بالاتر بودن ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان

به گزارش بابا آب داد، روزیاتو/ ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به اختلال هورمونی شایع سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان بیشتر است. این نتیجه تحقیقی با حضور 20 هزار شرکت کننده است.

بالاتر بودن ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان

از قرار معلوم چیزی در مورد خود این اختلال و نه دیگر فاکتورهای آن مانند ارتباطش با دیابت است که ریسک ابتلا به کرونا را بیشتر می نماید، با این حال به تحقیقات بیشتری در این مورد احتیاج است.

زنان مبتلا به تنبلی تخمدان تا به امروز جزء گروه های پرخطر به لحاظ ابتلا به کرونا محسوب نشده اند، اما نویسندگان این تحقیق می گویند نباید اینگونه باشد و این مسأله نمونه دیگری است از مغفول ماندن تقریباً همیشگی این سندرم در سیستم درمانی.

این دانشمندان می گویند پیش از شروع همه گیری کرونا، زنان مبتلا به تنبلی تخمدان پیوسته از تجویز شدن درمان های تخمیری برای آن ها، تشخیص بیماری خود با تأخیر و مواجهه با درک ضعیف پزشکان از بیماری آن ها خبر می دادند.

به همین علت، دانشمندان نگران هستند بالاتر بودن ریسک ابتلا به کرونا مراجعه به هنگام به مراکز درمانی را کمتر کند و حس محرومیت از حقوق خود که در در حال حاضر هم بسیاری از بیماران آن را تجربه می نمایند را افزایش دهد.

این تحقیق نشان داد تنبلی تخمدان ریسک ابتلا به کرونا را تا 26 درصد افزایش می دهد، حتی با در نظر دریافت دیگر فاکتورها

محققان در پژوهش خود به آنالیز زنان مبتلا و غیر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان در نیمه ابتدایی سال 2020 پرداختند. از آنجایی که این مشکل زنان را در برابر بیماری های قلبی متابولیک مثل دیابت، کبد چرب غیر الکلی و فشار خون بالا - که همگی ریسک فاکتورهای کووید-19 هستند - آسیب پذیرتر می نماید، محققان تصمیم داشتند ببینند که آیا این بیماری هم زنان را در برابر ویروس کرونا آسیب پذیر می نماید.

محققان پی بردند مقدار ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان نزدیک به 2 برابر زنانی بود که به این بیماری مبتلا نبودند. با در نظر دریافت سن و مکان، ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان حدود 51 درصد بیشتر است.

حتی با در نظر دریافت ریسک فاکتورهای بیشتری از ابتلا به کووید-19، از جمله چاقی، تنظیم قند خون، کمبود ویتامین دی و فشار خون بالا و بیماری قلبی، محققان متوجه شدند ریسک ابتلا به این بیماری کماکان 26 درصد بیشتر بود.

دانشمندان می گویند چیزی در خود سندرم و نه تنها ریسک فاکتورهای مرتبط با آن وجود دارد که باعث این مسأله می گردد. به تحقیقات بیشتری در این زمینه احتیاج است اما محققان این فرضیه را مطرح نموده اند که چیزی که باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به کرونا می گردد تأثیر تنبلی تخمدان بر نحوه ایجاد التهاب خفیف در بدن است.

منبع: همگردی

به "بالاتر بودن ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالاتر بودن ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید