حقایق جالبی درباره تخم مرغ که حیرت زده تان می کند

به گزارش بابا آب داد، آیا تا به امروز متوجه شدید که برخی تخم مرغ ها دارای زده ای به رنگ نارنجی تیره هستند و برخی دیگر زرده شان زرد کم رنگ است؟ شاید برخی تخم مرغ ها را هم دیده باشید که زرده آن ها تقریباً قرمز است و باید بدانید که دلیلی برای این موضوع وجود دارد.

حقایق جالبی درباره تخم مرغ که حیرت زده تان می کند

به گزارش باشگاه بابا آب داد، محققان همیشه بر این باور بوده اند که هرچه زرده تخم مرغ غنی تر باشد، ارزش غذایی آن نیز بیشتر است. اما مطالعات اخیر فاش کرده است که واقعیت بسیار پیچیده تر است.

به طور کلی، مرغ های آزادی که از گیاهان، دانه های خوراکی و حشرات تغذیه می کنند و رژیم غذایی مناسبی دارند، تخم هایی می گذارند که رنگ زرده آن ها نارنجی روشن است. این تخم ها غنی از چربی های سالم و مواد مغذی هستند.

مرغ هایی که در مرغداری ها و در حالت اسارت نگهداری می شوند و عمدتاً از غلات تغذیه می کنند، تخم مرغ هایی با زرده های زرد کمرنگ می گذارند که ارزش غذایی کمتری دارند.

در واقع چیزی که مرغ می خورد رنگ زرده تخمش را تعیین می کند. همه چیز در حضور کاروتنوئید رخ می دهد، رنگدانه ای ارگانیک با قابلیت حل شدن در چربی که عموماً از طریق جلبک ها، گیاهان، قارچ ها و باکتری ها تولید می شود.

این همان ترکیبی است که باعث می شود گوجه فرنگی، ذرت، هویج، کدو و بسیاری از دیگر میوه ها و سبزیجات رنگ خاصی داشته باشند. تخم مرغ هایی که کاروتنوئید بالایی دارند زرده شان رنگ روشنی دارد.

به همین دلیل، مزرعه داران و پرورش دهندگان مرغ های تخمگذار می توانند رنگ زرده تخم مرغ ها را با دستکاری رژیم غذایی و سبک زندگی مرغ های تخمگذار تغییر دهند. از این رو می توان با اطمینان گفت که نمی توان با توجه به ظاهر و رنگ زرده تخم مرغ ارزش غذایی آن را درک کرد.

اما می توان گفت که ارزش غذایی تخم مرغ هایی که آزادانه می چرند و ترکیب غذایی متنوعی دارند بسیار بیشتر از مرغ هایی است که در مرغداری ها نگهداری می شوند، به همین دلیل است که تخم مرغ های محلی دارای زرده هایی پررنگ تر و مجذوب کننده تر هستند و خوشمزه تر به نظر می رسند.

اما نشانه هایی دیگر برای تشخیص کیفیت تخم مرغ نیز وجود دارد. در صورتی که زرده قوام بهتری داشته و کمتر شل باشد یعنی اینکه مرغ رژیم غذایی کاملی داشته است.

منبع: فرارو

به "حقایق جالبی درباره تخم مرغ که حیرت زده تان می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالبی درباره تخم مرغ که حیرت زده تان می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید