کالج سلطنتی لندن انجام شده است، نشان می دهد میزان هورمون استرس (کورتیزول) می تواند به عنوان نشانگر شدت بیماری محسوب گردد. محققان با استفاده از این نشانگر می توانند بیمارانی را که به مراقبت های ویژه نیازمندند، شناسایی نمایند.

کورتیزول هورمونی است که توسط بدن در واکنش به استرس های ناشی از بیماری، تغییرات متابولیسم، عملکرد قلب و سیستم ایمنی ترشح می گردد تا بدن بتواند با استرس مقابله کند.

میزان کورتیزول خون در شرایط عادی و استراحت بین 100 تا 200 نانومتر بر لیتر است و این میزان هنگام خواب صفر می گردد. میزان کمتر و بیشتر از محدوده طبیعی این هورمون خطرناک است.

مطالعات جدید محققان نشان می دهد میزان هورمون کورتیزول در بیماران مبتلا به کووید 19 به میزان قابل ملاحظه ای بیشتر از افرادی است که به بیماری مبتلا نیستند.

این مطالعه نشان می دهد میزان این هورمون در افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا، حدود سه هزار و 241 نانومتر بر لیتر است.

ادامه این مطالعه نشان می دهد میزان بقای بیمارانی که سطح کورتیزول خونشان 744 واحد یا کمتر است، حدود 36 روز و در افرادی با میزان بیشتر، حدود 15 روز است.

با استفاده از نتایج این مطالعه می توان بیماران نیازمند به مراقبت های ویژه را شناسایی کرد.

نتایج این مطالعه در نشریه The Lancet Diabetes & Endocrinology منتشر شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران هورمون استرس احتمال مرگ ناشی از کووید 19 را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هورمون استرس احتمال مرگ ناشی از کووید 19 را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید