انتخابات در چه شرایطی به مرحله دوم کشیده می گردد؟

به گزارش بابا آب داد، شرایط و چگونگی دو مرحله ای شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در آخرین اصلاحیه قانون انتخابات مجلس تصریح شده است.

انتخابات در چه شرایطی به مرحله دوم کشیده می گردد؟

به گزارش بابا آب داد به نقل فارس، انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از صبح آدینه دوم اسفندماه در سراسر کشور برگزار گردید. براساس تصمیم هیات اجرایی انتخابات، دور دوم انتخابات دوره یازدهم 29 فروردین ماه 99 برگزار می گردد.

اما در چه شرایطی انتخابات به دور دوم کشیده می گردد؟

براساس آخرین اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که خرداد ماه سال 95 به تصویب رسید، ماده 8 و 9 قانون که در خصوص شرایطی هستند که منجر به کشیده شدن انتخابات به دور دوم می گردد، اصلاح شد و سال جاری اولین دوره است که این قانون اجرایی خواهد شد.

طبق این قانون، در انتخابات مجلس شورای اسلامی فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل 20 درصد از کل آراء را کسب کند و انتخاب در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان دوره ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است.

همچنین بر اساس ماده 9 این قانون، چنانچه در مرحله اول برای یک یا چندنفر از داوطلبان حداقل یک پنجم آراء حاصل نگردد، انتخابات دو مرحله ای خواهد شد.

بدین معنی که از بین نامزدهایی که حداقل یک پنجم آراء را در مرحله اول بدست نیاورده اند، فقط به تعداد دوبرابر نمایندگان مورد احتیاج از بین کسانی که بیشترین آراء را در مرحله اول داشته اند، در انتخابات مرحله دوم شرکت می نمایند و درصورتی که تعداد نامزدهای باقی مانده، کمتر از دوبرابر باشد، تمام آنان در مرحله دوم انتخابات شرکت خواهند کرد.

براساس تبصره یک این ماده، اگر تعداد نامزدهای به جامانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد احتیاج باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزد یا نامزدهای مذکور با همان تعداد آراء مکتسبه مرحله اول به مجلس راه می یابند.

در تبصره دوم این ماده نیز مصوب شده است: هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد نمایند، در غیر این صورت نامزدی آنها کلاً باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می شوند.

در تبصره سوم ماده 9 قانون نیز تصریح شده که وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تأیید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، معین و اعلام خواهد نمود.

بر اساس قانون انتخابات مجلس، تمامی رأی دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه ای که در مرحله اول انتخابات رأی داده اند، شرکت خواهند کرد و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه های انتخابیه رأی نداده باشند در مرحله دوم انتخابات می توانند شرکت نمایند.

همچنین در انتخابات میان دوره ای حوزه های انتخابیه هر دوره مجلس، کسانی حق رأی دارند که در انتخابات قبلی آن دوره در همان حوزه رأی داده باشند و یا در هیچ یک از حوزه های انتخابیه شرکت نکرده و رأی نداده باشند.

منبع: همشهری آنلاین

به "انتخابات در چه شرایطی به مرحله دوم کشیده می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات در چه شرایطی به مرحله دوم کشیده می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید