نگهداری 900 هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران

به گزارش بابا آب داد به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حامد ایرانشاهی در توضیح اسناد موجود در این سازمان گفت: مجموع اسنادی که در آرشیو ملی نگهداری می شود گزارش هایی مربوط به امور روزانه محلات تهران و مراسلات دولتی است که همه این اسناد پیشینه تاریخی این شهر را بیان می کند.

نگهداری 900 هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران

وی ادامه داد: نقشه های اولیه مربوط به تهران، آرایش نظامی قشون بود و پایه های علمی نداشت که از اغلب این نقشه ها چیزی باقی نمانده و تنها نامی از آنها در روایت های تاریخی و برخی اسناد موجود است. اما نخستین نقشه هایی که با واقعیت تهران هماهنگ بود نقشه هایی است که از دوره محمدشاه قاجار به بعد ترسیم شده و اغلب آنها موجود است. نقشه نجم الدوله(عبدالغفار) نمونه ای از این نقشه ها است.

ایرانشاهی شرح داد: یکی از قدیمی ترین نقشه های تهران در سال 1227شمسی توسط جهانگرد روسی به نام ایلیا نیکالایویچ برزین ترسیم شده که جزئیات دقیقی از تهران آن دوران ارائه کرده است.

مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: نقشه دیگر شهر تهران معروف به نقشه موسیو کریشیش است این نقشه زیر نظر اعتضادالسلطنه و در زمان صدارت امیرکبیر از تهران تهیه شده است. کریشیش یک مستشار نظامی بود که در دارالفنون تدریس می کرد و از فعال ترین معلمان این مرکز علمی بود. طرح تهیه این نقشه با کمک شاگردانش به مرحله اجرا درآمد. به این ترتیب که هریک از شاگردان مسئول بودند که مشاهدات خود از محله های پایتخت را در کاغذی به صورت دقیق ترسیم کنند که این برگه ها در انتها در کنار یکدیگر قرار می گرفت و نقشه کلی شهر ترسیم می شد.

وی گفت: در نقشه ترسیم شده توسط موسیو کریشیش اطلاعاتی از قبیل مساجد و تکیه ها، کلیساها و کنیسه ها٬ دستگاه ها دولتی و نظمیه، کاروانسراها، حمام ها، مدرسه ها، قبرستان ها و حدود محله ها درج شده است. همچنین در این نقشه 6 دروازه با نام های دروازه دولت، دروازه شمیران، دروازه دولاب، دروازه شاه عبدالعظیم، دروازه محمدیه و دروازه قزوین ترسیم شده بود. ضمن اینکه مجموع نقشه هایی که شرح آن داده شده در مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "نگهداری 900 هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری 900 هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید