حدود صداقت در ازدواج

به گزارش بابا آب داد، یک روانشناس گفت: یکی از مواردی که باید در ازدواج رعایت شود، اصل صداقت است، چراکه همین مسأله می تواند حس اعتماد را در زوجین به وجود آورد.

حدود صداقت در ازدواج

به گزارش بابا آب داد به نقل از بابا آب داد ، یاسر مهدویان روانشناس و مشاور ازدواج ، درباره حدود صداقت در ازدواج، اظهار کرد: وقتی پیوند ازدواج شکل می گیرد، در واقع طرفین متعهد می شوند که زندگی و آینده خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و این زیباترین حسی است که یک انسان می تواند در زندگی تجربه کند.

وی با اشاره به اینکه ازدواج سالم نیاز به رعایت قوانینی دارد که بتواند ماندگار و پر از عشق و محبت باشد، اضافه کرد: یکی از مواردی که در ازدواج باید رعایت شود، اصل صداقت است. صداقت و یکرنگی می تواند حس اعتماد به وجود آورد و قطعا حس اعتماد و آرامش خاطر از جمله بنیادی ترین شرایطی به شمار می آید که یک رابطه زناشویی ماندگار از آن برخوردار است.

مهدویان با بیان اینکه یکی از موقعیت های حساس زمان آشنایی است که طرفین در حال شناخت یکدیگر هستند تا بتوانند برای ازدواج تصمیم بگیرند، اضافه کرد: کوچکترین عدم صداقتی در این زمان می تواند عوارض فاجعه باری به همراه داشته باشد، مثلا به هیچ عنوان نباید در مورد خانواده، تحصیلات، شغل، میزان درآمد و دارایی، علایق و اهداف و ... آنچه را که وجود ندارد، اعلام نمود.

این روانشناس با تأکید بر اینکه برخی ها به اشتباه فکر می کنند اگر موردی را جابجا گفتند در آینده می توانند آن را اصلاح کنند، گفت: بسیاری از افراد به دلیل اینکه طرف مقابل را خیلی دوست دارند، در یک یا چند مورد مذکور صداقت لازم را ندارند که مبادا طرف مقابل را از دست بدهند، در حالی که نمی دانند نداشتن صداقت، مخصوصا در ابتدای ازدواج و در زمان تصمیم گیری، عواقب بسیار بدی را به همراه دارد. آن ها همیشه نگران هستند که مبادا طرف مقابل از همه چیز با خبر شود، برای همین مرتب باید نقش بازی کنند و در قالب شخصی قرار گیرند که خود را آن گونه معرفی کرده است.

وی با بیان اینکه یکی از مواردی که حتما باید صداقت در آن رعایت شود، ازدواج قبلی است، اضافه کرد: بسیاری از زنان و حتی برخی از مردان در گذشته ازدواجی داشته اند که به شکست منجر شده است که به هیچ عنوان نباید آن را از طرف مقابل پنهان کرد. متأسفانه شاهد آن هستیم که برخی افراد با تعویض شناسنامه سعی می کنند این مورد را پنهان کنند، اما این عدم صداقت در این مورد مهم، حتی می تواند در آینده، منجر به جدایی و یا عوارض جبران ناپذیری شود.

صداقت باید با درایت باشد

مهدویان اعلام نمود: فرض کنید خانمی قبلا رابطه ای داشته که به ازدواج منجر نشده است، نباید این رابطه را از طرف مقابل پنهان کند، چون ممکن است در آینده طرف مقابل به هر دلیلی متوجه شود، بلکه بهتر است به صورت کاملا مختصر آن را بیان کند، اما نکته کلیدی اینجاست که به هیچ عنوان نباید جزئیات روابط قبلی را اعلام نمود، گفتن جزئیات ذهنیت بدی در طرف مقابل ایجاد می کند که پذیرش آن بسیار سخت و سنگین است، پس کافی است فقط در حد اطلاع و بسیار مختصر این موضوع بیان شود، لذا باید بدانید که صداقتی که بدون درایت باشد، می تواند به ما آسیب برساند و منظور ما در اینجا دروغ مصلحتی نیست، بلکه صداقتی است که با تفکر و درایت همراه است.

منبع: جام جم آنلاین

به "حدود صداقت در ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود صداقت در ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید