ایران با روسیه قرارداد همکاری 20 ساله امضاء می کند

به گزارش بابا آب داد، پس از موضوع سند 25 ساله همکاری ایران و چین، بحثی درباره توافق بلندمدت بین تهران و مسکو مطرح است؛ اتفاقی که خبر چندان خوشی برای کاخ سفید و راهبرد فشار حداکثری آن نیست.

ایران با روسیه قرارداد همکاری 20 ساله امضاء می کند

به گزارش گروه سیاسی بابا آب داد، محمد جواد ظریف در جریان سفر اخیر خود به مسکو درباره تمدید قرارداد 20 ساله تهران و مسکو سخن گفت. ظریف در ادامه در خصوص انعقاد قرارداد بلند مدت جامع راهبردی بین دو کشور خبر داد و گفت که طرفین برای رسیدن به چنین سندی توافق کرده اند.

وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه به گفتگوی تلفنی یکساعته خود را با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اشاره کرد و گفت که با او توافق کرده است که قرارداد همکاری 20 ساله که حدود 8 ماه دیگر به موعد خود می رسد مورد بازنگری قرار گیرد.

او در خصوص قرارداد بلند مدت گفت: زمانی که رأس موعد مقرر برسد، اگر کسی مخالفت نکند]توافق 20 ساله تمدید می گردد، ولی بهتر دیدیم یک قرارداد جامع راهبردی درازمدت تدوین گردد و قرارداد به روز گردد و نهایتاً امضا و برای تصویب به مجلس ارائه گردد.

محتوای قرارداد 20 ساله ایران و روسیه چیست؟

این معاهده تحت عنوان قانون معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه است که در اسفند 1379 (برابر با 12 مارس 2001) در مسکو و در حضور روسای جمهور دو کشور امضا شد.

مدت این معاهده که به تصویب مجالس دو کشور هم رسیده، در اصل 10 سال است، اما پس از اتمام دوره تا به حال دو بار هر کدام 5 سال تمدید شده است.

ماده 21 این معاهده می نویسد: این معاهده برای مدت ده سال منعقد می گردد و در صورتی که هیچ یک از طرفین حداقل یک سال قبل از پایان اعتبار آن به صورت کتبی طرف دیگر را از قصد خود پیرامون قطع اعتبار معاهده مطلع نسازد، خود به خود برای دوره های پنج ساله بعدی تمدید می گردد. این معاهده در مسکو در تاریخ بیست و دوم اسفند ماه سال 1379 هجری شمسی برابر بادوازدهم مارس 2001 میلادی در دو نسخه به زبان های فارسی و روسی که هر یک از متون دارای اعتبار یکسان می باشد، تنظیم شده است.

این معاهده شامل مقدمه و بیست و یک ماده است. ماده 6 این معاهده بر همکاری دو کشور در حوزه انرژی، از جمله هسته ای اشاره کرده و تصریح می کند طرفین به گسترش مناسبات درازمدت و متقابلاً مفید خود به منظور تحقق طرح های مشترک در زمینه های حمل و نقل، انرژی من جمله: استفاده صلح جویانه از انرژی هسته ای، احداث نیروگاه های اتمی، صنایع، علوم، فنون، کشاورزی و بهداشت عمومی مساعدت خواهند نمود.

در بخش های دیگر بر همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، حمل و نقل انرزی، سیاسی و امنیتی نیز اشاره شده است.

این معاهده در جلسه سران دو کشور که تقریبا اولین دیدار در این سطح پس از 40 سال بود، به عنوان نقطه تحول دیپلماتیک محسوب می شد.

این توافق در آن زمان هم مخالفانی داشت و باعث واکنش آمریکایی ها شد. ژنرال لئونید ایواشوف، یکی از مقامات ارشد وقت در وزارت دفاع روسیه گفت: برخی شاید از این توافق خوششان می آید و برخی نه. کشور های ما در راستای منافع مان تلاش خواهند کرد.

انعقاد این توافق در آن زمان همچنین سیگنالی به دولت جورج بوش در آمریکا بود مبنی بر اینکه ایران و روسیه قصد دارند نفوذ آمریکا در منطقه را محدودتر کنند.

ریچارد بوچر، سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا در این خصوص ابراز نگرانی کرد و گفت: ما به ویژه درباره فروش تسلیحات متعارف پیشرفته یا تکنولوژی های حساس، نظیر فناوری هسته ای نگران هستیم. این بستگی به ایرانی ها و روس ها دارد که درباره جزئیات آنچه ممکن است انجام دهند یا انجام ندهند، توضیح دهند.

طبیعتاً تمدید این معاهده یا تغییر آن به قرارداد جامع راهبردی بلندمدت دوباره با واکنش منفی آمریکا روبرو خواهد شد. چرا که چنین واکنشی به سند 25 ساله همکاری های ایران و چین نیز صورت گرفت. اساسا آمریکا هم آن زمان و هم الان به دنبال انزوای سیاسی و اقتصادی ایران بوده است؛ بنابراین هر گونه همکاری ایران با هر کشوری در نقض این سیاست واشنگتن است. کاخ سفید طی چند سال گذشته به دنبال فروپاشی اقتصادی ایران از طریق اعمال سیاست فشار حداکثری بوده است. به همین دلیل هر گونه روزنه ای برای رهایی از این شرایط، سیاست فشار آمریکا را تضعیف می کند.

ایران برای احصای منافع خود و برای بیان اینکه گزینه هایش محدود نیست به دنبال توافق های دوجانبه با کشور های مهم رفته است. تا علاوه بر دور زدن تحریم های، آینده اقتصادی خود را بهبود بخشد. چین به عنوان قدرت اقتصادی دنیا گزینه جدی ایران برای همکاری بلند مدت بوده است و بنا به گفته وزیر خارجه کشورمان، تهران و پکن به توافق بلندمدت نزدیک شده اند. روسیه به عنوان دیگر قدرت دنیای نیز در دستور کار توافق بلندمدت بعدی واقع شده است، و طبیعتاً آخرین کشور هم در این زمینه نخواهد بود.

از آنجایی که این اقدامات ایران، تلاش آمریکا برای به زمین زدن ایران را مهار و خنثی می کند، در آینده هر گونه توافق ایران با روسیه یا هر کشور دیگری مورد حمله تبلیغاتی قرار خواهد گرفت. در این جور مواقع، تحریم کنندگان ایران دایه مهربانتر از مادر شده و سنگ منافع ملی ایران را به سینه می زنند! چرا که چنین توافق های علاوه بر گگرددن راه نفس برای ایران، خبر خوشی برای نظم آمریکایی بین الملل نیستند و روز به روز از نفوذ سیاسی و اقتصادی آمریکا می کاهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ایران با روسیه قرارداد همکاری 20 ساله امضاء می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران با روسیه قرارداد همکاری 20 ساله امضاء می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید