کوشش برای منصرف کردن پنتاگون از خرید قطعات اف35 ساخت ترکیه

به گزارش بابا آب داد، گروهی از قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه آمریکا در نامه ای خطاب به وزیر دفاع این کشور خواهان توقف خرید قطعات جنگنده اف-35 ساخت ترکیه شدند.

کوشش برای منصرف کردن پنتاگون از خرید قطعات اف35 ساخت ترکیه

به گزارش گروه بین الملل بابا آب داد، گروهی از قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات آمریکا در تلاشند پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) را از خرید قطعات جنگنده اف-35 ساخت ترکیه منصرف نمایند.

به نوشته وبگاه دیفنس نیوز جیمز لنکفورد، جین شاهین، تام تیلیس و کریس کان هولن چهار قانونگذار آمریکایی در نامه ای خطاب به مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا از وی خواستند خرید قطعات جنگنده اف-35 ساخت ترکیه را متوقف کند.

این قانونگذاران بر این باورند که برنامه پنتاگون در خرید قطعات اف-35 ساخت ترکیه تا سال 2022 در تضاد با فشارهای آمریکا بر آنکارا بابت خرید سامانه روسی اس-400 است. این در حالی است که فراورینمایندگان ترکیه در ساخت بیش از 900 قطعه از جنگنده پیشرفته اف-35 شرکت دارند.

آمریکا سال 2019 به طور رسمی ترکیه را از یک برنامه چند ملیتی به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 ساخت روسیه بیرون کرد و برنامه آموزش خلبانان ترکیه ای را متوقف ساخت و بر اساس قانون دفاع ملی 2020 ارسال جنگنده اف-35 به ترکیه متوقف شد.

به نوشته دیفنس نیوز، قانونگذاران آمریکایی به اسپر گفته اند تداوم خرید قطعات اف-35 ساخت ترکیه، نقض قانون دفاع ملی 2020 و پیغام واضح دیپلماتیک آن به ترکیه درباره عواقب گام برداشتن به سوی سامانه های دفاعی و فناوری روسیه است.

این در حالی است که مقامات پنتاگون گفته اند تا 2 سال دیگر برای تأمین قطعات اصلی جنگنده گرانقیمت اف-35 به ترکیه وابسته خواهند بود. آنطور که پنتاگون اعلام نموده این وابستگی شامل قطعاتی از بدنه گرفته تا 139 قطعه از پیشرانه موتورخواهد بود و تا سال 2022 ادامه خواهد داشت.

وزارت خارجه آمریکا تهدید نموده هر کشوری که از روسیه این سامانه ها را خریداری کند، تحریم می گردد. کاخ سفید نیز طبق لایحه بودجه نظامی 2020، مکلّف است ترکیه را تا انتها سال به صورت کامل از برنامه فراوری مشترک اف-35 کنار بگذارد و حتی تحویل مابقی جنگنده های خریداری شده را نیز تعلیق کند. (جزئیات بیشتر)

چندی قبل نیز یک نهاد آمریکایی در گزارشی نوشت که تصمیم کاخ سفید برای حذف ترکیه از فرایند فراوری جنگنده اف-35 برنامه فراوری این جنگنده را مختل خواهد نمود. دیده بان کنگره در تحقیقی اظهار داشت که تصمیم آمریکا در اخراج ترکیه از پروژه فراوری جنگنده های اف-35 فرایند فراوری آن را با اختلال روبرو خواهد نمود.

دفتر حسابرسی دولت آمریکا نیز اظهار داشت در حالی که برنامه فراوری جنگنده های اف-35 در راستا فراوری انبوه با هزینه پایین پیشرفت داشته، حذف ترکیه باعث بروز کمبودهایی در فرایند فراوری این جنگنده شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "کوشش برای منصرف کردن پنتاگون از خرید قطعات اف35 ساخت ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای منصرف کردن پنتاگون از خرید قطعات اف35 ساخت ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید